”Toivottavasti olen väärässä”

Matti Vanhasen synkkä ennuste Suomelle

Ennusteiden perusteella ensi vuodelle odotetaan yhden prosentin talouskasvua. Vanhasen mukaan talous voi kuitenkin yhtä hyvin kutistua ensi vuonna jopa viidellä prosentilla.
-työpaikkoja vähenee nyt vauhdilla.
On ministereinä Kyllösiä..Arhinmäkejä..V Niniistöjä jne.
Heille ei luonaa " työnteko " että olisi uusia virikkeitä.
Painvastoin ovat purkamassa työvaltaisia aloja.
mm turkistarhaus...kaivoksia...ydinvoimaa ei saisi olla..vesivoimalat vihervarureille liikaa..jne..

Lienee aika osaaville ministereille, ennenkuin ollaan ihan ahdingossa.

Ei valtio ole kuin vasureitten mielenosoitus.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mitä tekee Ay, liike?
Kuppaa ulos kaiken minkä kehtaa ja kutsuu sitä hyväksi ellei erinomaiseksi soppariksi, koska se tuo turvallisuutta työmarkkinoille sekä kasvua.
No nyt korjaillaan viime raamisopimuksen jälkiä ja niinhän tässä tulee käymään, että kuten 90 luvun lamassa Ay, liike niittaa viimeisen naulan syöksylle alaspäin.
Ihalainen varmaan yrittää unohtaa olemassaolonsa työministerinä.

Ay liike yrittää upottaa loputkin! Ilmankos ay pomoista ei ole yrittäjiksi, ne tietää vain lypsyteniikan millä yrittäjät saa lähtemään tai lopettamaan...

Eduskunta nyt pullollaan Ay väkeä, jos minäkin johtajana ..neuvonanjajana .
Jopa ministereinä

Äänestä

Keskustalla olisi joka lähtöön päteviä ministerikanditaatteja. Onkois kaiken kattava pintatyperyys kokonaan lakannut ymmärtämästä tosiasioita.
Sipilä on nyt ykköstykki ja Väyrynen hänen huipputulenjohtajansa.
Vanhanen on liian akateeminen ja Kääriäinen korkeintaan harjoitusvastustaja, vaikka upean työn on Isänmaallisen Kansanliikkeen hyväksi tehnytkin.

Äänestä
  • Onneksi nämä ykköstykkisi eivät taida päästä koskaan valtaan. Siitä pitää huolen Suomen kansa. Väyrysenhän kansalaiset päättivät jopa tiputtaa eduskunnasta viime vaaleissa. Niin paljon kansa luottaa Kepuun.

    Äänestä

Mukavaa kun sait samaan juttuun Vanhasen ja ydinvoiman vastustamisen. Kannattaa ehkä tarkistaa historiasta, mikä tämä Vanhanen oli miehiään näissä ydinvoima-asioissa. Siinä taisivat jäädä vihreätkin toiseksi.

Äänestä

Sano nyt kuka mitä tahansa sähköä tarvitaan yhä laajemmin.
Kun ei osata sähköä varastoida vielä kuin vain vesialtaisiin.
Toki erimoottoreilla voidaan huippuajan sähköä tehdä öljystä, mutta se ei ole oikein hyvämalli, mutta pakko niin tehdä. Öljystä ehkä n15- 20 % saadaan hyödyksi. Loppu menee harakoille.

Sähkökin on jollain tavalla tehtailtava, eli tämän päivän ainut saasteeton menetelmä on ydinvoima ja vesivoima. Tuulivoima liian hankalaa ja tehotonta laajemmin.
Huomispäivän sähkö tehtaillaan fuusioreagtoreilla vesi polttoaineena.

Ydinvoima on nyt välivaihe.
Parempaa on tulossa, kun opitaan.
mm Vuotos heti rakenteluun, vaikka vihervasureita kauhistuttaakin ilmainen vesi energiana.
Vuotos yksin antaa jopa 500 MW säätösähkönä 10 -alapuolisella voimalla.
Pivet vie energia ylämäkeen, josta vesi sitten köröttelee alamäkeen turbiinien kautta mereen.
Ja tälle kiertokululle ei ole näköpiirissä loppua.

Eikö oleteta, että tulevaisuudessa energia tulee sekalaisesti monista lähteistä, yhtä yksinkertaista ratkaisua ei ole: tuuli, aurinko, aalto, biopolttoaineet, ydinvoima (torium ja uraanipohjaiset neljännen sukupolven breeder reaktorit), ja jossain vaiheessa fuusiovoimalat.

Yleensä voimaloilla on melko hyvä hyötysuhde, fuusion hyötysuhde lienee sama kuin ydinvoimaloiden, ellei sitten opita muuttamaan (varautuneen) plasman energiaa suoraan sähköksi ilman generaattorivälivaihetta.

Äänestä

Onneksi tuo vanhanen oli ja on edelleen niin tyhmä ettei sen puheista tarvitse välittää mitään!! Olkoot nyt hiljaa siinä suojatyöpaikassaan.

Äänestä

Olet väärässä.
Vanhasella oli paljon oikeansuuntaisia ideoita, jotka nyt puuttuu hallitukselta täysin.

Sano jokin hyväesitys nyt ?
Varmaan esität jotain kansalaispalkkaa, ilman tietämystä kuka sen maksaa.
Turkistarhausta esität pois.
Ydinvoimaa esitätä lakkautettavaksi.
Veisvoimalat pitäisi purkaa esität jne

Ei se noin toimi esityksilläsi

Äänestä

"Vanhasella oli paljon oikeansuuntaisia ideoita"

Vanhasen ainoa oikea suunta näkyi silloin, kun hän suunnisti eduskunnasta lopullisesti ulos.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VirkamishallitusPian kirjoitti:

Matti Vanhasen synkkä ennuste Suomelle

Ennusteiden perusteella ensi vuodelle odotetaan yhden prosentin talouskasvua. Vanhasen mukaan talous voi kuitenkin yhtä hyvin kutistua ensi vuonna jopa viidellä prosentilla.
-työpaikkoja vähenee nyt vauhdilla.
On ministereinä Kyllösiä..Arhinmäkejä..V Niniistöjä jne.
Heille ei luonaa " työnteko " että olisi uusia virikkeitä.
Painvastoin ovat purkamassa työvaltaisia aloja.
mm turkistarhaus...kaivoksia...ydinvoimaa ei saisi olla..vesivoimalat vihervarureille liikaa..jne..

Lienee aika osaaville ministereille, ennenkuin ollaan ihan ahdingossa.

Ei valtio ole kuin vasureitten mielenosoitus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu