Pohjasta saasteet päätyvät ravintoketjuun. Vaikka merenelävien cesiumpitoisuudet ovat kaikkiaan vähentyneet tänä syksynä lievästi, joistakin merenpohjassa ruokailevista kalalajeista mitatut pitoisuudet ylittävät viranomaissuositukset jopa monituhatkertaisesti.
Fukushiman turma on jo aiheuttanut alalle jopa kahden miljardin euron menetykset, eikä yhä kiinni olevien kalanviljelylaitosten avaaminen ole näköpiirissä ainakaan ennen kuin varmistuu, mikä pitää meren radioaktiivisuutta yllä
http://yle.fi/uutiset/fukushiman_merialueiden_radioaktiivisuus_ei_ole_laimentunut_toivotusti/6377076
Fukushiman merialueiden radioaktiivisuus
11
67
Vastaukset
Valtio varmaan korvaa ydinvoimayhtiön puolesta osan vahingoista, niinkuin välttämätöntä on, että ydinvoima olisi taloudellisesti kannattavaa . Voitot mulle, tappiot kansalle, on ydinvoima-alan motto.
Voi hyvinkin olla, että puhtaan sähkön tuotantolaitoksen raadon päästöjä vuotaa vielä mereen. Se saasta on oikein saastojen saastaa,Ei kai tuosta ole pienintäkään epäilystä, mikä ylläpitää Tyynenmeren radioaktiivisuutta.
Vihjeeksi esimerkiksi, että ne Japanissa sulaneet 14 tai 15 ydinreaktoria vuotavat 24/7 radioaktiivisia saasteita sekä ilmaan että pohjaveteen ja sen mukana mereen. Melkoisen kauan tästä eteenkin päin.
Eipä ole sattunut silmään sitäkään, että merenelävien cesiumpitoisuudet olisivat vähentyneet. Lisääntyneet kylläkin. Kuten muidenkin elävien.- Pesonen106
Neljätoista...? Neljä siellä on tuusannuuskana.
Pesonen106 kirjoitti:
Neljätoista...? Neljä siellä on tuusannuuskana.
Nyt ei Pesonen ole seurannut uutisia muualta kuin Suomen sensuuripalstoilta. Kannattaisi avartaa näkemystään...
- viherpöllö
sitroen kirjoitti:
Nyt ei Pesonen ole seurannut uutisia muualta kuin Suomen sensuuripalstoilta. Kannattaisi avartaa näkemystään...
Kerro nyt muillekin ne "tosiasiat".Muuten pidetään juttuloitasi vihreänä valheena.
- Pesonen106
sitroen kirjoitti:
Nyt ei Pesonen ole seurannut uutisia muualta kuin Suomen sensuuripalstoilta. Kannattaisi avartaa näkemystään...
Tosiasiat tosiasioina. Salaliitot salkkareina.
- sitroen.
viherpöllö kirjoitti:
Kerro nyt muillekin ne "tosiasiat".Muuten pidetään juttuloitasi vihreänä valheena.
Otapa joskus itsekin selvää äläkä aina odota valmista. Kyllä se netistä löytyy.
Vai oletko niin uusavuton, että sinut pitää naisenkin päälle nostaa? - uskokoon ken tahtoo
sitroen. kirjoitti:
Otapa joskus itsekin selvää äläkä aina odota valmista. Kyllä se netistä löytyy.
Vai oletko niin uusavuton, että sinut pitää naisenkin päälle nostaa?Ei pidä kaikkea uskoa mitä netistä löytyy sanoo Valtaojakin.
Varsinkin Verkkomedia kirjottaa välillä puuta heinää.
- 4+18
Tarkkaan ottaen kolme reaktoria tuhoutui. Nelosyksikkö oli huoltoseisokissa, siellä oli huolta lähinnä polttoainealtaasta, mutta videokuvien ja aktiivisuusmittausten mukaan polttoaine on siellä kohtuukonnossa.
Pari kuukautta sitten esitetyn TV-dokumentin mukaan meren saastuminen rajoittuu 20 km säteelle voimalaitoksesta. Sielläkin saastumisaste on suurimmaksi osaksi tasoa Itämeren pohja eli ei erityisen korkea. Erityisesti aivan Fukushiman edustalla ja jokien suulla on enemmän. Se vähenee vasta kun joet alkavat tuoda puhdasta sedimenttiä kontaminoituneen päälle.
Japanissa kalastuselinkeino on hyvin intensiivistä, siksi taloudellista tappiota syntyy, vaikka saastunut alue ei ole kovin laaja Japanin rantaviivaan nähden.- sitroen.
Hyvin olet omaksunut propagandan. Juuri sinunlaisiasi eliitti tarvitseekin!
- Kyynikko1
sitroen. kirjoitti:
Hyvin olet omaksunut propagandan. Juuri sinunlaisiasi eliitti tarvitseekin!
Vihjeenä Sitikalle, tuolla on rinnakkainen Salaliittoteroria-palsta. Monet sun kommenttisi sopisivat paremmin sinne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251258
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89924- 94904
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede23847Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat286746- 93727
- 34638
- 109636
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.50571Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet129550