”Windows 8 -käyttöliittymä on strateginen virhe”

”Heikko tableteissa, kamala pc-koneissa”

Hän (Jakob Nielsen) kuitenkin uskoo, että pienillä parannuksilla puutteita voitaisiin korjata. Nielsenillä on suuret odotukset Windows 9:stä, jonka hän uskoo korjaavan edeltäjänsä ongelmia samaan tapaan kuin Windows 7.

http://www.tietokone.fi/uutiset/windows_8_kayttoliittyma_on_strateginen_virhe?utm_source=uutiskirje&utm_medium=uutiskirje&utm_campaign=uutiskirje

Siis paras odottaa win9:ä. Milloin tulee? Kolmen vuoden päästä?
4180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Loput spesialistit ovat toisella kannalla, Nielsenin näkemys on konservatiivinen ja rajoittunut:
http://news.cnet.com/8301-10805_3-57552860-75/why-jakob-nielsens-windows-8-critique-is-old-school-thinking/

Onhan tuo kasin käyttöliittymä enimmäkseen äärimmäisen intuitiivinen, yksinkertainen ja toimiva. Jos haluaa vaikka lukea uutisia, niin painaa uutistiiltä ja sen jälkeen kiinnostaa uutisotsikkoa (eikä tarvitse etsiä valikosta selainta ja sen jälkeen kirjanmerkeistä uutissivua) ja sääennusteen näkee painamalla säätiilestä jne.
Vähän kuin avaisi oven kahvasta vetämällä, napsauttaisi hellan päälle nupista tms. Kaukana komentorivikomennoista ja valikkosekamelskasta.

Äänestä
  • Miksiköhän musta tuntuu et Tietokone jättää nostamatta tuota Nielsenin näkemyksiin kohdistuvaa kritiikkiä etusivun jutuksi, kuten lehti nosti tuon Windows 8aan kohdistuvan kritiikin?

    Ihan hyvä käyttöjärjestelmä on oman kokemuksen pohjalta kyseessä ja en seiskaan vaihda takaisin.

    Äänestä

  • Jos haluaa tehdä töitä = tietokoneen tehokäyttäjä, niin w8 on juuri sieltä, minne ei aurinko paista. Meidän duunissa on intensiivisesti tehty testiä siitä, kumpi otetaan xp:n jälkeen käyttöön, w7/w8, ja yhtään w8:n kannattajaa ei löydy. Kyseessä ei muuten oli Suomen mittakaavassa mikään ihan pieni putiikki.

    Äänestä

parwmpi kuin 7

Äänestä

Kommentoi aloitusta


windows 9 kirjoitti:

”Heikko tableteissa, kamala pc-koneissa”

Hän (Jakob Nielsen) kuitenkin uskoo, että pienillä parannuksilla puutteita voitaisiin korjata. Nielsenillä on suuret odotukset Windows 9:stä, jonka hän uskoo korjaavan edeltäjänsä ongelmia samaan tapaan kuin Windows 7.

http://www.tietokone.fi/uutiset/windows_8_kayttoliittyma_on_strateginen_virhe?utm_source=uutiskirje&utm_medium=uutiskirje&utm_campaign=uutiskirje

Siis paras odottaa win9:ä. Milloin tulee? Kolmen vuoden päästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu