tästä johtuu,,

pieni kivi kengässä

oletteko laittaneet merkille nykyistä käytäntöä nettilehtien otsikoinnissa:

- tätä katsojat eivät nähneet....
- tässä ovat suomen.....
- tämä voitti....
- tällainen vartalo.....
- tämä juoma voitti....
- tämän vaatteen pituudesta....

syynä ilmeisesti saada lukija kiinnostumaan ja klikkaamaan juttu auki ja lukemaan se kokonaan.
joka tapauksessa tuo on hemmetin raivostuttavaa ja usein jätän jopa mielenosoituksellisesti jutun klikkaamatta ihan vain sen raivostuttavan otsikoinnin vuoksi!

3

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukijoiden kiinnostuksen heräämiseksi tarvitaan yhä raflaavampia otsikoita. Vilkaistaanpa vaikka suolen etusivua:

      Laihaksi kuukaudessa?
      - Joulusatu kaikille ylipainoisille! Mässäile vuosikaupalla ja kuukaudessa ylimääräisistä eroon!

      Rajuja riitoja kerrostalossa!
      - Oiva tilaisuus päästä kerrostalokyttääjäksi. älä missaa!

      Mieletön migreeni vaivaa!
      - HeeHee, onneks ei mulla!

      Huijataanko nettitreffeissä?
      - HaaHaa, onks joku ollut taas sinisilmäinen?

      Siirtokunta avaruuteen?
      - HiiHii, kaikkee ne saakin päähänsä! Vai voiskohan toi olla totta?

    • On tullut huomattua !! Tympeä tapa otsikoida juttuja, minussa aiheuttaa ihan saman reagtion kuin sinulla. En tiedä onko kyseessä toive saada lukija klikkaamaan linkkiä, vai onko tuollainen otsikointi kertakaikkiaan vain se kaikkein helpoin, uusavuttomien sähköisen median toimittajien taidottomuudennäyttö.

      Mun mielestä nämä Suomi24:n otsikot on sentään paljon paremmin sisällöstä kertovia :) Osataan käyttää muitakin ilmaisutapoja kuin tämätätätässätämäkötäällätäältä tätätätäääättttääätätätätätäät tättärää :)

    • Pörrääjä

      Uutisten otsikointi iltapäivälehdissä on ihan syvältä, todella usein otsikosta saa ihan eri käsityksen kuin mitä saa lukea klikattuaan" lue lisää"
      Onneksi aluelehtemme vielä otsikoi suht tolkullisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      64
      8864
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5554
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      4996
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      13
      3864
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3460
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3369
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      37
      2716
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2661
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2603
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1737
    Aihe