Ruokintaohjelma.yms?

Eli meille tulee 2 suokkia, mutta sanokaa hyvät aikataulut ja rehut mitkä sopii suokeille yleensä tai mitä nyt annattekin ja mihin aikoihin ja monta kertaa päivässä, jos siis on ihan sellaset harrastehepat joilla ratsastaa kunnolla noin joka päivä. Eli varmaan hömältä tuntuu kysyä tälläistä, mutta varmistan asiat että oma ruokintaohjelma ei olisi hölmö.
6222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Huom! voi kertoa myös muita esim. liikunta, hoitojuttuja :) siis hyviä vinkkejä ja sellasii

Äänestä
  • Suokki syö samaa kuin muutkin hevoset eli heinää ja kauraa. Kysy edelliseltä omistajalta mitä ja paljonko ne ovat saaneet. Useimmiten pikkupaali heinää ( 10 kg )päivässä jaetuna vähintään kolmeen kertaan päivässä. Kauraa sen mukaan kuinka vireä heppa on. Tiedän suokin joka saa puoli litraa kauraa kahdesti päivässä. Ja toisen joka saa 1,5 litraa kolmesti päivässä. Lisukkeina voi antaa vehnälesettä tai pellavansiemeniä tai melassileikettä KUNNOLLA TURVOTETTUNA. Melassileikettä ei saa antaa kuivana koska se turpoaa kurkussa ja tukehduttaa hevosen.
    Tietysti porkkana on herkkua ja niitä saa antaa montakin kerralla.

    Äänestä

Meillä suokilla ja ponilla on vapaa heinä. Suolli saa 6dl. kauraa/pv ja mineral 2dl/pv. Leipää, omenoita ja porkkanoita paljon. aamuruat saavat 7-8 välillä, iltaruat 20 aikaan.
Suosittelen pitämään hevosella 1 vapaapvn/vk. Tai jotain taluttelua, ilman satulaa kävelylenkkiä jne... Meillä hevoset nauttivat kun niillä mennään pitkin metsäpolkuja =) Meidän hevoset ovat käytössä 2-3 * vk... ja ei olla koskaan mitään kouluväntöä tai esteitä, me vaan köpötellään.
Mukavia hetkiä heppojemn kanssa =)

Äänestä

Meillä saa suokki aamulla(klo:7.00): 3dl kauraa,1/2dl kivennäistä ja pikku paalista puolet.
Päivällä klo:14.00 alle puoli paalia
Sen jälkeen ratsastus tai kärryillä ajo tms..
Ratsastuksen jälkee: alle puol paalia!
Illalla talliin (klo:19.00-20.00): 3dl kauraa ja 1/2dl kivennäistä ja puoli paalia heinää!!

minä ratsastan 6kertaa viikossa,eli yksi vp-päivä kannattaa pitääainaki :)
Meidän suokki ainaki rakastaa mennä uusissa paikoissa ja metsäpoluilla :)
Kaverin kanssa tykkää myös mennä :)

Äänestä

Meillä kauraa 2 litraa x 4 litraa ja heinät 4 x päivä. Hevonen kovassa treenissä. Syönyt 10 vuotta tällä tavalla.
Pysyy lihaksikkaana ja virkeänä.

Äänestä
  • korjaan kauraa 4 x 2 litraa eli 8 litraa per päivä =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sellast kirjoitti:

Eli meille tulee 2 suokkia, mutta sanokaa hyvät aikataulut ja rehut mitkä sopii suokeille yleensä tai mitä nyt annattekin ja mihin aikoihin ja monta kertaa päivässä, jos siis on ihan sellaset harrastehepat joilla ratsastaa kunnolla noin joka päivä. Eli varmaan hömältä tuntuu kysyä tälläistä, mutta varmistan asiat että oma ruokintaohjelma ei olisi hölmö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu