Keskusta:Maakuntamallilla tietotaitoa ympäristö-asioihin

Keskustan mallilla turvataan lähipalvelut koko Suomessa. Hallituksen tulee vakavasti selvittää keskustan malli. Selvittämistä puoltaa myös se, että kotikunta-maakuntamallilla on useimpien asiantuntijoiden tuki ja se on käytössä useimmissa Euroopan maissa.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eikö vielä Talvivaarasta otettu opiksi miten käy kun Tuppurainen valvoo Tappuraisen tekemisiä? Sama juttu kaavoituksissa ja monessa muussa kuntien päätöksissä.

Äänestä
  • ole maakuntamalli tällä hetkellä kuin Ahvenanmaalla. Ei siellä ole padot murtuneet vielä kertaakaan vaikka pienimmässä kunnassa asuu alle 200 asukasta.

    Harvemmin ne myös murtuvat Euroopan maissa joissa kaikissa maakuntamalli on käytössä.

    Maakuntamalli poistaisi muuten pakkoruotsin niiltä maakunnilta jotka eivät sitä tahdo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomenmaa kirjoitti:

Keskustan mallilla turvataan lähipalvelut koko Suomessa. Hallituksen tulee vakavasti selvittää keskustan malli. Selvittämistä puoltaa myös se, että kotikunta-maakuntamallilla on useimpien asiantuntijoiden tuki ja se on käytössä useimmissa Euroopan maissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu