Joululahjoja vähävaraisille (lapsille)

lelukauppias itse

Yritykseni lahjoittaisi 20 lahjaa vähävaraisten perheiden lapsille.
Haluaisin, että lahja olisi lapsen henkilökohtaisesti toivoma eli tarvitsisin lahjatoiveet suoraan perheeltä.

Ymmärrettävistä syistä PeLa, Mll tai seurakunnat eivät luovuta ko. perheiden yhteystietoja.
Mistä voisin siis itse löytää ko. perheet?

9

765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+7

      Ilmoitus netissä tuo ainakin runsaasti kerjäläisiä paikalle.

    • böö tonttu

      Otat ensin yhteyttä vaikka johonkin pienempään tahoon toimijaan. Sitten esität asian ystävällisesti, ja pyydät että he keräävät lapsien lahjatoiveet ja sinä saat niistä listan vaikka lasten etunimillä/numeroilla varustettuna. Sitten hankit lahjat ja lisäät niihin nimen/numeron ja lähetät ne toimijalle /yhdistykselle.

      Miksi juuri 20 lahjaa? Onko yrityksessäni niin monta työntekijää. Varmaan suurinongelma on se että yhdistyksen on hankala valita kukaa saa ns toivelahjan ja kuka sattumanvaraisenlahjan toiselta. Lahjattomia lapsia on niin paljon. Ja toisaalta taas jaksaako yritys joulukiireissä alkaa kerätä lahjalistaa

      • lelukauppias itse

        Arvioin, että yhden lahjan hinnaksi tulisi 20-30 euroa, joten keskiarvollisesti 500 eurolla saisi noin 20 lahjaa. Toki omat sisäänostohintani ovat tätä halvemmat.
        Mutta ideana kuitenkin olisi että 1 lahjakortti = 1 lahja. Voihan summalla ostaa vaikka useamman halvemmankin lelun tai yhden arvokkaamman.

        Olen yrittänyt ehdottaa, että antaisin tuon 20-30 euron lahjakortin, jonka yhteistyötaho voisi antaa suoraan lapsen vanhemmalle, joka sitten kävisi liikkeestä valitsemassa lapsen toiveiden mukaisen lahjan.

        Ongelmaksi on nyt muodostunut se, että en lahjakortin antajana saisi nähdä ketkä niitä ovat saaneet. Ymmärrän vaitiolovelvollisuuden, mutta eihän näissä lahjakorteissa ole kuin summa ja voimassaoloaika. Juokseva numerointikin on ainoastaan omaa tarkastustamme varten, että summat täsmäävät lahjakortin tekstin kanssa. Kuka tahansa lahjakortin ostaja saa samanlaisen eikä niihin ihmisten nimiä kirjoitella.

        No, ehkäpä päädymme taas tänäkin jouluna toisenlaiseen lahjoitukseen.


      • HyvääJoulua

        Haluatko tietää lahjan saajan, siitä tässä lienee kysymys. Tuo lahjakortti ideasi on hyvä ja siinä ei nimiä nähdä. Kerro se heille joiden kautta haluat lahjakortit toimittaa, että nimitietoja ei tarvitse kunhan vaan ovat vähävaraisia lapsiperheitä. Ajatuksesi on todella hyvää mieltä ja jouluiloa tuova.


    • eräs vapaaehtoisista

      http://www.hopeyhdistys.fi/

      Tuolta saat ja tavoitat parhaiten vähävaraiset perheet.

      Keräävät myös lahjakortteja joilla mahdollistetaan jokaiselle lapselle yksilöllinen,hänen toivomansa lahja.
      Suosittelen.

      • vapaavalinta

        ota yhteys johonkin neuvola th-he tuntevat perheet ja voivat välitää asiaa perhee luvalla. Myös opettajat näkee paljon asioita kouluikäisistä


    • Täällä olisi juuri sellainen perhe jota etsit..

    • Jouluapua

      Ihanaa olisi saada tuollainen lahjakortti lapsilleni. Joulu lähestyy uhkaavasti, eikä lahjan lahjaa ole lapsille. Olen kolmen kouluikäisen lapsen yksinhuoltajaäiti. Mukava ei ole kerjätä, mutta epätoivo vie yöunet ja mielenterveyden. Lämmintä joulunodotusta kaikille.

    • vaajakoski

      olisi kiva saada lahjakortti jouluksi ja pojalle legopaketti. Olen yksinhuoltaja opiskelia. ja tulot todella pienet. Voisin viettää pojan kans ihanan joulun. Hauskaa joulua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      72
      3215
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2525
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2166
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2095
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1992
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1614
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1590
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1283
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1198
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe