Onko adventisteilla mitään kieltoja?

Onko adventisteilla mitään kieltoja ruuan ja lepopäivän suhteen vai onko kaikki sallittua adventisteille?
778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Adventisteilla ei ole sellaisia kieltoja eikä kukaan vahdi mitä kurkusta alas kaadat.

Raamatun terveysneuvot saattavat tulla esiin, 3 Moos 11 ja ne onkin hyvät neuvot ajan loppuun asti. Siinä kerrotaan mitkä eläimet ovat ravintoketjun ensimmäisiä eivätkä keräää ravintoketjussa saasteita ja tauteja. Yhä tärkeämpää kun aikaa mennään saastuu ja uusia eläintautejakin. Paikoittain joudutaan maailmalla hylkäämään ruoka-aineita em syistä ainakin tilapäisesti. Kirkko on tehnyt terveyskasvatusta tavoitteena kokonaisen kansan ravintotottumukset että olisivat terveelliset ja osaisivat syödä monipuolisesti.
Kirkolla on yksi vaivainen terveyskurssi jossa on perusteet yksinkertaiset asiat.
Ei muuta. Kirkkolaiset ovat sekasyöjiä, ja joka sortin ruokailijaa omien mieltymyksiensä mukaan itse kukin per/ nuppi.

Lepopäivä on yleisesti kirkossa alkuperäinen Raamatullisen viikon seitsemäs päivä joka osuu meidän lauantaille.
Päivän luonne selviää Jes 58:13-14, ja kirkolla ei ole mitään pykäliä miten pitää olla ja mennä ja tulla ja menetellä, vaan ihminen on levossa Pyhän Hengen yhteydessä per/ nuppi yksilöllisesti kukin. Päivän luonne on se että omat asiat jäisivät ja ihmisellä olisi yksi tehokas päivä viikossa kokonaan Jumalan ja läheistensä seurassa. Nykypäivän ihminen kun tuppaa sellaista tarvitsemaan.


yst. t. jari

Äänestä

Adventismi on täynnä kieltoja ruuan ja sapatin suhteen. Adventismia ei suotta kutsuta "valhejuutalaisuudeksi". HAHAHHAAH!! :-D

T: Iloinen nauraja

Äänestä
  • Niin he varmaan ovat ahdasmielisiä, kun eivät viinaa kanna alaikäisille.
    Mutta onneksi sinun nauraja, sinä olet vapaa, niin yhteiskunnankin laista.
    Sinun on hyvä puhua.

    Eiks joo. ja sitten se hahahahahhan nauru perään, sehän on niin viisastakin, eiks joo.

    Mutta, eikös se naurajakin ole aivan vapaa kynsimään takapuoltaa vasemmalla kädellä ja syö oikealla?

    Äänestä

Luulen, että lusikkaa ei pidä pistää korvaan, ja lepopäivänä on maattava koko päivän.
Tällainen ajatus nousisi mieleen, kuten sinullakin.

Oliko moneskerta tuokin aloitus.

Sittenkun kenkään pannaan jalkan niin varpaita ei pidä harittaa.

Äänestä

Kuule minihammeinen uskova. Atventistit, (aenakkaa vanahemmat naesimmeiset), eevät kule sapattikokkooksiin minihammeissa, ku semmonen pukkeetuminen ee ou heiän köörissään sitä sivveätä pukkeetumista. Ja samate heillä ee ou tapana pukkeetuu tiukkaan jumpperriin taekka melekkeen läpinäkyvvään paetaan nii jotta nännit näkkyy näpöttävän ja olla muutenkaa topissa napa paljaana, niinku mualimalliset äetit ja tyttäret tekkööt.

Ruuvan suhtteen atventisteilla on sianlihan eli nötkötin syöntikielto. Ja jos joku naottii vappaammi nuita naotinta-aeneita niinku kahvi ja tsaikka, nii ee niitäkkää juua horasta ku yksi pieni kuppi päevässä. Samaten tämä in vino veritas ee ou atventistiin mielilaose.

Äänestä

Ennen ainakin katsottiin karsaasti, jos meni meikattuna tai korvakorut killuen korvissa sapattikouluun, puhumattakaan minihameeseen pukeutuneena. Tosin monet vanhemmat ja nuoremmatkin ukkomiehet tuijottivat kirkossa säälimättömästi, josko vesiraja olisi vilahtanut.
Kerran oli puhujakorokkella neitokainen niin lyhyessä hameessa, että eturivissä istujilla ei jäänyt mitään arvailujen varaan. Liekö siitä syystä ollut sen ainoan kerran tunkua eturiviin, muuten adventisti valitsee mieluusti takapenkin, että pääsee kiireesti kirkosta ulos, kun toimitus on loppunut.

Äänestä

"Onko adventisteilla mitään kieltoja"?

Ainaskin yksi kielto löytyy. Jos tumputat, niin älä tumputa aina samalla kädellä.
Alkaa meinaan viisari osoittaa sille puolelle, millä kädellä tumputat.
Vaihda siis kättä, koska silloin voit myös sanoa, että tuli saatua välillä vierastakin.

Adventisti oli aseettomana armeijassa ja adventistilta kysyttiin, että miksi hänen patjassaan on kaksi reikää, kun muilla oli yleensä vain yksi.
Siihen adventisti vastasi, että täytyyhän sitä välillä käydä vieraissakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minihameinen uskova kirjoitti:

Onko adventisteilla mitään kieltoja ruuan ja lepopäivän suhteen vai onko kaikki sallittua adventisteille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu