Lämminverisenhevosen vuokraus

Onko neuvoja?

Eli ajattelin kysyä teidän mielipiteitä ja vinkkejä. Eli olen aloittamassa lämminverisentamman vuokrailua n. joka toinen viikko (2-4 kertaa kuukaudessa)
Tamma on kaikinpuolin ihan hyvä ratsu ja loistava hoitaessa. Osaa mennä koulua (heB) ja esteet taittuvat siinä samassa. Maastoratsastuskin onnistuu. Ainoana ongelmana pidän sitä, että tämä kyseinen tamma on aika virkeä yksilö (saattaa hyppiä pystyyn, ryöstää, pukittaa). Olen tietysti kokenut, kun kerran tälläistä vuokrista mietiskelen..mutta siltikin.. ryöstäessä ei sää vetää ohjista, lähtee vain kovempaa..onko neuvoja näihin ongelmiin..rakastan lv;tä enkä halua luopua unelmastani saada lämppäri vuokrikseksi.

5

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heppatyttö

      Itse vuokraan erästä lämminveritammaa, joka on myös virkeämpää sorttia.
      Se taas hidastaa [ei ryöstele tai pukittele] siten, että tekee käynnissä paljon voltteja ja pysähdyksiä. Ja jos se siirtyy itsekseen raviin/laukkaan niin heti pistän pysähtymään.
      Täten mä ainakin toimin kaikkien lämppäreitten kanssa...

      • Onko neuvoja?

        Kiitos vastauksestasi.:-) Pysäytätkö hevosesi yleensä siten, että laitat pienelle voltille vai teet useita pidätteitä peräkanaa? Tuossa minun mainitsemassa lämppärissä on se vika, että jos vedän ohjista, vauhti lisääntyy ja kun kääntyy voltille se lähtee väistämään.


    • Heppatyttö

      Yleensä pysäytän hevosen pienillä avuilla ja puolipidätteillä, käytän myös ääniapuja.
      Hevonen pysähtyy minulla ainakin siten, että teen jo muutamia metrejä ennen pysäytystä pieniä puolipidätteitä jonka jälkeen jatkan suuremmilla. Samalla toistelen pruut - sanaa. Hevonen jolla ratsastan on päivästä riippuen niin herkkä että saattaa pysähtyä jopa pelkällä ääniavulla. Toivottavasti tästä oli jotain apua. (:

      • Onko neuvoja?

        Kiitos, tuosta sain jo hyviä vinkkejä, jos hevonen päättääkin lähteä vähän turhan lujaa tms. Torstaina sitten on eka vuokrauskerta..apua!;-D
        Kiitos vinkeistä!


    • Heppatyttö

      Ja hevosella toimii myös se, että ennen kun lähdet ratsastamaan, niin laitat liinaan ja juoksutat hevosen aivan niin hikeen ettei se yksinkertaisesti jaksa enää juosta niin kovaa sinun ratsastaessa. Itse teen kovakalloisille hevosille täten selväksi että minä määrään vauhdin ja sen ettei ihan ominpäin juoksennella.
      Saman teen useasti aina kun kiihdyttelee, siis alas selästä, liinaan kiinni ja kovaa!
      Hepalle meni toisella kerralla jo asia kalloon :DD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe