Ajotuntien määrä

Hei! Kuinka monta ajotuntia teillä on ollut ennen inssiä. Itselläni on 8 ollut ja niistä on tullut kuulemma se 32ajokertaa. Ajetaanko yleensä siis useampi kuin 2ajokertaa per päivä? Tuntuu et en ole inssiin vielä edes valmis. Jänskää.
138479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Voi ajaa 4ak(2h)kerralla.4 kertaa 8 on 32ak.

Äänestä

Ajokerta on 25min ja niitä saa ajaa enintään neljä päivässä ja enintään kaksi peräkkäin yhdellä keralla. Maksimissaan voi siis ajaa neljä ajokertaa päivässä, mutta ei siis yhtäkyytiä.

Lain mukaan on ajettava 30 ajotuntia ja 2 liukkaan kelin radalla. Jos olet käynyt ajamassa 8 kertaa, niin eihän sulla voi olla kasassa kuin 16 ajotuntia.

Autokoulut taitaa kusettaa jonkin verran näissä ajomääräissä. Ajotunneiksi voidaan laskea se kun istuu toisen oppilaan kyydissä. Sitten saadaan lisätunteja kun inssi ei tietenkään mene liian vähän harjoituksen vuoksi läpi.

Äänestä

Päästäänköhän uuden lain myötä eroon näistä iänikuisesti sotkettavista ajokerroista ja ajotunneista?
On se niin vaikiaa...

Äänestä
  • Hei! Muistatteko että kuinka monta kertaa teillä oli ajotunteja ennen inssiä ja kuinka kauan ajoitte kerralla? Voisin verrata omiin ajotunteihini kun oma opettajani on ajattanut ihan miten sattuu. Kiitokset vastanneille! :)

    Äänestä

  • anni94 kirjoitti:

    Hei! Muistatteko että kuinka monta kertaa teillä oli ajotunteja ennen inssiä ja kuinka kauan ajoitte kerralla? Voisin verrata omiin ajotunteihini kun oma opettajani on ajattanut ihan miten sattuu. Kiitokset vastanneille! :)

    Sinähän ne tunnit kuittaat ajotuntien jälkeen. Pitäis vähän kattoa mihin nimensä raapustaa ja kuinka moneen paikkaan. Kyllä siinä kortissa ihan juokseva numerointi ajokertojen kohdalla kulkee.

    Äänestä

  • Ei päästä, ajotunti on uudessa laissa 50 minuuttia...

    Äänestä

Et pääse inssiin ollenkaan jos opetuskorttia ei ole asianmukaisesti täytetty ja sinun kuittaus joka ajotunnin jälkeen. Tutkinnon vastaanottaja tarkistaa tämän. 2 tuntia saat ajaa päivässä eli 4 ajokertaa (1 ajokerta 25 min.) Näitä ajokertoja on 30 eli 15 tuntia ja lisäksi pimeä joko ajettuna tai simulaattorissa.

Äänestä
  • Opetuskortissa taitaa riitää opettajan kuittaus...

    Äänestä

  • kynällä rahaa kirjoitti:

    Opetuskortissa taitaa riitää opettajan kuittaus...

    voi jestas näitä tietäjiä. Kynäilijällä ei ilmeisesti ole itellä ajokorttia tai sit oot ajanu opetusluvilla? Muuten ei voi noin pihalla kuvioista olla.

    Äänestä

Okris, sit utlee sekottamaan pakkaa vielä toinen ihminen. Eli olen ajanut 10v. sitten kortin ja nyt olen vaiheessa -teoria läpi-. Mulla ei tieettyä tuntimäärää tarvotse olla käytynä ennen inssiä, eli esim 1h riittää. mutta niitä tarvitsen, ---- eli tiedättekö mikä autokoulu jyväskylässä olisi edullisin?

Äänestä
  • Joo, muista kääntää kolme varttiä taaksepäin, kun tuntuu että on kiinni, sit muista jättää se stuubu kuosiin, ettei tartte heti käydä raappaamassa sitö bindlee, se ku on niin raskas homma ja sit stynde katkoo ja koko prosessi menee uusiks, kato tarkkana pitää olla heti alussa.

    Äänestä

Miten pitkään voin suorittaa inssiajon, jos ei pääse eka kerralla läpi? En päässyt läpi kesäkuussa ja toista kertaa en ole vielä käynyt kokeilemassa. Asia vaan jäi hoitamatta kun ei ole autoakaan. Vai joudunko maksamaan koko autokoulun uudestaan?

Äänestä
  • Ajokokeen kesto on 45–75 minuuttia tutkintoluokasta riippuen. Erillinen käsittelykoe ajokokeen yhteydessä suoritetaan aina seuraavissa luokissa: A, A1, BE, C1E,CE, D1E ja DE.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anni94 kirjoitti:

Hei! Kuinka monta ajotuntia teillä on ollut ennen inssiä. Itselläni on 8 ollut ja niistä on tullut kuulemma se 32ajokertaa. Ajetaanko yleensä siis useampi kuin 2ajokertaa per päivä? Tuntuu et en ole inssiin vielä edes valmis. Jänskää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu