Pika vuoro pysäkki

Lähellä on pysäkki jossa ei ole pikavuoroja. jos saan jostain hommattua oikean pikavuoro lisäkilven ja asennan sen pysäkkiin niin alkaako pikavuorot pysähtymään siinä? tietysti täytyy asentaa myös toiselle puolelle tietä että pääsee poiskin.

entä voiko jopa laittaa johonkin korpeen ihan oman pysäkin jos saa merkin niin laittaa vaan kunnollisen tolpan ja merkin sinne niin sittenhän siinä on pysäkki? jos siis vuoro ajaa tuosta ohi.
6426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ilman muuta jokaisella on oikeus kiinnitellä haluamiaan liikennemerkkejä haluamiinsa paikkoihin, onhan Suomi vapaa maa! Pikavuoron täytyy tietenkin pysähtyä reitin varrella olevilla pikavuoropysäkeillä. Sousittelen kuitenkin, että aloitat sen asentamisen "jalankulku kielletty" -liikennemerkistä, jokaisen asuntosi ulko-oven jälkeen, suunnattuna sisältä tulijoille. Muista myös noudattaa niiden merkkien sanomaa, äläkä poista niitä koskaan!

Äänestä

Ei toimi itse laitettu pikavuoromerkki.

Pikavuorot pysähtyvät aikataulussa mainituilla pikavuoropysäkeillä, ei kaikilla reitillä olevilla.

Äänestä
  • Muistaako niitä kaikkia kuskit mihin saa pysähtyä ja mihin ei. ei se tosin ainakaan heti toimi vaikka pikavuoro kilven laittaa kun kuljettajat ajaa vanhasta muistista mutta pikku hiljaa alkaa toimia todennäköisesti.

    Äänestä

sillä bussin rahastuskone ilmoittaa kyllä mille pysäkille pitää vetää, jos siellä on asiakas. Millekkään takahikiän erillispysäkille on turhaa laittasa mitään kilpiä, sillä ne ei toimi. Siinäpähän seisot vaikka happamiseen asti.

Äänestä

Entä jos laittaa pysäkittömään paikkaan vakio vuoro pysäkin niin toimiiko se? Kunhan tekee kunnollisen eikä mitään itse kyhättyä vaan ihan oikea tolppa ja kilpi?

Äänestä
  • Kyllä toimii. Bussin pitää pysähtyä joka pysäkillä jossa matkustaja tulee tai menee sanotaan liikenneluvassa. Siitä vaan kyltti tienvarteen !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oman käden oikeus kirjoitti:

Lähellä on pysäkki jossa ei ole pikavuoroja. jos saan jostain hommattua oikean pikavuoro lisäkilven ja asennan sen pysäkkiin niin alkaako pikavuorot pysähtymään siinä? tietysti täytyy asentaa myös toiselle puolelle tietä että pääsee poiskin.

entä voiko jopa laittaa johonkin korpeen ihan oman pysäkin jos saa merkin niin laittaa vaan kunnollisen tolpan ja merkin sinne niin sittenhän siinä on pysäkki? jos siis vuoro ajaa tuosta ohi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu