Kehitysapu ei kohdistu oikein

sepeteus-47

Kehitysapua Mosambikiin. Suomi päätti Väyrysen ministerikaudella kehitysavusta Mosambikin metsäohjelmaan 11,4 milj. euroa. Kauppalehti uutisoi, että apurahat ovat menneet Mosambikin virkamiesten sekä lähipiirin taskuihin. Asian tultua julki ministeri Heidi Hautala laittoi piikin poikki. Eli tällä tavalla toimii kehitysapuyhteistyö. Suomi laittaa kehitysapuun n. miljardi euroa vuodessa eikä kukaan valvo miten apu käytetään. Suomessa on kymmeniä keräyksiä mitä merkillisimpiin kohteisiin, murto-osa rahoista menee kohteeseen. Näillä keräyksillä kerätään miljoonia euroja; miljardin lisäksi. Mikä on Suomen virkamiesten vastuu avun perillemenosta? Kai se riittä, kun todetaan, että sinne menivät.

3

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TODELLINEN "KANKKULA

      Samaan paikkaan rakennettiin suomalaisten verorahoilla kaivojakin. Myöhemmin todettiin, että koska kylien naistet eivät joutuneet enää käyttämään suurta osaa päivittäisestä ajastaan vedenhakumatkoihin, HE TEKIVÄT AINAKIN YHDEN LAPSEN LISÄÄ! Väestönräjähdys vain paheni. En muista enää, oliko sama maa, johon Suomi vei 4H ideaa. MT kirjoitti, että n parinkymmenen vuoden "idean" opetuksen jälkeen oli saatu paikallisista mukaan n 30 000, mutta TURVAUTUIVAT AIVAN LIIKAA KOKO AJAN "vetäjään". Lopuksi lehdessä todettiin:Joskus vain on pakko päästää irti..., eli ts. "ei kannettu vesi SIINÄKÄÄN "KEHITYSAVUSSA" kaivosssa pysynyt". Mietitäänpäs kaikki tykönämme, mitä tämäkin "kehiysprojekti" mahtoi kaikkineen suomalaisten verorahoja rokottaa...

    • Silmät auki

      Hyvä että näistä väärinkäytöksistä oikein esimerkin avulla tulee tietoa. Kehitysavun toiminta on niin monimutkaista, että valvonta on vaikeaa. Käytetään konsultteja, hyviä ja keinottelevia, annetaan rahaa budjettitukena heikkojen paikallishallitusten käyttöön jne. Ja ilmeisesti on tahditonta liian likeisesti käydä tarkastamassa niitä oikeita tai väärennettyjä tositteita.
      Ilmeisesti paremmin toimivat ne systeemit, joissa on mukana jotain aatteellisuutta, kuten uskonnolliset ja hyväntekeväisyysjärjestöt.

      Tansania on kai kohtuullisen hyvin toiminut kohdemaa, kiitos hyvän alkuvaiheen, jonka hoiti Suuri Opettaja Julius Nyerere. Mutta kyllä sielläkin kummallisia juttuja tapahtui ja tapahtuu. Joku joskus saivarteli että jos yhdistetään kehitysapu ja sosialismi niin ei siitä mitään hyvää voi syntyä.
      Vanha suomalainen ilmaus on käsille saadun tavaran käsittelystä: Oma suu lähempänä kuin (yhteisen) pussin suu. Elin he, jotka pääsevät jakajan paikalle saattavat harhautua väärinkäytöksiin, niin meillä kuin muuallakin.
      Leninkin kuulemma opetti, että luottamus hyvä mutta kontrolli parempi.

    • JJKLOoo

      NIINKKÖ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      328
      2737
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2222
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1492
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe