Irlannissa nainen kuoli kun ei saanut aborttia, Irlannissa Euroopan tiukin aborttilainsäädäntö.
Nyt siellä järjestettiin mielenosoitus lainsäädännön liberalisoinnin puolesta. Ainakin 10000 osallistui. Joku nainen sanoi että oli osoittamassa mieltä 20 v. sitten samasta asiasta mutta mitään muutosta ei ole tapahtunut 20 vuodessa.
Nyt siellä järjestettiin mielenosoitus lainsäädännön liberalisoinnin puolesta. Ainakin 10000 osallistui. Joku nainen sanoi että oli osoittamassa mieltä 20 v. sitten samasta asiasta mutta mitään muutosta ei ole tapahtunut 20 vuodessa.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Tässä itse uutinen.
"Tuhannet ihmiset marssivat Irlannissa aborttilakia vastaan
Aborttikiista ja maata kuohuttanut kuolemantapaus on saanut Irlannissa tuhannet ihmiset kaduille.
Ihmiset kantoivat kynttilöitä ja muistivat naista, joka kuoli verenmyrkytykseen, koska lääkärit eivät suostuneet tekemään hänelle aborttia.
Irlannin pääkaupungissa Dublinissa noin 10 000 ihmistä osallistui marssiin ja minuutin hiljaiseen hetkeen, kertoo poliisi. Lisäksi sadat osoittivat mieltään Galwayn kaupungissa, jossa kuollut nainen oli asunut.
-En voi uskoa, että näin voi käydä vielä nykymaailmassa, sanoi Galwayssa kynttilää kantanut Margaret Geraghty.
Monet olivat jättäneet kynttilänsä maahan kuolleen naisen julisteen alle. Julisteessa luki sanat "Ei enää koskaan".
Katolisessa Irlannissa abortti on sallittu vain, jos raskaus vaarantaa äidin terveyden. Lopullisen ratkaisun tekeminen jää lääkäreille. Maan viranomaiset tutkivat kuolemantapausta."
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2012/11/1658356/tuhannet-ihmiset-marssivat-irlannissa-aborttilakia-vastaan
Mihinkähän lopputulokseen viranomaiset mahtavat päätyä, mitä luulet?
Minä luulen, että lääkärille joka päätöksen teki, tai sairaalalle ei koidu mitään seuraamuksia. Toivon että olen väärässä. Nuori nainen kuoli jonkun idioottimaisen uskonnon takia.
Niin uskonto ja hihhuli tappoi taas. Siinä ei paina kenenkään henki, jos hihhuli on asialla. Tässä näkee, kuinka katolilaiset on niitä elämän arvostajia. Ainut kenen hengellä ei ole merkitystä on nainen. Se uhrataan aina muille, jopa lääkärin uskonmoraalille. Tuo on suoranainen tappo ja heitteille jättö. Kuolemantuottamuksesta vaan tuomiolle.
Tappohan se oli. Ei kannattaisi uskovien moraalillaan kehuskella, kun jälki on tuollaista.
Eräs SPR:n sairaanhoitaja kertoi kerran kun olivat Kampissa elinluovutuskortteja markkimoimassa, kun asiaa häneltä kysyin, että kyllä lopulta kelpaa esim. veri uskovaiselle potilaalle kun on tosi kyseessä, ja henki vaarassa, vaikka aluksi kieltäydytään uskon nimissä.
Eli kun omasta henkikullasta on kyse, niin uskomukset menee romukoppaan, mutta muiden hengestä ei oo niin väliä juu.
”Monet olivat jättäneet kynttilänsä maahan kuolleen naisen julisteen alle. Julisteessa luki sanat "Ei enää koskaan””
Vastaisuudessa voisimme kerran vuodessa laskea kynttilän eduskuntatalon portaille; yhden kynttilän jokaista vuoden aikana Suomessa abortoitua kohden. Tapahtuma olisi omiaan antamaan kasvot nykyiselle aborttitehtailulle.
Eikä olisi ollenkaan kohtuutonta kantaa julisteita, joissa lukisi ”ei enää koskaan yhtään sosiaalisensyyn perusteella tehtyä aborttia”.
Muistetaan samalla niitä tuhansia ja taas tuhansia naisia, joilta Irlannin katoliset kusipäälääkärit ovat mm. murtaneet tahallisesti lantion, jotta nainen lisääntyy ja täyttää maan. Amen.
Oletetaan, että nainen huomaa olevansa raskaana, mutta ei halua jatkaa raskautta. Mitä tämän naisen on tehtävä, jotta hän pääsisi raskaudestaan eroon?
Yksinkertaisesti: abortti.
Nuo samit ja muut hörhöt ovat kyllä aina innokaita naimaan, mutta eivät huolehdi ehkäisystä. Menkööt sami&company sterilisaatioon, niin loppuu tuokin räksytys ja syyllistäminen.
Lestat nyt ei sellaiseen tietenkään mene, koska SRK:n kolme vatipääpamppua on pättänyt, että sekä ehkäisy että selibaatti avioliitossa on synti, eikä kukaan joka ei nai alvariinsa avioliitossa ilman ehkäisyä pääse taivaaseen, vaan joutuu ikuiseen tulimereen, jossa madotkaan ei kuole.
Voi perkele mitä ääliöitä!
Ameri koissa mainonnan luvatussa maassa , näin kerrotaan, on hautausmaalla hautakivi jossa lukee:
"Tässä ei lepää kukaan, sillä hänen isänsä kaytti Sultan-kondomia"
:D
Tuon olisi voinut uutisoida toisellakin tavalla esim.
Syntyvä lapsi murhasi äitinsä. Vaikka kyseessä oli ilmiselvä murhayritys, kristityt lääkärit eivät tehneet mitään murhan estämiseksi.
Sinä olet yksinkertaisesti sekopää!
Niinpä, tässä osoitus siitä miten vaarallista uskonto on nimenomaan naisille.
Ei ihmisarvoa hihhulilääkärin käsissä.
”Niinpä, tässä osoitus siitä miten vaarallista uskonto on nimenomaan naisille.”
Eiköhän kyseinen tapaus ole osoitus siitä, että raskaus, synnytys ja abortti eivät ole riskittömiä asioita.
Abortin riski lienee suurin, koska siinä voi kuolla äiti sekä lapsi.
Se, että syy vieritettiin kristittyjen niskaan on täysin kohtuutonta.
Kristityt eivät kannata kenenkään murhaamista, vaan ihmiselämä on alusta loppuun asti arvokasta ja suojeltavaa.
Kyseinen tapaus on osoitus raskauden riskeistä, jossa pahimmassa tapauksessa sekä lapsi että äiti kuolevat. Siihen, toimiko hoitohenkilökunta ammattimaisesti, en ota kantaa, koska en ole kätilö, enkä edes lääkäri.
Niin ja tässähän ei olut kyse abortissa, vaan siitä, että lääkärit eivät todenneet syntyvää riittävän nopeasti kuolleeksi. Muitakin syitä äidin menehtymiseen saattaa olla. Se että lapsi kuolee kohtuun, ei nimittäin aiheuta äidille välitöntä kuolinvaara.
Yksikään kristitty ei tietenkään vastusta sitä, että kuollut lapsi otetaan ulos äidistään. Mitä järkeä sellaista olisi vastustaa?
Ihmisten perustelut ja raivo tämän asian suhteen johtuu joistain muusta kuin kristittyjen abortin vastustamisesta. Pahinta olisi, jos tästä seuraisi se, että Irlanti hyväksyy tapaukseen vedoten abortin sosiaalisista syistä. Sitä tällä ilmeisesti haetaankin. Sosiaaliset syyt ovat yhtä kuin kaikki saavat abortin ilman mitään syytä. Käytännössä abortin saa perusteella, että ei halua lasta. Näin ollen aborttia käytetään ehkäisyvälineenä, jota se ei todellakaan ole. Äidin hengen suojelun ja ehkäisyvälineen välillä on suuri ero. Todennäköisesti käy niin, että suojeluun vetoamalla hyväksytään abortti ehkäisyvälineenä muiden joukossa.
Miksi naisen täytyisi pitää lapsi, jota ei halua? Typeräähän se olisi. Lapsien määrä huostaanotoissa ja orpokodeissa kasvaisi, jos lapsi äidin toimesta sinne syntymän jälkeen toimitetaan.
Mielestäni suostumus seksiin ei tarkoita suostumusta raskauteen. Vaikkä kyseessä olisi biologinen seuraamus silti valinta on tehtävissä oikeudellisista syistä. Vaikka ajan autolla, en ole antanut suostumusta auto-onnettomuuteen.
Raskaus on aina poikkeustila naisen vartalossa. Hylkimisreaktiot ovat yleisiä mutta onneksi lääketiede on kehittynyt asteelle että raskauden aiheuttamat kuolemat ovat harventuneet.
SamiA
Toivoisin todella, että sinut ripustettaisin mulkustasi riippumaan ja siihen rottia sitä narua järsimään ja alla olisi kilometrin pudotus.
Lääkäriksi pääsyn ehtona pitäisi olla jäsenyys vapaa ajattelijoissa. Tällöin hihhulilääkärit karsiutuisivat automaattisesti pois.
Eduskunta aloite pikaisesti!
”Lääkäriksi pääsyn ehtona pitäisi olla jäsenyys vapaa ajattelijoissa. Tällöin hihhulilääkärit karsiutuisivat automaattisesti pois.”
Olen täysin samaa mieltä.
Abortti- ja eutanasiahoitojen antaminen sopii paremmin ns. vapaa-ajattelijoille sekä muunlaisille uskonnottomille. Kristityt lääkärit eivät todellakaan halua tehdä abortteja, joten velvoitetaan uskonnottomat antamaan abortti- ja eutanasiahoitoja.
Tehdään abortista niiden herkku, jotka sitä niin vimmaisesti kannattavat.
Krisselit, eikä muutkaan sekopäät sovi lääkärin ammattiin. Menkää vaikka sotilaiksi tappamaan, koska se on teille luontaista jo ihan raamatun ja koraaninkin perusteella.
SamiA tiedätkö kuinka monta aborttia maailmassa tehdään vuositasolla ?
Lue silti seuraava artikkeli joka ei ole huhaa-uskomusta.
http://www.laakarilehti.fi/uutinen.html?opcode=show/news_id=10487/type=1
Ystävällisesti E.......
Muistan tapauksen kun miehelle ei kerrottu hyvänlaatuisesta syövästä koska kristitty lääkäri halusi hänen jatkavan työtänsä normaalisti jolloin mies kuoli syöpäänsä myöhemmin.
Erittäin kristitty lääkäri oli työpaikkalääkäri!
"SamiA tiedätkö kuinka monta aborttia maailmassa tehdään vuositasolla ?"
Noin 51 miljoonaa aborttia vuodessa.
Voisi sanoa, että abortteja tehdän kylkiäisinä, koska sairauksiin ei kuole riittävästi ihmisiä. Abortti on tehokkain keino tappaa mahdollisimman paljon ihmisiä. Maailma pelastuu ja luonnonvaroja jää enemmän jo syntyneiden käytettäväksi. Olisihan se kauheaa, jos jokus söisi jo syntyneen leipää.
Anteeksi nyt vain, mutta abortti on länsimaissa nykyään hyvinkin turvallinen toimenpide ja harvoin asettaa äitiä itseään vaaraan. Tottakai aina löytyy riskejä, jotka liittyvät mm. äidin terveydentilaan, mutta tällöin pyritään löytämään ratkaisu, jolla sikiön saisi parhaiten ulos. Se, onko abortti tehtävä lääkkeillä, kaavinnalla tai jollain muulla toimenpiteellä on sitten lääkärin ja potilaan välinen, keskusteltava asia. Jos äiti tuolloin unohtaa mm,. kertoa, että on lääkeaineelle x allerginen tai käyttää alkoholia / huumeita väärin, on riskit tottakai aina suuret.
Mutta normaalin, hyvässä kunnossa olevan äidin abortissa ei ole tänä päivänä länsimaissa mitään vaaraa.
"Ns. ”vapaa abortti”... on voimassa useimmissa Euroopan maissa... Yhdysvalloissa ja Kanadassa"
Menis Päkä USA:an vaahtoamaan abortistaan.
"Raskaudenkeskeytysten kieltäminen ei ole ollut tehokas strategia aborttien vähentämisessä."
Eli tehdään laittomia abortteja, kuten ilmeisesti Irlannissa nykyään tai käydään laivamatkalla Briteissä.
"- Raskaudenkeskeytyksiä on eniten... maissa, joissa abortti on tiukimmin säädelty.
Myös meillä laittomien, turvattomien raskaudenkeskeytysten suuri määrä johti paineeseen laatia ”aborttilaki”."
Ja Päkätsy ajaa itseasiassa paluuta laittomiin abortteihin. Pösilö akka.
http://www.kotimaa24.fi/blogit/article/?bid=409&id=43517
Todella pitkä teksti, en jaksanut kaikkea lukea. Huomionarvoista kuitenkin oli se, että niistä siittäjistä ei juurikaan puhuttu. Aivan kuin asia koskisi vain naisia.
Otetaanpa hieman kärjistetty esimerkki (ei kuitenkaan epätavallinen). Jossain muslimimaassa raiskataan tyttö, hän tulee raskaaksi, se on häpeällistä suvun ja yhteiskunnan mielestä (sekä raiskatuksi joutuminen, että raskaus) tyttö hankkii laittoman abortin, saa komplikaatioita ja kuolee.
Kaikki hyvin, suvun kunnia pelastettu?