Lätkäsatulalla monteponiksi?

Ponimontekilpailija

Eli mulla on nyt kaks vuotias shetis tamma jonka haluasin kouluttaa monteponiksi. En tietenkään vielä ala kouluttamaan sitä, siinä kolmi vuotiaana aloitan satulaan totutuksen ja ratsastajaan totutuksen. Nyt vaan opetan juoksee liinassa ja teen sen kanssa muitaki maasta käsin työskentelyhommia. Mulla oli aikasemmin siis toinen shettis jolla kilpailin montee, mutta se piti myydä ku se tuli 17 vuotiaaks, eikä jaksanu enää juosta. Joten tiedän kyllä mitä teen!
Mutta asiani oli se, että mulla ei oo montesatulaa, ku aikasempi meni vanhan mukana. Mutta mulla on aikasemman ponin vanha lätkäsatula jonka sain sen mukana! Ajattelin siis, että ku en kilpaile tällä mun nykysellä ku vasta aikasintaan sitte ku se on 5.v, eikä mulla nyt oo varaa montesatulaan, ni voinko opettaa ponille montee ensin lätkäsatulalla? Ostan toki montesatulan kunhan tullaan lähemmäs 5.v.
Ei valituksia! Kiitos vastauksista!

4

334

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _katherine_

      Itse en käyttäisi lätkäsatulaa millään ponilla. Lätkäsatula todella helposti painaa säkää, koska sään kohdalla ei ole mitään joustoa/pehmustetta ja se tulee kiinni säkään. Lätkäsatula menee ainoastaan ihan kevyillä pikkulapsilla jossain talutusratsastuksessa, jolloin painoa jalustimille ei merkittävästi tule.

      Montessa en missään nimessä lätkää pitäisi, koska siinä paino tulee voimakkaasti jalustimille, mikä painaa satulan ihan kiinni säkään.

    • Käytä vaan

      Katsokaa vaikka kuvahausta, lätkäsatula ja montesatula ovat miltei saman laisia. Montesatulassa on vain korkeimmat siivet, jonka en ainakaan itse uskoisi vaikuttavan siihen että tuleeko paino sään päälle, vai selälle. En ole nähnyt montesatulaa livenä kuin vain raveissa, sielläkin vain kaukaa, mutta ei se minusta paljoa eroa lätkäsatulasta. Enkä usko että montesatulassa kummempaa runkoa on, jos edes on (en mene lupaaamaan mitään)!
      Jos vain haluat, niin mielestäni voit koluttaa ja treenata poniasi lätkäsatulalla ja osta se montesatula sitten kun alat kilpailemaan.

    • Ehkä, ehkä ei

      No en osaa sanoa että onko lätkäsatulan käyttö hyväksi, en ole asiaan perehtynyt, mutta kai sitä voi käyttää ihan samalla tavalla kuin muita satuloita jos laittaa jonkun paksun pehmusteen tai esim. geelin siihen sään eteen. Ja jos et kerran aio lätkäsatulalla mennä kuin vain nämä ensimmäiset vuodet kun koulutat sitä ja hankit sitten montesatulan ei kai se poni rikki mene (en oo varma)!

    • katherine__

      Montesatula ja lätkäsatula todellakin eroaa toisistaan!

      Montesatula on muotoiltu hevosen mukaan ja siinä on säälle tilaa, toisin kuin lätkäsatulassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1590
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      105
      797
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe