Eläköön tasaarvo

21 joulukuuta lähtien ja siitä eteenpäin muuttuu vakuutusmaksut tasaisiksi eli enään naiset ei saa halvemppia autovakuutuksia,kuin miehet.Miehillä laskee autovakuutukset ja naisilla nousee mukavasti.Naiset kiitos teille tästä sillä tehän olette huutaneet kokoajan tasaarvoa eli vaihteeksi tekin joudutte samaan ttasoon miesten kanssa vakuutuksissa:=)

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012111916345433_uu.shtml
3104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mitähän nyt horiset?

Ainakin Pohjolassa naiskuski on maksanut liikennevakuutuksesta ja kaskosta 3-4 % enemmän kuin mieskuski eli naisten vakuutusmaksut siis vastaisuudessa alenevat eivätkä nouse. Luulisin että perustilanne on sama muissakin yhtiöissä. http://www.ts.fi/teemat/auto+ja+liikenne/307425/Sukupuolisyrjinta++poistuu+vakuutusmaksuista

Henkilövakuutuksissa (henkivakuutukset sekä sairaus- ja tapaturmavakuutukset) puntit taitavat mennä tasan. Sairaus- ja tapaturmavakuutuksissa miesten hinnat nousevat ja naisten laskevat, mutta henkivakuutuksissa menee päinvastoin: miehet saavat vakuutuksensa aiempaa halvemmalla ja naisten pitää maksaa entistä enemmän.
http://yle.fi/uutiset/vakuutusyhtiot_siirtyvat_sukupuolineutraaliin_hinnoitteluun/6382383

Kuten noista linkeistäkin käy ilmi, eri yhtiöillä on ollut erilaisia riskinarviointiperusteita, evätkä muutoksetkaan siksi mene välttämättä saman kaavan mukaan.

Äänestä

Liikennevakuutuksissa riippuu usein hinta niin monesta tekijästä, että ei voi tarkalleen sanoa että onko miehen vai naisen kalliimpi, ikä, asuinpaikka, auton tiedot jne. vaikuttavat hintaan eli pitäisi olla täysin samanikäiset ihmiset, samassa taloudessa samalla autolla jotta voi verrata ja sittenkin jos vertaisi 20v nuorempaan pariin niin saattaisikin hinnat olla toisipäin.

Sairaskuluvakuutuksissa yleensä naisten vakuutukset olleet tosiaan kalliimpia ja miesten kalliimpia taas tapaturmavakuutuksissa.

Äänestä

Mitäpä tätä kinaamaan. Sukupuoli ei enää vaikuta vakuutuksen hintaan. Mielestäni uudistus oli epäoikeudenmukainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vakuuttaja1 kirjoitti:

21 joulukuuta lähtien ja siitä eteenpäin muuttuu vakuutusmaksut tasaisiksi eli enään naiset ei saa halvemppia autovakuutuksia,kuin miehet.Miehillä laskee autovakuutukset ja naisilla nousee mukavasti.Naiset kiitos teille tästä sillä tehän olette huutaneet kokoajan tasaarvoa eli vaihteeksi tekin joudutte samaan ttasoon miesten kanssa vakuutuksissa:=)

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012111916345433_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu