Kävelin tänään Fredrikinkatua pitkin Kamppia kohti ja ylitin suojatietä Urho Kekkosen kadulla klo 13.05. Olin jäädä Lauttasaareen matkalla olevan bussin alle. Lähdin ylittämään suojatietä ennenkuin bussi lähti liikkeelle pysäkiltä, joka on sijoitettu Urho Kekkosen kadulle lähelle suojatietä. Bussikuski ei halunnut huomioida suojatietä ylittävää jalankulkijaa lähdettyään liikkeelle. Pysähdyin ihmeissäni ratikkakiskoille vajaa puoli metriä bussin etukeulasta, koska tajusin, että kuski ajaa päälle. Viimein kuski painoi jarrua ja pysäytti keskelle suojatietä. Pääsin jatkamaan matkaani. Ei jäänyt montaa senttiä väliin.
Risteyksessä ei ole liikennevaloja, mutta toivomus välitetty eteenpäin Helsingin kaupungille. Elielinaukiolla marraskuun alussa tapahtui onnettomuus, jossa iäkäs mies loukkaantui vakavasti ylittäessään suojatietä. Tämän päiväisen välinpitämättömyyden jälkeen en yhtään ihmettele tapausta.
http://metro.fi/keskusta/uutiset/jalankulkija_jai_bussin_alle_elielinaukiolla/
Risteyksessä ei ole liikennevaloja, mutta toivomus välitetty eteenpäin Helsingin kaupungille. Elielinaukiolla marraskuun alussa tapahtui onnettomuus, jossa iäkäs mies loukkaantui vakavasti ylittäessään suojatietä. Tämän päiväisen välinpitämättömyyden jälkeen en yhtään ihmettele tapausta.
http://metro.fi/keskusta/uutiset/jalankulkija_jai_bussin_alle_elielinaukiolla/
Vastaukset 15
Vanhimmat
Oliko Nobinan bussi?
Bussi oli 65A tai 66A. Arvioin, että ehdin ylittämään suojatien, koska bussi otti matkustajia vielä kyytiin.
Hyvä provo.
Jos bussi otti matkustajia vielä kyytiin, niin olisit aivan varmasti ennättänyt ylittää kadun. Mittasuhteetkin näköjään heittää. Aluksi matkaa oli puoli metriä bussin
etukeulasta (?), ja myöhemmin se olikin vain muutama sentti. Varmaankin takakeulasta.
Jaa Nobina voitti ne linjat eli ajaa niitä ja kiireellaä ilmeisseti ajaakin, onko kiire kierrätykseen vai mihin en tiedä.
Ja jalankulkijat saa päättää väistääkö vai jääkö alle?
lienee vituttaa ku HELB menetti ko. linjat! No vielä te menetätte paljon muutakin, mm. verotuet!
tämä on selvä asia. jalankulkija valehtele päin naama. vittu et ne jaksaa valittaa. Minun mielestä HSL pitäis periä yx valitus 4e per henkilö. Nyt tää menee liian pitkälle. kuljettajat eivät kestää enää tää netti surfailu ja viel lisäksi ilmainen.ja ton päälle lisäksi 12-13 tuntia töitä.
Aloitukseni oli totta, en valehdellut sanaakaan. Minulla ei ole mitään suhteita HSL:ään tai muihin bussifirmoihin. En ole alan töissä, ei myöskään kukaan tuttavani.
Jos se on totta mitä nimimerkki "hehe" kirjoitit, niin pahassa jamassa ollaan.
Mitkään insinööritaidot kaupunkisuunnittelussa eivät auta, jos ihmiset unohdetaan. Bussikuskeille on annettava järkevät aikataulut, joissa on mahdollista pysyä ilman, että ihmisten päälle joutuu ajamaan. Lepoa on oltava riittävästi. Kyllä jokainen terve, työkykyinen ja riittävästi levännyt kuljettaja näkee ihmisen suojatiellä. Tänäänkin oli hyvä, suora näkyvyys, ei auringonpaistetta, eikä sadetta.
"Tänään tapahtunut" mitä tarkoitat "suoralla näkyvyydellä"?
On mahdollista että jalankulkija on jäänyt katvealueelle. Kyseiseltä pysäkiltä lähdettäessä suojatietä ylittävä (ohjaamosta katsoen vasemmalta lähestyvä) jalankulkija jää helposti vasemman peilin taakse tai kulmapalkin taakse.
Jalankulkijan ei kannata liikaa luottaa siihen että linja-auton kuljettaja on havainnut hänet.
ÄLÄ HYPI ALLE SENKIN T-O-L-L-O !!!
Ei tainnut tässä ole katvealueista kyse. Jos jalankulkija on suojatiellä, sen päälle ei ajeta!
http://metro.fi/keskusta/uutiset/jalankulkija_jai_bussin_alle_elielinaukiolla/
Haluatko kenties sairaalaan?
jos se kato oletti, ettet jää seisoon siihen suojatielle, vaan ylität sen. NIIN!
Kaupungissa on muutamia sellaisia suojateitä varsinkin Kampissa ja Elielinaukiolla jossa joutuu joka päivä taistelemaan jalankulkijoiden kanssa kuka menee. Tää on valitettavaa mutta jalakulkijoita on niin paljon koko ajan tulossa joten joskus joutuu kyllä menemään suojatien yli vaikka jalankulkijoitakin olisi tulossa. Nää paikat vaan on sellaisia joissa tarvitsee molemmat osapuolet hyvää arviointikykyä. Ollaan molemmat kohteliaita niin hommat rullaa hyvin.
Otsikon yksioikoinen yleistys kertoo aloittajasta paljon. Kun hän on yhden bussin kanssa, ja luultavasti ihan itse mokailtuaan, ollut joutumassa törmäyskurssille, niin ilmoittaa että Helsingin bussikuskit, siis kaikki, ajavat päälle.