"Viholliskuvia ovat aina rakentaneet ne, jotka ovat epävarmoja omasta identiteetistään. Erottelu meihin ja toisiin kielii itsevarmuuden ja myös itsenäisen ajattelukyvyn puutteesta.
Epäluulo suomenruotsalaisia ja muita ruotsinkielisiä kohtaan on suurinta internetin keskustelupalstoilla, joilla fanaattiset fennomaanit lietsovat vainoharhaista vihaa. Viestien häiriintynyttä sävyä ei voi selittää pelkästään ikävällä oppiaineella.
Viesteissä muun muassa haukutaan suomenruotsalaisia tyhmäksi, epärehelliseksi loislaumaksi, uhataan muiluttaa heidät Ruotsiin ja epäillään valtakunnallista salaliittoa, joka tähtää Suur-Ruotsin perustamiseen.
Epäilyttävän moni kirjoittaja viittaa ihannoivasti SUOMALAISUUDEN LIITTOON, joka ajaa yksikielisen suomen asiaa ja aliarvioi ihmisten älykkyyttä väittämällä milloin mitäkin.
Monet ruotsinkielisten vastustajat väittävät olevansa isänmaan asialla, mikä on sikäli omituista, että suomenruotsalaiset ovat olleet täällä yhtä kauan kuin me muutkin. Suomenruotsalaiset suvut ovat tosiasiassa supisuomalaisia sukuja, jotka vain Ruotsin vallan aikana vaihtoivat sukunimensä.
Lähes huvittavaa on puolestaan se, että vastustajien ihannoima Carl Gustaf Emil Mannerheim, suuri isänmaallisuuden symboli, oli suomenruotsalainen. Tästä voinee päätellä, että nämä kirjoittelijat ovat oman vainoharhaisuutensa sokeuttamia.
Ehkä he myös katsovat ylpeinä televisiosta Jonatan Johanssonin ja Mikaela Ingbergin urheilusuorituksia, kuuntelevat Cisse Häkkisen ja Nasty Suiciden levytyksiäja ihailevat Hjallis Harkimoa, Åke Lindmania ja Adolf Ehrnroothia.
Tove Janssonia he tuskin lukevat. Se voisi opettaa suvaitsevaisuutta."
Antti Järvi. Hämeen Sanomat 18.7. 2005.
SUURIN SUOMALAINEN ON SUOMENRUOTSALAINEN
26
102
Vastaukset
- -Suomalainen-
MARSKIN MALJA !
- a r a r
Otetaas taas !
- Totuuden torvi
Mannerheim ei ollut suomalainen..! Eikä sotaa voitannut Manerheim vaan ne jotka pysyi puolustamassa maataan etulinjassa. Tosin kuin surut jotka souteli Ruotsin puolelle..!!
- strandpiparen
Föddes inte Mannerheim i Finland ?Inte rodde alla svenskspråkiga soldater till Sverige,två av mina släktingar vilar i hjältegravarna på vår stads kyrkogård .
- Voi tyhmää persua !
"Ota sinäkin torvi vain ryyppy suomenruotsalaisen ja Suomen kansalaisen Marskin kunniaksi."
Kuka kumma on "Manerheim" ? - Nylänning
Voi tyhmää persua ! kirjoitti:
"Ota sinäkin torvi vain ryyppy suomenruotsalaisen ja Suomen kansalaisen Marskin kunniaksi."
Kuka kumma on "Manerheim" ?Ryyppy veteraaniemme kunniaksi, torvi. Kielestä riippumatta.
- kyllä se vaan
Koki itsensä Suomeen kuuluvaksi. Sodan voitti se ettei ryssillä ollut kunnon armeijaa kun täällä eka ottelu alkoi. Mannerheim oli hieno mies joka ei sisäsiittoisten takapajuisten sosialismiin taipuvaisten rasistien arvomaailmaa Pohjanmaalla ja Ahneidenmaalla jakannut. Mannerheim tajusi myös että svekko pettää AINA. Anjalan liitto ja Ahneidenmaan tilanne muistui mieleen. Tiesi että Vilhoon voi luottaa toisin kuin Sundblomiin joka oli ahneidenmaalaisena hevosnaamana puolimustalainen.
- Seta veteraani
Voi tyhmää persua ! kirjoitti:
"Ota sinäkin torvi vain ryyppy suomenruotsalaisen ja Suomen kansalaisen Marskin kunniaksi."
Kuka kumma on "Manerheim" ?Ai kuka on Mannerheim? Mannerheim ei ole, vaan on ollut, edesmennyt hinttari, jolla oli perverssi homosuhde henkilökohtaisen mongoolialaisen miesavustajansa kanssa.
Mannerheim oli myös sotarikollinen ja kansanmurhaaja jonka henkilökohtaiseen ystäväpiiriin kuului mm. Aadolf Hitler.
Mannerheim oli narsistinen psykopaatti joka joutui peliriippuvaisen hunsvotti-isänsä julmien ja Freudenthalilaisten rotuoppien uhriksi. Tuosta syystä jo valmiiksi tyttömäinen ja herkkä Carl Gustav ei saanut leikkiä lapsenakaan palvelusväen poikien kanssa koska he olivat suomenkielisiä ja siitä syystä pieni C.G joutui leikkimään aina siskojensa ja muiden naisien tai tyttöjen kanssa nukkeleikkejä yms. tyttöjen juttuja. Tuo johti tietenkin siihen että suomenkieliset palvelusväen pojat pilkkasivat pientä C.G:via joka hyppi narua tyttöjen mukana hassulta näyttävässä röyhelöpaidassaan ja naurettavissa lakerikengissään.
On arvailtu että Mannerheimin viha ja pelko suomenkielistä väestöä kohtaan olisi syntynyt juuri Mannerheimin traumaattisten lapsuusvuosien aikana. Homoseksuaalisen heräämisen hän koki ilmeisesti venäjällä, missä Mannerheim oli opiskelemassa sotilastaitojaan.
Mannerheim voitti pitkän sotilasuransa aikana ainoastaan yhden sodan. Se oli sota suomalaista köyhäillistöä vastaan joka ryhtyi kapinoimaan tasa-arvon, oikeuden ja vapauden puolesta. Mannerheim kukisti suomalaiset työläiset saksalaisen palkka-armeijan turvin ja sodan päätteksi Mannerheim perusti keskitysleirejä jossa hän ryhtyi tuhoamaan järjestelmällisesti suomalaista työväestöä.
- hävytöntä
Kyllä epäluulon ja mustamaalaamisen mestareita ovat pakkoruotsin ystävät ruotsinkielisellä puolella. He eivät pysty näkemään monikielistyvän maan tarpeita vaan vatkaavat pakkoruotsin merkitystä ja väittävät kivenkovaan, että vain rasistit ja ruotsinvihaajat voivat pakkoruotsia kritisoida. Vahvat perustelut pakon poistamiseksi he ohittavat kuin eivät olisi mitään kuulleetkaan.
Hävytöntä.- veterandotter
Då när våra förfäder,finskspråkiga och svenskspråkiga kämpade för Finlands självständighet frågades det inte inte vilket språk du talade.sKÄMS PÅ DIG
Det är skamligt att fennona pissar på våra svenskspråkiga veteraner,våra svenskspråkiga krigsinvalider ,våra svenskspråkiga som vilar i hjältegravarna och inte att förglömma den svenskspråkiga civilbefolkningen.Hur många vill minnas vad Porkalaborna fick gå igenom,det är alltid karelarna som fick all sympati.det känns lika hårt för en svenskspråkig att lämna sitt hem och sin hembygd i fiendeland.
1 - nooh nooh
Ja sinä eroat heistä mitän. Suurentelet svekkulien "valtaa" kuvitelmissasi joko tahallasi tai sitten tietämättömyyttäsi. Svekkuli on toki vaarallinen, mutta ei mikään jumala.
- Nettifennonatsi
hulluna humalassa. taas.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288517259090.html
Suomalaismies rusikoi ruotsalaisen Levillä
Julkaistu: 17.11.2012 10:21
35-vuotias muoniolaismies pahoinpiteli hieman alle 60-vuotiasta ruotsalaismiestä Levillä lauantaina aamuyöllä.
Suomalainen rusikoi 60-vuotiasta nyrkein.
Ruotsalainen sai silmäkulmaansa verta vuotavan haavan.
Peräpohjolan poliisi selvittelee tapahtuman syitä ja seurauksia.
STT- mut mut mut
Eikö sen pitänny olla terve arjalainen pikku Wehrbauer joka hakkaa meitä turaaneja vielä kuuskymppisenäkin. Ei sitte ollu vai.
- C.E.
"Lähes huvittavaa on puolestaan se, että vastustajien ihannoima Carl Gustaf Emil Mannerheim, suuri isänmaallisuuden symboli, oli suomenruotsalainen."
Antti Järvi olisi voinut tutustua siihen mitä mieltä Marski itse oli Suomen kielitilanteesta:
"Hän pysyi erillään kiihtyvästä kielitaistelusta eikä täysin ruotsinkielisestä taustastaan huolimatta omaksunut ajatusta, että Suomessa asui kaksi kansaa. Hän oli kielikysymyksessä maltillinen. Hän halusi olla suomalainen (finne) eikä suomenmaalainen (finländare). Suomenkielen valta-asema oli hänelle realiteetti, ja tämän hän osoitti käyttäessään valtionhoitajana virallisessa allekirjoituksessaan suomennettua nimimuotoa Kustaa Mannerheim."
http://www.mannerheim.fi/01_elama/s_kieli.htm- toki toki
Tietysti tiesi. Tiesihän Marski myös aatelismiehenä että ruotsinkielisistä enemmistö oli epäluotettavia ja sosialisteja jotka halusi tappaa hänet. Marski tiesi myös Ahvenanmaa episodin takia ettei Pohjoismaihin ole luottamista. Uskon hänen suhtautuneen myös varauksella Britanniaan. Kyllä Marski tiesi ketkä päästi svekkojen sankari Lev Bronsteinin takaisin Venäjälle ja keiltä tuli käsky kieltää Romanoveilta pääsy länteen. Ei kukaan hullu hakeudu sellaista yksilöiden seuraan joihin ei voi luottaa ja joilla on ainoastaan pahoja taka-ajatuksia. Marski myös tiesi Uljanovin RUOTSALAISESTA taustasta.
- repikää siitä
Mannerheim piti suomalaisia aluksi mongoolikansana. Mannerheim oppetteli suomenkielen vasta reilusti yli 50 vuotiaana.
- ja nyt jos
repikää siitä kirjoitti:
Mannerheim piti suomalaisia aluksi mongoolikansana. Mannerheim oppetteli suomenkielen vasta reilusti yli 50 vuotiaana.
Svekkuli voisi valehtelun sijaan esittää todisteita. Osaatko idiootti laskea. Mannerheim oli viisikymmentä vuotias vuonna 1917. Kyllä olet tyhmä jos luulet ettei sitä ennen suomea osannut. Eihän toisaalta kaltaisesi sisäsiittoinen idiootti mitään organisoimisesta ja logistiikasta tajua.
- valakorpi
Mitähän tuolla kaikella on tekemistä ruotsinkielen nykyisen järjettömän aseman arvostelun kanssa??? Mannerheimin tausta oli yleiseurooppalainen vaikka syntymäkodin kotikieli sattui olemaan ruotsi.
- Marski on suurin
Olisit vaan vaiti kun et mistään mitään ymmärrä.
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQWAqYvlmoXoz3Hzu9NoBZLseq9N9DXpyYmkpFHaJOSgU_N87VCqw - arja juslit kahv
Valtion elätti. Mitään ylivertaisia "organisaattorin" lahjojahan tällä ei ollut. Pääsi toki tekoihin, eikä vain puhunnut kuteen muut svekkoloiset. Tähän täytyy lisätä että venäläiset olivat täysin organisoimattomia vailla kunnollista keskusjohtoa tämän pellen "riisuessa" ne aseista.
- maseria röhm pöyt
Tyypillistä svekkoutta. Hävyttömästi ottaa kunnia yhdelle miehelle joka myönsi ettei olisi ollut mitään ilman suomenkielistä armeijaansa. Svekkojen sankarit on pikemminkin Lenin ja Stalin sekä Hitler. Suunnittelivathan kaikki kolme Suomen "puhdistamista", ainoalla erolla että Aatu todennäköisesti olisi jättänyt Marskin eloon.
- Gäsp
En ihaile Hjallis Harkimoa. Kuka on Cisse Häkkinen? Mannerheimin lapsuudenkodissa puhuttiin ruotsia, mutta silti hänestä tuli suurin suiomalainen.
Tämä kirjoitus on lähetetty tänne monta monituista kertaa vuosien aikana. Odotamme seuraavaa kertaa todistuksena siitä, että suuria suomenruotsalaisia ei muita ole.- Nylänning
Ihmettelen kovasti, että henkilön äidinkieli määrää suuruutta.
Ehdottaisin että se on teot isänmaan hyväksi joka ratkaisee. - wallu
Nylänning kirjoitti:
Ihmettelen kovasti, että henkilön äidinkieli määrää suuruutta.
Ehdottaisin että se on teot isänmaan hyväksi joka ratkaisee.Ei se ainakaan Wahlroosille määrännyt kun tämä kirosi Marskia nuorena taistolaisena.
- olet oikeassa
Nylänning kirjoitti:
Ihmettelen kovasti, että henkilön äidinkieli määrää suuruutta.
Ehdottaisin että se on teot isänmaan hyväksi joka ratkaisee.Kaikki ihmettelevät persujen höpinöitä.
- kukako et sie tiiä
No Hurriganesin basisti tietenki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917375- 373917
- 453490
- 2332663
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402632- 402413
- 1292349
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292249Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202125- 451932