En ymmärrä velan määrää

Olen lukenut tarinoita näistä otetuista veloista: Tuhannesta noin 20 tuhanteen euroon.. Mikä tuossa on niin kamalaa ja "helvettiä" ?

Minulla on osamaksulla auto joka maksaa 30 000 euroa.

Ostin nuorena asunnon josta maksoin yli 100 000 euroa ja VELAKSI KAIKKI!

Kunhan vain muistatte että velat pitää maksaa ja rahaa saa töistä. 200e sivuun kuukaudessa palkkatöistä tekee kuulkaapa kahdessa vuodessa jo melkein 10 000e. Sitten vaan sieltä kassasta ottamaan jos hätä tulee, tieteknin takaisin pitää maksaa niinkuin ulkopuolisillekkin.
19895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Niin, et tajua... siis pointtihan on että ihmiset ovat YLI velkaantuneet. Voihan sitä lainaa tosiaan ottaa just niin paljon ku sielu sietää, kunhan on tuloja tarpeeksi. Eli sun tarinasi on täysin turha, maalaisjärjellä olis päätellyt saman. Joko tajuat?

Äänestä

No joo mutta oikeesti pari tonnia on ylitsepääsemätöntä aikuiselle työkykyiselle ihmiselle? EI OLE! Sitten aletaan masentua ja löysäillä töistä kun pääkään ei muka kestä...

Äänestä

"200e sivuun kuukaudessa palkkatöistä tekee kuulkaapa kahdessa vuodessa jo melkein 10 000e"

Ja täl matematiikal oot taloutta pyörittäny?

Äänestä
  • "ja täl matematiikal oot taloutta pyörittäny?"

    Kyllä olen. Oletko kuullut "korkoa korolle" ajattelusta? Osakesäästämisestä tms? Näinä aikoina tuollainen korko ei paljoa ole.

    Äänestä

  • joopajoofff kirjoitti:

    "ja täl matematiikal oot taloutta pyörittäny?"

    Kyllä olen. Oletko kuullut "korkoa korolle" ajattelusta? Osakesäästämisestä tms? Näinä aikoina tuollainen korko ei paljoa ole.

    No kerropas meille muillekin, mistä tuollaista korkoa saa. Jos koko summa (200*24=4800) on jo säästössä koko kahden vuoden sijoitusrupeaman alussa, niin 50 % korolla summa on tasan kahden vuoden päästä 10800. Ja jos säästettävä summa on vain 200 euroa kuukaudessa ja säästäminen aloitetaan nollasta, niin koron täytyy olla valtava. Etkä myöskään ilmeisesti ole huomioinut sitä, että mitä suurempi tuotto-odotus, sen suurempi riski.

    Lisäksi osakesijoittamisen nyrkkisääntöhän melkein on, että sijoittaa kannattaa vähintään 1000 euroa kerrallaan, ettei kulut vie potista liian suurta osaa. Eli toisin sanoen, jos tammikuussa aloittaa säästämisen, ensimmäisen osakepotin pystyy hankkimaan vasta toukokuussa (ja tällöinkin vain yhtä osaketta, jolloin riski on suuri). Jos taas tarkoitit rahastoja, niin kerropa meille, mihin niistä kannattaa sijoitaa. Eikö suuressa osassa rahastoista tuotto ole kuitenkin indeksin tuntumassa, joten jos on niin taitava, että sen 50% tuoton rahaston löytää, niin voi hyvin tehdä itse suoria osakesijoituksiaja (ja valita aina sen parhaan yrityksen).

    Ettet vain olisi sijoittanut rahojasi WinCapitaan?

    Äänestä

200 €/ kk 2 vuoden ajan = 2 x 12x 200 € = 4800 € ja pari euroa koroista. Toinen mokoma pitäisi olla, että olis melkein 10 000 €. No mulla on, mutta ei tuolla matematiikalla.

Äänestä

Eihän velassa mitään vikaa ole jos se on hallittu velka eli sen pystyy hoitamaan oli elämäntilanne mikä hyvänsä.. On minullakin vielä 90,000 velkaa mutta jopa tuossa toissa vuonna sekin hoitui (luhennkykset) silti..

Äänestä
  • Siis työöttömänäkin hoitui velka....

    Äänestä

Tyypillistä ylivelkaantumista on harkitsematon velanotto. Palkka on 2 tonnia ja sillä pitäisi elää kuin kroisos.

Ja nykypäivänä kaiken täytyy olla trendikästä, uutta ja hienoa. Otetaan nettitikku, tv-kortti, kytkykännykkä ja läppäri ja.... noistakin muodostuu isot laskut.

Lopulta otetaan kulutusta varten velkaa, käydään ulkomailla, ostellaan sitä ja tätä.
Vertaillaan omaa "toimeentuloa", sitä materiaa esim. kavereihin, "täytyyhän mullakin olla, kun kaverillakin on".

Totuus vaan saattaa olla niin, että se kaveri on varakkaasta perheestä ja sen vanhemmat maksaa asunnon ja uuden auton. Kaverilla onkin varaa, tällä kulutus-elviksellä ei.

Äänestä

Jos kukaan ei ottaisi velkaa (ihmiset, kunnat, valtiot) loppuisi maailmasta raha, ja jäljelle jäisi vain maksamattomat velat. Tämän mahdollistaa nykyinen pankkijärjestelmä jossa rahan tyhjästä luominen on annettu yksityisille pankeille, ja vieläpä korkoa vastaan.

Eli jos lainaat vaikkapa 100 000 euroa pankilta, luo se tarvittavan summan kaksinkertaisella kirjanpidolla jolloin tililläsi näkyy ko summa, ja pankilla näkyy se saatavina. Näin syntyi 100 000 euroa uutta rahaa kiertoon. Ongelma tuleekin sitten siinä, että pankille tulee maksaa koko summa korot. Korolle ei luotu rahaa, joten korot maksetaan joko omasta uudesta lainasta, tai sitten jonkun muun ottamasta lainasta.

Ei voi kuin ihmetellä kuinka likipitäen koko maailma on yksityisten pankkien hallinnassa, ja vain ja ainoastaan virtuaalirahan voimalla.

Äänestä

velkaa voi toki ottaa mutta pitää kattoo kuka ottaa se ei sovi kaikille

Äänestä

Auton osamaksusopimukset ja asuntolaina ovat todella halpaa velkaa. Muutama vuosi sitten autokauppujen osamaksusopimukset olivat jopa halvempaa lainarahaa kuin asuntolaina.

Tämän palstan ongelma ovat kalliiden kulutusluottojen ja pikavippien ottajat. Kymppitonnin vippilainaa on yhtä kallista hoitaa kuin sadan tonnin asuntolainaa.

Suurimmissa ongelmissa ovat ne, jotka ovat ottaneet monta pientä pikavippiä ja ovat vaikeuksissa maksaa niitä takaisin. Silloin kulut alkavat kasvaa räjähdysmäisesti.

Äänestä

"Minulla on osamaksulla auto joka maksaa 30 000 euroa.

Ostin nuorena asunnon josta maksoin yli 100 000 euroa ja VELAKSI KAIKKI! "

Niin,joko maksat ihan kipeenä kuukaudessa tuosta autosta että pysyy arvon alenemisen mukana tai sitten olet näitä autojen loppuun ajajia,mikä ei nyt ole kauhean taloudellista.
Toisekseen,mitä tämä nuorena tarkoittaa..10,15 vai 25 vuotta sitten...
Tänäpäivänä tuollainen 100ke ei ole nyt paha maksettava.Itselläni kahen vuoden takaa otettu tuollainen velka ja takaisin 400e/kk.
Joten,mitä koitat oikeastaan tällä kertoa,hallitsen taloutesi hyvin vai että olet riskinottaja sekä varakas...Eeet ole kyllä yhtään mitään noista.Kyseiset summat on perusjampan velkoja joita joutuu ottamaan,eikä kukaan noilla pahemmin kukkoile ;)

Äänestä

Kyllä pystyy maksamaan askeettisesti eläen 5000 euron verran velkoja kahdessa vuodessa.
Mutta että säästää sama summa - voi olla eri juttu?

Äänestä

Viestisi koko sisältö muuttuu täysin, kun lopussa väität 200e tilille kuukaudessa muuttuvan 2 vuodessa melkein 10 000 euroksi. Kuka tahansa hiemankin matematiikkaa tietävä ymmärtää, että 24*200=4800 korot (korot ovat tosin nykyään minimaalisia). Eli et mitenkään saa lähellekään 10 000e parissa vuodessa.

Äänestä
  • Pari ei kaikkialla ja kaikille tarkoita kahta, vaikka pitäisi. Joskus se on muutama tai jokunen. Maailma toki olisi parempi jos niitä sanojaan vähän ajattelisi

    Äänestä

  • KKHS kirjoitti:

    Pari ei kaikkialla ja kaikille tarkoita kahta, vaikka pitäisi. Joskus se on muutama tai jokunen. Maailma toki olisi parempi jos niitä sanojaan vähän ajattelisi

    Mutta aloittaja sanoikin kaksi, joten väliäkös tuolla...
    Melkeinkään ei hirveästi pelasta

    Äänestä

  • KKHS kirjoitti:

    Pari ei kaikkialla ja kaikille tarkoita kahta, vaikka pitäisi. Joskus se on muutama tai jokunen. Maailma toki olisi parempi jos niitä sanojaan vähän ajattelisi

    Pari ei missään tapauksessa ole ENEMPÄÄ kuin kaksi. Oliskos aloittaja käyttänyt Kataisen matematiikkaa?

    Äänestä

Vitun turha jätkä. Turha tulla mulle sössöttää, että on mulla ja on mulla.
Kukaan ei voi maksaa YLIVELKAANTUNEEN velkaa.
Työntäkää sormenne vaikka perseeseen, jos ne ei muuten vaikene.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei voi tajuta kirjoitti:

Olen lukenut tarinoita näistä otetuista veloista: Tuhannesta noin 20 tuhanteen euroon.. Mikä tuossa on niin kamalaa ja "helvettiä" ?

Minulla on osamaksulla auto joka maksaa 30 000 euroa.

Ostin nuorena asunnon josta maksoin yli 100 000 euroa ja VELAKSI KAIKKI!

Kunhan vain muistatte että velat pitää maksaa ja rahaa saa töistä. 200e sivuun kuukaudessa palkkatöistä tekee kuulkaapa kahdessa vuodessa jo melkein 10 000e. Sitten vaan sieltä kassasta ottamaan jos hätä tulee, tieteknin takaisin pitää maksaa niinkuin ulkopuolisillekkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu