Tietääkö joku mitä Galactica sarjoja nähtiin suomessa silloin joskus 80-luvun alussa? Mulla on yksi dvd jolla suomitekstit, levyllä oleva Galactica päättyy siihen että toivovat löytävänsä Maan joskus tuhottuaan ensin Cylonien aluksen ja planeetan.
En paljoa muista enää sieltä 80-luvun alusta mutta sellainen muistikuva on esim. että jokin Cylonin näköinen robotti kantaa ihmistä "sylissään" ja putoaa jostain katolta alas romuttuen täysin. Tällaista ei kuitenkaan tältä levyltä löytynyt. Onkohan tämä edes oikea muistikuva, tai tästä sarjasta edes :D
Olikohan ehkä Galactica 1980 sarjassa jotain tällaista ja mistähän sen saisi dvd:nä suomiteksteillä?
En paljoa muista enää sieltä 80-luvun alusta mutta sellainen muistikuva on esim. että jokin Cylonin näköinen robotti kantaa ihmistä "sylissään" ja putoaa jostain katolta alas romuttuen täysin. Tällaista ei kuitenkaan tältä levyltä löytynyt. Onkohan tämä edes oikea muistikuva, tai tästä sarjasta edes :D
Olikohan ehkä Galactica 1980 sarjassa jotain tällaista ja mistähän sen saisi dvd:nä suomiteksteillä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siellä kaikki oleelliset ja itseasiassa kaikki mahdollinen galacticasta linkeissä. Lyhyesti nyt kuitenkin voin sanoa että Galacticasta on suomiteksteillä se aloitusosa jossa tuhotaan ihmisten siirtokunnat, kasataan ihmiset ja alukset lähtevät matkaan, kyseinen on 3-osainen. Se on se jossa alussa mm. Apollon veli kuolee ym.
Toinen on Elävä legenda eli jakso jossa löytyy toinen tähtilaiva ja sen kuolleeksi luultu kapteeni jonka kanssa tapellaan cyloneita vastaan parin jakson verran. Kyseinen "elokuva" on vain nappaus noin puolivälistä galactica-sarjaa. Jos itselläsi oleva Galactica ei ole jompikumpi näistä niin sitten on joku sarjasta otettu osa josta en ole tiennytkään.
Alkuperäistä sarjaa oli 24 osaa jotka on saatavana kyllä mutta missään en ole nähnyt vielä suomiteksteillä. Tämän jälkeen tuli Galactica 1980 jota sitten on n. 10 osaa. Viimeinen osa oli Starbuckin paluu. Jälkimmäinen oli aikalailla kökköinen ja aika tekemällätehty jatko vain, siinähän ei ollut vanhoja näyttelijöitäkään kuin pari ym.
Juuri muutama vuosi sitten katselin itsekin kaikki jaksot tvtv:ltä (nykyinen sub) ja tuollaista jaksoa en muista kyllä mistä puhut. Tosin onhan aikaa jo 3 vuotta.
Elikkä tämmöinen Galactica dvd mulla on, liekö alkupään jaksoja vai mitä:
http://www.sendit.com/video/item/7000000061266
Juuri tuo mainitsemani alkuperäisen sarjan aloitusosa eli koko sarjan 3-osainen pilotti. "Saga of a Star World -parts 1-3" alkuperäiseltä nimeltään.
Suomessa myydään yleisesti dvd:llä siellä sun täällä, taitaa olla Anttilassa jo alle parikymppiä mitä pyydetään eli eipä mitenkään harvinainen. Mitään sen erikoisempaa ei ole taidettu nimeen lisäillä suomessa vaan dvd:n nimi on ihan vaan Taisteluplaneetta Galactica.