Turun seudun dekkariperinteen vanha ja vahva nimi jaksaa yhä kirjan vuodessa suunnilleen työstää maailmalle.
Tällä kertaa ennestään tuttu työpari, Varpu Ahava ja Tiia Vuoristo suuntaavat sunnuntaisen taideharrastusmatkansa Oripäähän. Tarkoitus on tutustua näyttelyyn ja museoituun ateljeekotiin, jota asialle omistautunut eläkeläisopettaja kunnosteee ja esittelee intohimosta historiaan ja kuvikseen.
Työksihän tämäkin reissu kääntyy, kun ateljeen kellarista löytyy opettajan ruumis, muutaman päivän kypsyneenä. Kaatuminen portaissa vai tahallinen tönäisy, siinäpä onkin selviteltävää. Arhippa kuljettaa luontevasti esiin lukuisia murhaajaehdokkaita, joilla kaikilla olisi syynsä tönästä ukko portaat alas. On holhouksessa oleva mietosekotytär, katkeroitunut nurjasti kohdeltu entinen oppilas, toinen ihailuun taipuvainen entinen oppilas, kypsän iän tyttöystävä ujoine poikineen, surmansa saava läheinen kirjastotäti ja muuta kylän väkeä, jotka kaikki eivät välttämättä arvosta eläkeläisopettajaa paikkakunnan kulttuurielämän kantavana tolppana ja moottorina.
Toki tämäkin sotku selvitetään sen mukaan kuinka Ahava polvi- ja vatsavaivoiltaan, lukuisilta vaatteidenvaihdoiltaan ja voileipien tekemiseltään ehtii. Nämä jaarittelut on Arhipan tavaramerkki ja keino venyttää sivumäärä nipin napin yli kahdensadan. Tähän kun lisätään kaikkien kotikäyntikämppien kalustuksen pikkutarkka esittely ja pakollisen kahvinkeiton analyysit niin pientä tyhjäkäyntiä jutussa toki on. Ihmiskuvia Arhipan kokenut kynä luonnostelee sujuvasti ja useimmiten jopa uskottavasti. Vaikka välillä tuntuu jonkun lennättäminen paikalle hieman turhalta. Kuten Tiian tanskalaisen ex-tyttöystävän yllätyskäynti Ahavalla. Outo perusteeton sivuhyppy.
Esseenteijöiltä äikkämaikka vaatii teemaa. Tässä se on mustasukkaisuus. Enkä olisi näin paljoa aikaa haaskannut kirjoittamiseen, ellei Alavuden kolmiotragedia olisi osunut samalle päivälle kuin kirjan lukeminen.
Rohkenen suositella Arhippaan ennestään kiintyneille, muut voivat hypätä yli.
Pirkko Arhippa: Kihlaava kuolema
alvari.raappavaara
2
291
Vastaukset
- cvcvcvcvcvcvcvc
Kyllä ympäristön ja arjen kuvaus on tärkeää. Se sitoo tapahtumat uskottavaksi paketiksi.
Nämä nykyajan televisiosarjan kaavalla kirjoitetut dekkarit ovat huonoja. Small talkia sivukaupalla ilman järjellistä syytä.- sivuja lisää
olen juuri samaa mieltä ympäristön kuvauksen tärkeydestä. Myös syömiset ja vaatetus ym. kiinnostavat. Nämä tietenkin hyvä kirjailija hallitsee eikä tunnu pitkästyttävältä. Esim. Simenonin Maigretit. Jopa Chandlerkin.
Arhipalla dekkarit on helppolukuisia vähän liiaksikin. Uudempia en ole nyt lukenut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774472Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112433- 1721605
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431486- 1241370
- 1201277
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721199Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81176- 661115
- 35966