Ei ole oikein tuomita ykskantaan, että esim. hellarit on hihhuleita ja pelastumattomia.
ja ei sovi tuomita kaikkia minkään sunnan uskovia pelastumattomiksi ja harhaoppisiksi.
Katsokaas joka kristillisen uskonsuunnan sisällä on aitoja uudestisyntyneitä ja
Pyhällä Hengellä täyttyneitä uskovia; missä enemmän missä vähemmän, mutta
kuitenkin on.
Tusta syystä on typerää sanoa yleisesti, että helluntailaiset ovat lahkolaisia, koska
kuitenkin siellä on ihan aitoja uskovia, määrästä en tiedä, mutta kyllä niitä siellä on.
Ja jos joku tulee hellariuskovan toimesta uskoon, niin mihin hän voimennä muualle
Hengelliseen kotiin, kuin tuon mukana hellareihin?
Sitten on oma lukunsa ne, joilla ei ole paikkaa missään näissä tavanomaisissa
uskonsuunnissa, joihin itsekin kuulun. Minut on kutsuttu pois näistä tavallisista
uskonsuunnista. Minulla on oma porukka uskovia ja me kokoonnumme erään
uskonsisaren kotona sillointällöin ja joskus nautimme Herran ehtoollista ja
joskus voitelemme toisiamme siunatulla öljyllä, niinkuin Raamattukin kehottaa.
Ja on ero kokoontua tämän uskonsisaren kodissa, kun erään kerran kävin hyvin
pienen seurakunnan kokouksessa, niin siellä väsyi, mutta tämän uskonsisaren
luona kun kokoontuu, niin ei koskaan väsytä; on niinkuin olisi kotona ollut.
AITOJA USKOVIA USKONSUUNNISSA!
9
103
Vastaukset
- ohoko
Oho että oikein kutsuttu ulos eklesiasta !?
- hyvä näin
Minäkin käyn uskonveljen ja sisaren luona. Kokouksessa luetaan Raamattua, lauletaan ja keskustellaan. Ei koskaan arvostella ihmisiä, eikä uskontokuntia.
- hyvä näinkin
" Minäkin käyn uskonveljen ja sisaren luona. Kokouksessa luetaan Raamattua, lauletaan ja keskustellaan. Ei koskaan arvostella ihmisiä, eikä uskontokuntia. "
- ei pidäkään, mutta uskontokunnan väärästä opetuksesta tulee sanoa varoittava sana.
Ei ole uskontokuntien / ihmisten arvostelua, jos varoittaa jonku u-yhteisön harhoista. Se on rakkautta se, että varoittaa menemästä "heikoille jäille". - Varotuksesta
hyvä näinkin kirjoitti:
" Minäkin käyn uskonveljen ja sisaren luona. Kokouksessa luetaan Raamattua, lauletaan ja keskustellaan. Ei koskaan arvostella ihmisiä, eikä uskontokuntia. "
- ei pidäkään, mutta uskontokunnan väärästä opetuksesta tulee sanoa varoittava sana.
Ei ole uskontokuntien / ihmisten arvostelua, jos varoittaa jonku u-yhteisön harhoista. Se on rakkautta se, että varoittaa menemästä "heikoille jäille"."tulee sanoa varottava sana" Joo, niin tulee, mutta sanotaanko rienaamalla, syyttelemällä, olemalla inhottava jne? Täällä niin tehdään ja yleensä ne varottavan sanan sanojat ovat itse täysin eksyneitä. Voipa sanoa, että aina niin on. Eksyneet yrittävät taluttaa kaikki mahdolliset samaan lammikoon, missä itse porskuttavat.
- miikanaahumille
Miksi et voi kuulua hellareihin. Missä vika?
- melkein_tavallinen
Eikös siellä ole harhaoppia kasteessa, ehtoollisessa ja perisynnissä?
Nuorempana olinkin hellareiden kanssa ja tein heidän kanssaan hiukan Hengellistä
työtä, mutta en kokenut hellareita Hengelliseksi kodiksi, ja siihen loppuin vähäistä enemmän heidän kanssaan olo kun löysin alussa mainitun hengellisen kodin
meidän pienestä kotiseurakunnasta. ja olen kyllä olisinko pari vuotta kulkenut
vapaakirkon nuorten aikuisten ja opiskelijoiden raamattupiireissä.
Mutta se oli aika jona jumala minua varmaan kasvatti, kun olin vapaakirkon piirissä.- eli missä se harha
melkein_tavallinen kirjoitti:
Eikös siellä ole harhaoppia kasteessa, ehtoollisessa ja perisynnissä?
kaste on sama kuin apostoleissa, ehtoollinen on sama, ja perisynti nyt kuuluu asioihin josta tavallinen luterilainen ei tiedä mitään, eli siitä ei kannata edes mainita tässä yhteydessä.
- Otatko oppia
miikanaahum kirjoitti:
Nuorempana olinkin hellareiden kanssa ja tein heidän kanssaan hiukan Hengellistä
työtä, mutta en kokenut hellareita Hengelliseksi kodiksi, ja siihen loppuin vähäistä enemmän heidän kanssaan olo kun löysin alussa mainitun hengellisen kodin
meidän pienestä kotiseurakunnasta. ja olen kyllä olisinko pari vuotta kulkenut
vapaakirkon nuorten aikuisten ja opiskelijoiden raamattupiireissä.
Mutta se oli aika jona jumala minua varmaan kasvatti, kun olin vapaakirkon piirissä.On hyvä että olet löytänyt tällaisen yhteisön.
Siunausta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2123946Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii642508Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3922326- 472243
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561267
- 721196
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251146