Netissä surffaillessani törmäsin tekstiin missä ymmärrykseni mukaan henkilö sanoi kristinuskon olevan vanhin uskonto.
http://tuma.stc.cx/thoughts.php?show=perusteluja
Tuosta heräsi useita kysymyksiä mieleeni. Miten niin kristinusko on vanhin uskonto? Kai sitä nyt vanhempiakin on olemassa...? Eikö? Kerokaa tietämättömälle.
vanhin uskonto?
37
2214
Vastaukset
- ggt
onhan ss vanha varsinkin kun muistaa mihin asti vanhatestamentti ulottaa juurensa.. muinaisen egyptin aikana parituhatta vuotta ennen ajanlaskua ja sitä ennen oli uskomus että itse faarao oli jumala..ym. muinaiset ihmiset ovat myös pitäneet aikojen alusta saakka mm. aurinkoa jumalana ym. ym. Uskonto kuitenkin varsinaisesti täytyy täyttää tietyt piirteet ja sanan varsinaiseen merkitykseen kristinusko kyllä on varsin vanha.. ei toki vanhin..!!
- Rödfinne
Kristinusko on uskoa Jeesukseen Kristukseen Jumalan poikana ja hänen tekemäänsä sovitustyöhön. Kristinuskon perusta on Uusi Testamentti. Kristinusko on siis noin 2000 vuotta vanhaa.
- Tapani
Jumalan henkilapsina hyväksyimme meille esitetyn pelastussuunnitelman. Siihen kuului vapaan tahtomme säilyttäminen, kun synnymme maan päälle. Pelkkinä henkinä emme olisi päässeet kehittymään pidemmälle.
Jo Aadamille ja Eevalle annettiin evankeliumi, kun he olivat langenneet. He saivat mm. uhraamisen lain, jonka tarkoitus oli muistuttaa tulevasta Kristuksen uhrista syntiemme sovitttajana ja kuoleman voittajana.
Tuo yhteinen alku-uskonto heijastuu monissa eri uskonnoissa vaikkakin usein perin muuntuneena. - Tuomas
Maailmassa vaikuttaa edelleen lukemattomia uskontoja, jotka ovat paljon vanhempia kuin kristinusko (ja juutalaisuus). Hindulaisuus, buddhalaisuus suurimpina. Vanhimpana uskonnollisuuden muotona pidetään animismia. Shamanismi on myös ikivanha uskonnollisuuden muoto.
- kyselijä
...minakin ajattelin... Kiitos kaikille vastauksista...
- mooses pessi
Animismi ei ole vanhin uskonnollisuuden muoto. Itse asiassa vanhimman uskonnon muodon määrittelemisestä on luovuttu. Samanismia pidetään kuitenkin aika vanhana, samoin totemismia. Kristinusko taas on syntynyt n. 30 jKr/j.a.a. Iältään juutalaisuus on tietysti huomattavasti vanhempaa, samoin hindulaisuus ja kongfutselaisuus.
- Rödfinne
Kristinusko on uskoa Jeesukseen Kristukseen Jumalan poikana ja hänen tekemäänsä sovitustyöhön. Kristinuskon perusta on Uusi Testamentti. Kristinusko on siis noin 2000 vuotta vanhaa.
- ateisti
Vastaus: Vanhin uskonto on Jehovan Todistajat, koska Aabel oli ensimmäinen Jehovan Todistaja. Näin on näreet.
Terv:*Höpisijä* - admata
...Jota ennen oikeastaan vainajien palvonta, esi-isät, luonnonhenget, auringon palvonta, ym. "pakanauskonnot"
Intiaanien suuri Henki ja sitä palvovat toteemikulttuurit ovat myös kristinuskoa merkittävästi vanhempia.
Usein kuulee moisen köykäisen valheen, että juutalaisuus mukaan laskettuna kristinusko olisi vanhin.
Täysin pötyä! Monet vanhan testamentin alkuosankin kertomukset löytyvät muualta vanhemmista teoksista, esimerkiksi vedenpaisumus löytyy vanhemmasta teoksesta Gilkametes-eepos...
Linkissä oli muutakin huuhaa-tietoa. Esim:
>>
Toiseksi, kristinusko on maailman levinnein ja maailman nopeimmin leviävä uskonto.
>>
Tämä kunnia kuuluu todellisuudessa Islamin uskolle;)
admata, kristitty- näin
On kaikkein vanhin tunnettu, edelleen elossa oleva uskonto. Joidenkin arvioiden mukaan se saattaa olla lähes 50 000 vuotta vanha, joka tapauksessa useamman kymmenen tuhannen vuoden ikäinen.
- --------
-------------
- Turust
Ellei juutalaisuutta lasketa kristinuskoon, on se vasta n. 2000 vuoden ikäinen. Islam 600 vuotta nuorenpi. Roomalaisten mithra uskokin on edellä mainittuja vanhempi.
Perustellusti voitaneen aurinkojumalaa pitää vanhimpana.
Tiedemaailma "löysi" sumerilaiset 1800-luvulla. Nimen "sumerilaiset" löydökselle antoi saksalais-ranskalainen kielitieteilijä Julius Oppert 1869. Sumerilaisten havaittiin olleen kovin viisasta väkeä, koskapa porukka kirjoitteli muistiin runomuotoisia tarinoitaan, sananlaskujaan ja muita viisauksiaan jo noin 3000 eKr, ollenkaan välittämättä siitä, että tiedemiehet ja kirkon teologit väittivät kirjoitustaidon syntyneen vasta noin 800 vuotta ennen Kristuksen syntymää!
Tiedemiesten löytöjen arvoa vähensi kuitenkin yksi asia: Sumerilaiset esiintyvät Raamatussa aivan sen alkulehdiltä saakka. Raamattu kertoo Nimrodista, joka rakensi kaupungin "Sinearin maahan":
Hän oli ensimmäinen valtias maan päällä. Hän oli mahtava metsämies Herran edessä. Siitä on sananparsi: "Mahtava metsämies Herran edessä niinkuin Nimrod". Ja hänen valtakuntansa alkuna olivat Baabel, Erek, Akkad ja Kalne Sinearin maassa. Siitä maasta hän lähti Assuriin ja rakensi Niiniven, Rehobot-Iirin ja Kelahin, sekä Resenin Niiniven ja Kelahin välille; se on tuo suuri kaupunki. (Kts. 1.Moos 10:8-12)
Maa, jota hebreaksi nimitettiin Sinearin maaksi, oli aivan sama, kuin Oppertin "keksimä" Sumer. Hebreassa sana esiintyy muodossa Shin-ar. Raamatun ensimmäisessä kirjassa nimi esiintyy kolme kertaa. Eräs sumerilainen kuningas oli siinä joukossa, joka ryösti Kuolleen meren laakson kaupungit Aabrahamin aikana, ja samassa yhteydessä mainitaan, että Sinearin maa oli tasankoa.
Sumerin sana Ur tarkoittaa jumalaa. Sumerilaiset palvelivat aurinkoa, jota he väittivät Jumalan silmäksi, Szem-ur. Mutta he antoivat auringolle myös monia muita nimiä: Pyöreä Herra, Loistava Herra, Nouseva Herra, Istuva Herra, Paahtava Herra jne. Kirjoituksessa abstraktit sanat esitettiin konkreettisia esineitä esittävillä kuvilla, joka saattoi olla hiiri, aasi, käärme, krokodiili aina sen mukaan, mikä äännearvo sanalle oli annettava.
Sumerilaisten - ja samalla koko maailman ensimmäinen tunnettu kirjoitusjärjestelmä oli sumerilainen kuvakirjoitus. Se on ollut pitkään vaikeasti tulkittavissa, sillä kun kuvilla esitetään abstrakteja käsitteitä, on käytettävä jotakin samalta kuulostavaa, mutta konkreettista - ja piirrettävissä olevaa - sanaa. Oli siis jotenkin selvitettävä, miten sumerin kuvakirjoitus äännetään ja tulkitaan äännekirjoitukseksi. Mutta tämäkin oli hankalaa, koska sumerin kieli kuuluu turanilaisiin kieliin, eikä sillä niinmuodoin ollut sukulaisia seemiläisten tai indoeurooppalaisten joukossa.
Sumerilaisen kuvakirjoituksen salat ovat vasta osittain tiedossa. Indoeurooppalaisten kielen tutkijoiden on ollut vaikea ymmärtää sumerin monimutkaista rakennetta, eikä asianharrastajien joukko ole suuri. Maailmalla tunnetuin sumerologi on Samuel Noah Kramer. Unkarilainen Lazslo Götz on kuitenkin paljon paremmassa asemassa indoeurooppalaisiin tutkijoihin verrattuna, sillä sumerin kieli on paljon selvempää unkarilaiselle, kuin jonkun vieraan kieliryhmän taitajalle. Hänen neliosainen työnsä "auringon noususta" (Keleten Kél a Nap - Aurinko nousee Idästä) on valitettavasti painettu vain unkariksi.
Auringonpalvonta levisi Sumerista kaikkialle maailmaan. Saksalaisten esi-isät palvoivat tunnetusti aurinkoa. Myös englantilaiset ovat pyhittäneet viikkoleponsa auringolle. Hekin viettävät auringonpäivää, Sunday. Myös meidän suomalaisten pakanalliset kouhot ovat panneet lepopäivän nimeksi sunnuntai, jonka juuret johtavat Sumeriin, Auringonjumalan maahan.
Auringonjumalan maassa, eli muinaisessa Sumerissa valta oli kuningas Hammurabin aikana siirtynyt seemiläisille. Kieli muuttui, mutta maailmankuva ei. Samassa steelassa, johon Hammurapin laki on kaiverrettu, on korkokuva, joka esittää Hammurapia vastaanottamassa "lakia" auringonjumala Shamashilta.
Sanan shamash hebrealainen muoto shemesh tarkoittaa yksinkertaisti aurinkoa. Sana on käytössä tänä päivänä. Mutta kun sana kirjoitetaan hebrealaisella kirjainkirjoituksella, jätetään vokaalit kirjoittamatta. Sanojen shamash ja shemesh välillä ei ole silloin enää mitään eroa. Tiedemiehen on pääteltävä itse, miten hän sanan sh-m-sh ääntää. Ääntäminen riippuu siitä, mihin kieleen hän sanaa vertaa. Useimmat sumerologien harvalukuisesta joukosta käyttävät hebreaa.
Hammurapi käytti seemiläistä kieltä, joten hänen aurinkojumalansa oli sh-m-sh. Mutta sumerilaiset eivät olleet seemiläisiä vaan turanilaisia. Sumerilaisten vanhimmat kirjoitukset on kirjoitettu kuvakirjoituksella ja vasta myöhemmin he ottivat käyttöön todennäköisesti itse kehittämänsä kiila- eli nuolenpääkirjoituksen, joka on tavukirjoitusta. Seemiläiset, jotka valloittivat sumerien maat, omaksuivat sumerilaisen kiilakirjoituksen ja sumerin kieli jäi elämään vain kirjallisessa muodossaan. Taito ääntää sumerilaista kuvakirjoitusta katosi kokonaan. Sumerin kielen jälleensyntyminen tapahtui 1870-luvulla, mutta indoeurooppalaisten ja seemiläisten rasismi vaikeuttavat työtä. Se, että sumerilaiset kuuluvat samaan kieliryhmään unkarilaisten ja turkkilaisten kanssa ei sovi yhteen rasistien oppien kanssa.
Suuri englantilainen rasisti Charles Darwin kirjoittaa kirjassaan "Lajien synty luonnollisen valinnan kautta; eli suosittujen rotujen säilyminen elämän taistelussa":
? luonnollinen valinta on tehnyt enemmän sivilisaation edistyksen puolesta, kuin mitä haluaisit myöntää. Muista, millaisessa vaarassa Euroopan kansakunnat olivat vasta muutama vuosisata sitten musertua turkkilaisten alle ja kuinka naurettava sellainen ajatus on nykyään. Sivistyneemmät kaukasialaiset rodut ovat lyöneet turkkilaiset perinpohjin taistelussa olemassolosta. Kun katsomme eteenpäin maailman lähitulevaisuuteen, miten lukematon onkaan se alempien rotujen määrä, jotka korkeammin sivistyneet rodut ovat hävittäneet kaikkialta maailmasta ?
Darwinin kirja julkaistiin 1859. Silloin ei Cambridgen teologisessa tiedekunnassa, jossa Darwin sai koulutuksensa, ei vielä tiedetty, että englantilainen auringonpalvonta on sumerilaista epäjumalanpalvontaa. Silloin ei tiedetty sitäkään, että sumerilaiset olivat turkkilaisten esi-isiä. Eikä silloin uumoiltu sitäkään, että indoeurooppalainen maailma on seuraavan vuosisadan lopulla tekemässä YK:n ja UNESCON avustuksella auringonpalvonnasta "uutta" maailmanuskontoa. Siis kaikki indujen sivistys on vain sitä "korkeampaa (turkkilaista) sivistystä".
Raamatun profeetat vastustivat auringonpalvontaa. Mooseksen laissa auringon palvonta oli kielletty, kts. 5.Ms 17:3. Job, eräs Vanhan Testamentin profeetta paheksui auringon jumaloimista. Hän teki eron Luojan ja luodun välillä:
Jos katsellessani aurinkoa, kuinka se loisti, ja kuuta, joka ylhäällä vaelsi, sydämeni antautuisi salaa vieteltäväksi ja käteni niille suudelmia heitti, niin olisi sekin raskaasti rangaistava rikos, sillä minä olisin kieltänyt korkeuden Jumalan. (Job 31:26-28) - Turust
Zarahustran seuraajien temppeli löytyi
(15.01.2004) Ryhmä puolalaisia arkeologeja on tehnyt sensaatiomaisen löydön Turkmenistanista läheltä Iranin rajaa. Kaivauksissa on erään kukkulan sisältä paljastunut maailman parhaiten säilynyt tulenpalvojien eli zarahustralaisten temppeli.
Gazeta Wyborcza -lehden mukaan Mele Hairamin temppeli oli omistettu Atash Bahramille eli Voittoisalle Tulelle. Temppeli on toisin sanoen ollut zarahustralaisten arvoasteikossa kaikkein korkeimmalla sijalla.
Arkeologi Barbara Kaimin johtamissa kaivauksissa on paljastettu useita saleja, joista ensimmäisessä uskovaiset peseytyivät rituaalisesti. Mukana tuodut uhrit jätettiin pöydälle, josta kultin papit veivät ne kaikkein pyhimpään poltettaviksi.
Savinen tulialttari oli täysin säilynyt. Sen perusteella saadaan uutta tietoa zarahustralaisten menoista. Tuli tuotiin alttarille isosta uunista, jossa ikuinen tuli pidettiin elossa hiilien avulla.
Maailman vanhin elävä uskonto
Zarahustralaisuus oli iranilaisten heimojen alkuperäinen uskonto. Joskus vuosien 1000 ja 600 välillä eKr elänyt profeetta Zarahustra uudisti sen, ja sitä alettiin kutsua hänen mukaansa. Vahvasti dualistisen kultin keskeisin elementti oli tulen palvonta.
Zarahustralaisuuden kukoistuskausi oli Persiassa sassanidien hallituskaudella 200-600-luvulla. Arabivalloituksen jälkeen uskonto eli lähinnä Intiassa, jossa sen tunnustajia on edelleen. Myös Iranin syrjäseuduilla uskonnolla on edelleen tunnustajia, ja heillä on edustus myös Iranin parlamentissa. - kaikentietävä(?)
uskontojen näkökulmassa hyvin nuori uskonto, noin 2000 vuotta vanha. Ihmettelen kyllä millä perusteilla joku on tuohon tulokseen tullut, vaikka lukisi pelkkää Raamattua pitäisi tulla ihan selväksi että on paljon vanhempia uskontoja (esim. juutalaisuus ja Egyptin uskonnot lukuisat tarkemmin määrittelemättömät pakanat jotka Raamatussa mainitaan) kuin kristinusko. Se tulee selväksi vaikka jättäisi VT:n kokonaan pois ja selailisi ainoastaan UT:a.
- on se
Kristinusko on vanhin uskonto, koska sen tärkein sanoma on luominen, lankeemus ja lunastus.
Näihin kolmeen kristinuskon pääasiaan uskoi jo maailman ensimmäinen ihminen, Aadam.
Nimen kristinusko sai vasta myöhemmin mutta uskon sisältö on vanhin.- Rödfinne
>>Kristinusko on vanhin uskonto, koska sen tärkein sanoma on luominen, lankeemus ja lunastus.>>
Se että tarinat kertovat aikojen alusta ei tarkoita että uskonto olisi saman ikäinen. Kristinuskon perussanoma on käsittääkseni usko Jeesukseen Jumalan poikana, syntien anteeksianto ja lähimmäisen rakkaus. Näitähän Aatami ei voinut tietää eikä näihin voinut uskoa. - Tapani
Rödfinne kirjoitti:
>>Kristinusko on vanhin uskonto, koska sen tärkein sanoma on luominen, lankeemus ja lunastus.>>
Se että tarinat kertovat aikojen alusta ei tarkoita että uskonto olisi saman ikäinen. Kristinuskon perussanoma on käsittääkseni usko Jeesukseen Jumalan poikana, syntien anteeksianto ja lähimmäisen rakkaus. Näitähän Aatami ei voinut tietää eikä näihin voinut uskoa.Lunstussuunnitelma kerrottiin hänelle ja Eevalle jo hyvin pian lankeemuksen jälkeen. Aadam uhrasi Herralle uhreja tulevan Sovittajan vertauskuvana. Näin on ilmoitettu myöhemmissä ilmoituksissa. Ja kyllähän Raamattukin monin paikoin varsin selvästi ennustaa Kristuksen tulemisen.
Esim. käärmeen kohottaminen erämaassa oli vertaus siitä pelastuksesta, jonka Kristus oli tuova. Ne jotka katsoivat, eivät kuolleet. - ava
- Hindulaisuus noin 1500 eaa. (induskulttuuri noin 2300-1700 eaa.)
- Buddhalaisuuden n. 500 eaa. (perustaja Siddharta Gautama, eli vuosina 566-486 eaa.)
- Juutalaisuus noin 1300 eaa.
- Taolaisuus ja kungfutselaisuus noin 500 eaa.
- Kristinusko noin 30 jKr.
- Islam noin 600 jKr. (perustaja Muhammed syntyi Mekassa v.570 jKr.)
Ennen valtauskontoja on esiintynyt animismia/Äiti Maan palvontaa/shamanismia. - tode
kun sanot kristinuskon olevan vanhin uskonto perustelemalla sen luomiseen saakka,
tarkoitat varmaankin "uskon luoja-Jumalaan" olevan vanhin uskonto?
usko luoja-Jumalaan sisältää Jumalan lain, joka vanhassa liitossa ennustettuna huipentui kristinuskon syntymiseen lain täyttäjän astuttua kuvaan mukaan. - Rödfinne
Tapani kirjoitti:
Lunstussuunnitelma kerrottiin hänelle ja Eevalle jo hyvin pian lankeemuksen jälkeen. Aadam uhrasi Herralle uhreja tulevan Sovittajan vertauskuvana. Näin on ilmoitettu myöhemmissä ilmoituksissa. Ja kyllähän Raamattukin monin paikoin varsin selvästi ennustaa Kristuksen tulemisen.
Esim. käärmeen kohottaminen erämaassa oli vertaus siitä pelastuksesta, jonka Kristus oli tuova. Ne jotka katsoivat, eivät kuolleet.Kyllä kai Raamatun tekstejä voidaan tulkita miten haluttaa enkä ala siitä väittelemään, vaan väitän että kristinusko EI ole kuin noin 2000 vuotta vanha uskonto. Tämä ei ole mikään tulkinta vaan tosiasia, joka on riippuvainen Uuden Testamentin kirjoituksista, joissa puhutaan JEESUKSEN OPETUKSISTA!
Kristinusko on ja perustuu Jeesuksen Kristuksen sovitustyöhön eikä tätä uskontoa ole voinut olla olemassa ennen kuin tämä sovitustyö toteutui! Koko sovitustyötä ei olisi edes tarvittu, mikäli kristityille ei olisi sillä mitään erityistä merkitystä.
Myöhemmät kirjoitukset ("Mormoonin kirja" yms.) ovat myöhempiä kirjoituksia ja niihin on alettu uskoa myöhemmällä ajalla. Voisinhan minäkin nyt alkaa kirjoittaa, "profetoimaan" että maailman ainoa ja alkuperäinen uskonto on wiccalaisuus koska minä niin sanon. Jos joku tähän uskoo todistaa ainoastaan sen että olen oikeassa. Niinkö?
Mikäli lähdetään oikeasti ja vakavasti muidenkin todisteiden kuin henkilökohtaisen uskon varassa tutkimaan Raamattua päädytään hyvin pian lähteisiin jotka ovat kaikkea muuta kuin kristillisiä.
En ymmärrä miksi kristityillä on niin hirveä hinku esitellä ukontoaan vanhemmaksi kuin se todellisuudessa on. Ikä ei määrittele minkään elämänkatsomuksen arvoa vaan sisältö. - Tapani
Rödfinne kirjoitti:
Kyllä kai Raamatun tekstejä voidaan tulkita miten haluttaa enkä ala siitä väittelemään, vaan väitän että kristinusko EI ole kuin noin 2000 vuotta vanha uskonto. Tämä ei ole mikään tulkinta vaan tosiasia, joka on riippuvainen Uuden Testamentin kirjoituksista, joissa puhutaan JEESUKSEN OPETUKSISTA!
Kristinusko on ja perustuu Jeesuksen Kristuksen sovitustyöhön eikä tätä uskontoa ole voinut olla olemassa ennen kuin tämä sovitustyö toteutui! Koko sovitustyötä ei olisi edes tarvittu, mikäli kristityille ei olisi sillä mitään erityistä merkitystä.
Myöhemmät kirjoitukset ("Mormoonin kirja" yms.) ovat myöhempiä kirjoituksia ja niihin on alettu uskoa myöhemmällä ajalla. Voisinhan minäkin nyt alkaa kirjoittaa, "profetoimaan" että maailman ainoa ja alkuperäinen uskonto on wiccalaisuus koska minä niin sanon. Jos joku tähän uskoo todistaa ainoastaan sen että olen oikeassa. Niinkö?
Mikäli lähdetään oikeasti ja vakavasti muidenkin todisteiden kuin henkilökohtaisen uskon varassa tutkimaan Raamattua päädytään hyvin pian lähteisiin jotka ovat kaikkea muuta kuin kristillisiä.
En ymmärrä miksi kristityillä on niin hirveä hinku esitellä ukontoaan vanhemmaksi kuin se todellisuudessa on. Ikä ei määrittele minkään elämänkatsomuksen arvoa vaan sisältö.Eikö kristinusko ollut siis jo ennen hänen tulemistaan? Erityisesti Jesaja ennustaa hyvinkin yksityiskohtaisesti Kristuksen tulemisen:
Jes. 1:18 Vaikka teidän syntinne ovat verenpunaiset...
Jes. 11:1 Iisain kannosta nousee verso..
Jes. 28:16 Minä lasken Siionin peruskiven
Jes. 40:9-11 Itse Herra tule suuressa voimassaan..
Jes. 42:1 Katso minun palvelijani.. minun valittuni, johon olen mieltynyt...hän tuo oikeuden kansojen keskuuteen...
Jes. 53 koko luku on ennustusta Kristuksesta ja hänen sovitustyöstään. Tuskinpa muita kohtia tarvitsee edes lukea, sillä tämä luku on niin ilmiselvä kuvaus Kristuksesta.
Näitä kohtia olisi vaikka kuinka paljon. - jst
Tapani kirjoitti:
Eikö kristinusko ollut siis jo ennen hänen tulemistaan? Erityisesti Jesaja ennustaa hyvinkin yksityiskohtaisesti Kristuksen tulemisen:
Jes. 1:18 Vaikka teidän syntinne ovat verenpunaiset...
Jes. 11:1 Iisain kannosta nousee verso..
Jes. 28:16 Minä lasken Siionin peruskiven
Jes. 40:9-11 Itse Herra tule suuressa voimassaan..
Jes. 42:1 Katso minun palvelijani.. minun valittuni, johon olen mieltynyt...hän tuo oikeuden kansojen keskuuteen...
Jes. 53 koko luku on ennustusta Kristuksesta ja hänen sovitustyöstään. Tuskinpa muita kohtia tarvitsee edes lukea, sillä tämä luku on niin ilmiselvä kuvaus Kristuksesta.
Näitä kohtia olisi vaikka kuinka paljon.Kohtia, joiden arvo kontekstista irroitettuna on pyöreä nolla.
Kristinusko on syntynyt vanhojen uskontojen, kuten vanhan testamentin pohjalta. Kristinusko syntyi Jeesuksen sovitustyön jälkeen. Eihän sukellusveneitäkään ollut 300 vuotta sitten, vaikka Nostradamus niihin kirjoituksissaan viittasi. - jst
Tapani kirjoitti:
Eikö kristinusko ollut siis jo ennen hänen tulemistaan? Erityisesti Jesaja ennustaa hyvinkin yksityiskohtaisesti Kristuksen tulemisen:
Jes. 1:18 Vaikka teidän syntinne ovat verenpunaiset...
Jes. 11:1 Iisain kannosta nousee verso..
Jes. 28:16 Minä lasken Siionin peruskiven
Jes. 40:9-11 Itse Herra tule suuressa voimassaan..
Jes. 42:1 Katso minun palvelijani.. minun valittuni, johon olen mieltynyt...hän tuo oikeuden kansojen keskuuteen...
Jes. 53 koko luku on ennustusta Kristuksesta ja hänen sovitustyöstään. Tuskinpa muita kohtia tarvitsee edes lukea, sillä tämä luku on niin ilmiselvä kuvaus Kristuksesta.
Näitä kohtia olisi vaikka kuinka paljon.Kohtia, joiden arvo kontekstista irroitettuna on pyöreä nolla.
Kristinusko on syntynyt vanhojen uskontojen, kuten vanhan testamentin pohjalta. Kristinusko syntyi Jeesuksen sovitustyön jälkeen. Eihän sukellusveneitäkään ollut 300 vuotta sitten, vaikka Nostradamus niihin kirjoituksissaan viittasi. - Just joo
Tapani kirjoitti:
Eikö kristinusko ollut siis jo ennen hänen tulemistaan? Erityisesti Jesaja ennustaa hyvinkin yksityiskohtaisesti Kristuksen tulemisen:
Jes. 1:18 Vaikka teidän syntinne ovat verenpunaiset...
Jes. 11:1 Iisain kannosta nousee verso..
Jes. 28:16 Minä lasken Siionin peruskiven
Jes. 40:9-11 Itse Herra tule suuressa voimassaan..
Jes. 42:1 Katso minun palvelijani.. minun valittuni, johon olen mieltynyt...hän tuo oikeuden kansojen keskuuteen...
Jes. 53 koko luku on ennustusta Kristuksesta ja hänen sovitustyöstään. Tuskinpa muita kohtia tarvitsee edes lukea, sillä tämä luku on niin ilmiselvä kuvaus Kristuksesta.
Näitä kohtia olisi vaikka kuinka paljon.Minäkin alan lueskella historiaa ja sovitan sitten oman esiintymiseni siihen! Väitän kaikesta että se ennusti minusta.
Jeesus oli kiero mies... Oppi kenties sivistyneiltä kreikkalaisilta hieman lääketiedettä, ja sitten paranteli sairaita, ja voila: jumalan poika! - Tapani
jst kirjoitti:
Kohtia, joiden arvo kontekstista irroitettuna on pyöreä nolla.
Kristinusko on syntynyt vanhojen uskontojen, kuten vanhan testamentin pohjalta. Kristinusko syntyi Jeesuksen sovitustyön jälkeen. Eihän sukellusveneitäkään ollut 300 vuotta sitten, vaikka Nostradamus niihin kirjoituksissaan viittasi.Tuota sanaa ei VT käyttänyt, mutta Messias tarkoittaa samaa. Siis kristinuskokin oli jo VT:n aikana.
- åbo
ava kirjoitti:
- Hindulaisuus noin 1500 eaa. (induskulttuuri noin 2300-1700 eaa.)
- Buddhalaisuuden n. 500 eaa. (perustaja Siddharta Gautama, eli vuosina 566-486 eaa.)
- Juutalaisuus noin 1300 eaa.
- Taolaisuus ja kungfutselaisuus noin 500 eaa.
- Kristinusko noin 30 jKr.
- Islam noin 600 jKr. (perustaja Muhammed syntyi Mekassa v.570 jKr.)
Ennen valtauskontoja on esiintynyt animismia/Äiti Maan palvontaa/shamanismia.n. 45 000 eaa. and still going.
- ava
åbo kirjoitti:
n. 45 000 eaa. and still going.
Mainitsin viestissäni että jo ennen valtauskontoja on esiintynyt animismia/Äiti Maan palvontaa/shamanismia. Animismia ja luonnonpalvontaa (Äiti Maan palvontaa) edustaa myös aboribinaalien usko:
>>>>Australian aboriginaalit ja Uniaika
Australian aboriginaalien maailmankäsityksen perustana on ollut usko Uniaikaan. Se on tarinakokoelma, joka kertoo maailman synnystä.
Ennen Uniaikaa maailma oli tasainen, muodoton ja eloton. Sitten maan uumenista tulivat esiin uneen teljettyinä olleet mahtavat olennot. Näillä oli yliluonnollisia, maagisia kykyjä ja ne pystyivät muuttumaan ihmisiksi, eläimiksi tai miksi tahansa luontokappaleiksi.
Kun henkiolennot loivat maan muotoja tai muuttuivat osaksi sitä, kaikki mitä he koskettivat ja jokainen heidän asumuksenaan käyttämä paikka täyttyi heidän elinvoimastaan. Tästä voimasta sai alkunsa kaikki se, mitä maan päällä vastedes syntyi.
Henget antoivat ohjeet siitä, missä paikoissa ja millä tavoin luotujen tuli elää. Ohjeiden noudattaminen takaisi heidän selviytymisensä usein karuissa ja vaikeissa olosuhteissa.
Uniaika merkitsee myös omaa aikakäsitystään. Esi-isiensä jälkeläisinä ja kotiseutunsa kautta kaikki ihmiset ovat yhteydessä Uniajan henkiin ja heidän luomaansa maailmaan, sen nykyisyyteen ja historiaan.
Henget elävät kaikkialla luonnossa, puissa, kivissä ja vedessä.
Oman käsityksensä mukaan aboriginaalit ovat osa luontoa ja heidän velvollisuutensa on kunnioittaa maata. Maa ei kuulu heille vaan he maalle.
TEKSTI: Marju Tapaninen>>>>
Hyvää jatkoa sinulle, åbo :)
- Trubaduuri
Todentotta, Kristuksen palauttama Usko taivaan
Isään, on se alkuperäinen oikea aito Usko, eikä mitään muuta oikeaa Uskoa olekkaan olemassa.
Se on se vanhin tunnettu Usko,jota jo ensimmäiset ihmiset harjoittivat ja kutsuivat Luojaa Isäkseen
sekä kaikkivaltiaaksi taivaan ja maan Luojaksi tuhansia vuosia sitten hyvällä menestyksellä.
Ja on tässä oikeassa Uskossa niin simppelit säännöt ja riitit, että pieni lapsikin ne oppii
pienen opiskelun jälkeen, ei tarvitse osata kuin kuunnella ja katsella vähän ja tarkasti.
Koska!
Ei tarvitse ihmisen muuta tehdä kuin rukoilla Isä meidän rukous omassa kammiossaan ja yksin.
Ja siksi!
Kannustan kokeilemaan aitoa oikeaa Kristuksen opetuksiin perustuvaa ja kaukaa menneisyydestä palauttamaa alkuperäistä vakaata Uskoa.
Tämä on Usko, jossa ei tarvita välimiehiä, eikä pappeja, piispoja, paaveja, munkkeja, eikä kirkkoja, eikä temppeleitä, eikä synagoogia, eikä alttareita, eikä uhrilahjoja, eikä sijaisuhreja, eikä kuvia, eikä patsaita, eikä kynttilöitä, eikä ollenkaan kihoja, pomoja, päälliköitä, nilkkejä, eikä myöskäään rahaa eikä muuta omaisuutta. Sopii köyhille ja rikkaille, sekä naisille ja miehille. Käy vanhoille ja nuorille sekä sairaille ja vammaisille. Passaa siis joka iikalle kautta maanpiirin, jos vain löytyy ihmisestä itsestään halua ja tahtoa kuulua yhteen maailmankaikkeuden
parhaaseen A-ryhmään.- no no
mistäs sinä tiedät, mihin ihmiset esimerkiksi 50 000 vuotta sitten uskoivat?
Kristinusko on yksi uskonnoista ei sen enempää eikä vähempää. Samanarvoisia uskontoja kaikki uskoipa sitten esi-isien henkiin tai jumaliin. - Trubaduuri
no no kirjoitti:
mistäs sinä tiedät, mihin ihmiset esimerkiksi 50 000 vuotta sitten uskoivat?
Kristinusko on yksi uskonnoista ei sen enempää eikä vähempää. Samanarvoisia uskontoja kaikki uskoipa sitten esi-isien henkiin tai jumaliin.Mistä sinä sen tiedät, että on kristinusko yksi
uskoista, eikä sen enenpää eikä vähenpää.
Taidat olla sellainen vierestä arvailija.
50 000 vuotta sitten eläneet ihmiset? Ei ole minkäänmoista näyttöä olemassa näistä näin vanhoista ihmisistä. Taidat lukea liikaa tiedelehteä tai vapaa-ajattelijoiden pakanallisia ateisti sivuja. - hohoo
Trubaduuri kirjoitti:
Mistä sinä sen tiedät, että on kristinusko yksi
uskoista, eikä sen enenpää eikä vähenpää.
Taidat olla sellainen vierestä arvailija.
50 000 vuotta sitten eläneet ihmiset? Ei ole minkäänmoista näyttöä olemassa näistä näin vanhoista ihmisistä. Taidat lukea liikaa tiedelehteä tai vapaa-ajattelijoiden pakanallisia ateisti sivuja.Taitaa lääkityksesi olla pahasti pielessä.
mitä ihmeen höpöjä ne lahkolaiset sunkin päähäs on työntäny??? - sinulle
hohoo kirjoitti:
Taitaa lääkityksesi olla pahasti pielessä.
mitä ihmeen höpöjä ne lahkolaiset sunkin päähäs on työntäny???Riekkuva apina on taas näemmä jäänyt ilman hoitajansa lämmintä syliä ja mieliala lääkkeitään. Milloinkahan tämä yhteiskunta alkaa pitämään oikeasti huolta näistä mielenvikaisista eläimistään?
- Weijo
Usko Raamatun ilmoittamaan Jumalaan on vanhin usko. 1 Moos. 4:26.
Kristinuskon sisältö on siltä osin vanhinta uskoa. Joh. 14:1. Me uskomme samaan Jumalaan, joka loi Aadamin ja Eevan. He olivat ennen lankeemustaan Jumalan yhteydessä, ja heillä oli Pyhä Henki (1 Moos. 2:7; vertaa Joh. 20:22). He olivat samassa uskossa jossa itsekin olen.
Jeesus, Jumalan Poika, tuli sovittamaan Aadamin suvuin rikkomukset. Kuolemansa ja ylösnousemuksensa jälkeen Hän meni Taivaaseen, josta lähetti Pyhän Hengen (Apt. 2). Tämä Pyhä henki on sama persoona, joka on ollut ja toiminut maailman alusta asti. Hän (Joh. 16:13).
Uskontona maailman vanhinta suuntausta edustaa Baabelin uskonto. 1 Moos. 11. luku.- vanhin on...
primitiivikulttuurien henkienpalvomisrituaalit ja sen sellaiset on vanhimpia. vanhin valtauskonto on hindulaisuus, sitten tulee buddhalaisuus. sitten tulee juutalaisuus ja islam. kristinusko on uususkonto monine lahkoineen, alkoi suunnilleen vuonna 33 jkr.
- Aramis
vanhin on... kirjoitti:
primitiivikulttuurien henkienpalvomisrituaalit ja sen sellaiset on vanhimpia. vanhin valtauskonto on hindulaisuus, sitten tulee buddhalaisuus. sitten tulee juutalaisuus ja islam. kristinusko on uususkonto monine lahkoineen, alkoi suunnilleen vuonna 33 jkr.
Vanhemmista uskonnoista puheen ollen, Olette unohtaneet Etelä Amerikan pois laskuista, Sillä sieltä paljastuu hieman vanhempia uskontoja mitä
on tällä palstalla mainittu Olmec tuntuu olevan
yksi vanhempia Uskontoja.
On aina väitetty sitä, että Negroid ihmiset tulivat American mantereelle vasta orjakaupan
yhteydessä, Kuitenkaan tämä väite ei tunnu pitävän
paikkaansa, Koska Olmec kansa on ollut Negroid
kansaa.
Ystävyydellä Aramis ::
- esiin
testi
- Johannes Angelos
Kaiken tämän vähemmän intellektuellin meuhkaamisen keskellä kannattaa tutustua tähän saittiin, jos kielitaito riittää.
http://home.hiwaay.net/~jalison/index.html
Tämän sivuston sisältö antaa viitteitä siitä, että maailmassa on ollut luultua tärkeämpiä korkeakulttuureita jo kauan ennen meidän ajanlaskumme alkua, ja että nämä kulttuurit ovat olleet jollain tapaa yhteydessä toisiinsa.
Ongelmana tähän maailmanaikaan on se, että suurin osa tiedoista joissa viitataan muinaisiin uskomuksiin ja uskontoihin, ovat tuhoutuneet. Vuonna 48 BC Alexandrian kaupungissa Egyptissä ollut kirjasto, joka oli maailman yksi tärkeimpiä kirjakokoelmia, tuhoutui Rooman armeijan sytyttämässä tulipalossa. Se mitä palosta saatiin pelastettua siirrettiin Serapiksen temppeliin (n. 1/10 osa kääröistä). Vuonna 391 AD kristittyjen fundamentalistien aloittamat mellakat verottivat tätä jäljellä ollutta kokoelmaa tuntuvasti.
Tätä murhenäytelmää seuranneiden vuosikymmenten aikana kokoelmaa yritettiin koota uudelleen, kunnes loput kääröt/kirjat tuhottiin/poltettiin, Aristoteleen töitä lukuunottamatta, 641 AD Bagdadin kalifin käskystä Alexandian joutuessa muslimien vallan alle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243