Ketä PIIRITETÄÄN??

Poliisi Operaatio

10

1858

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinon..

      Melko hiljaista! Tiedoituspuolellakin.

    • Sörkän Vaxi

      Joo no oli tuohon linkkiin jo päivittyny missä sksbat on käynnissä,, hmm etsintäkuulutettuja tyyppejä mitä lie?

      • manager2

        Ottivat pari etsintäkuulutettua kiinni,uteliaille harmi uutinen,ei laakaaksia eikä muutakaan kummempaa,poliisin tehokasta rutiinitoimintaa.


    • Wruuuuuuuuum

      Onkha niit nyynnelönykeröisiä joilla on se partasuti leuassa ja piirustuksia käsissä ja jotka koulu aikoina seisoivat nurkissa ja pissivät housuihin

    • Mutikkainen

      Länskäristä

      Poliisit hakivat Moisiolta murhayrityksen tehneitä
      PAIKALLISET
      1.12.2012 08:00 Kommentoi
      (08:00)
      LOHJA | Poliisi teki viime viikonloppuna Lohjan Moision kaupunginosassa usean partion voimin operaation, jonka syyksi on paljastunut murhayritys. Kaikki kolme asian takia pidätettyä on vangittu.

      – Murhayritys on tapahtunut Moisiolla, talossa, josta otimme kiinni lauantaina kaksi nyt vangituista, kertoo komisario Rauli Salonen Länsi-Uudenmaan poliisin väkivaltarikosyksiköstä.

      – Kolmas tavoitettiin muualta Lohjalta sunnuntaina.

      Murhayritys on tapahtunut perjantain 23.11. ja lauantain 24.11. välisenä yönä. Uhrista teki ilmoituksen sivullinen. Uhri ei kuitenkaan tuolloin ollut enää rikospaikalla.

      – Hän on vuonna 1987 syntynyt lohjalainen mies, ja erittäin vakavasti loukkaantunut. Hänet on leikattu, mutta vieläkään ei ole varmuutta selviääkö hän.

      Kaikki kolme vangittua ovat lohjalaisia miehiä, syntyneet vuosina 1970, 1980 ja 1983. Yhtä heistä epäillään avunannosta murhayritykseen. Tiedetään, että tapahtuman taustalla on jonkinlaista riitaa miesten kesken, mutta murhayrityksen yksityiskohdista ei ole vielä täyttä tietoa.

      Poliisi tiedottaa asiasta lisää ensi viikolla.

    • määmääsäämää

      Kirnieme juhaa joka asuu jossaa kirniämes, mää oon kuullu vaa mää.

    • Palakakkua

      Länystä->

      Murhayrityksen uhri jätettiin kitumaan
      PAIKALLISET
      20.12.2012 08:00 Kommentoi
      (08:00)
      LOHJA | Tutkimuksissa on selvinnyt, että murhayrityksen uhriksi marraskuussa joutunut lohjalaismies kuljetettiin ampumapaikalta moisiolaisesta omakotitalosta lähelle museota, jonne hänet oli jätetty kitumaan.

      Aiemmin on kerrottu, että vuonna 1987 syntynyt mies löydettiin 24.11. ammuttuna omakotitalosta Moisiolla.

      Tapausta tutkiva rikoskomisario Rauli Salonen Länsi-Uudenmaan poliisin väkivaltayksiköstä kertoo, että vartiointiliikkeen vartija löysi uhrin Rovastinkadulta noin 1.30 lauantaiaamuna, jolloin tämä oli ollut siellä jo tunteja.

      – Ampuminen oli tapahtunut perjantaina myöhäisillasta ja sää oli kylmä. Uhri oli pahasti loukkaantunut ja olisi saattanut menehtyä ellei vartija olisi häntä löytänyt, sanoo rikoskomisario Rauli Salonen.

      Mies on edelleen sairaalassa ja hänen tilansa on vakava, mutta häntä on päästy jo kerran kuulemaan. Tiedot tarkentuvat, kun miehen tila sallii lisäkuulemisen.

      – Esitutkinta etenee ja kaikki kolme epäiltyä ovat vangittuina. Yksi heistä on ampuja, mutta kaikkia epäillään osallisuudesta murhayritykseen, sanoo Rauli Salonen.

      Hän toteaa kyseessä olevan suunnitelmallinen ja poikkeuksellisen raaka teko. Tapaaminen oli järjestetty eikä uhrilla ollut muuta mahdollisuutta kuin lähteä mukana asuntoon, jossa ampuminen tapahtui.

      – Kyllä tässä tapauksessa on sellaisia piirteitä, että kyseessä on ollut mahdollisten velkasaatavien perintä, sanoo rikoskomisario Rauli Salonen.

      Yksi epäillyistä miehistä asuu talossa, jossa ampuminen tapahtui. Vangitut ovat kaikki lohjalaisia ja syntyneet vuosina 1970, 1980 ja 1983. Kahdella heistä on aiempaa rikoshistoriaa.

      Syyte on nostettava helmikuun loppuun mennessä.

      • The roof is in fire

        Se talo sitte paloi täysin


    • joukkokansalaisia

      poliisi ei osa käyttää kaasua tositilanteessa
      piti ampua tämä sekopääkin "kostoksi"
      tutkintaan ja sassiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      228
      17199
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      172
      12242
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      47
      6017
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      65
      4888
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4825
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      21
      3977
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3595
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      136
      3026
    9. 263
      1499
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1031
    Aihe