Koraaninpilkkasyytöksistä kristittyä teiniä vastaan on luovuttu

ihmisoikeus

Islamabadin oikeus on luopunut Koraaninpilkkasyytöksistä kristittyä teini-ikäistä tyttöä, Rimsha Masih, vastaan. Rimshan asianajaja, Akmal Bhatti, sanoi, että syytös oli lain väärinkäyttöä. "Tuomioistuin on kumonnut syytökset ja julistanut Rimshan syyttömäksi", hän sanoi.

Mahrabadi moskeijan imaami, joka langetti väärät syytökset Rimshaa vastaan, on nyt oikeudessa syytettynä vääristä syytöksistä.

Rimsha ja hänen perheensä pysyvät toistaiseksi piilossa. Heidän naapurustonsa kristityt, jotka pakenivat tapauksen aiheuttamaa muslimien vihaa, ovat pyrkineet palaamaan kotiinsa. Rimshan asianajaja sanoo kuitenkin, että Rimsha ja hänen perheensä eivät enää koskaan voi palata kotiinssa.

Rimsha vangittiin 16. elokuuta 2012 syytettynä islamilaisten tekstien häpäisystä. Häntä vastaan nostettiin aluksi syytteet aikuisten oikeudessa, jossa rangaistus islamin häpäisystä olisi elinkautinen vankeus. Tapaus siirrettiin kuitenkin myöhemmin nuorten tuomioistuimeen kun hänen ikänsä oli varmistettu ja lääketieteelliset todisteet osoittivat hänen olevan kehitysvammainen.

Rismhan oikeudenkäynti kiinnitti kansainvälisen median huomion ja herätti keskustelun siitä miten Pakistanin ankaraa islaminpilkkalakia käytetään henkilökohtaisen koston välineenä. "Tämä on ensimmäinen tapaus kun Pakistanissa islamin pilkasta syytetty on vapautettu syytöksistä", sanoo Naveed Chaudry, joka on toinen Rimshan lakimiehistä. "Tämä tapaus toi myös ensimmäistä kertaa julkiseen keskusteluun miten tätä lakia väärinkäytetään viattomia ihmisiä kohtaan."

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2012/11/koraaninpilkkasyytoksista-kristittya.html

0

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

        (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
        Maailman menoa
        65
        2572
      2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

        Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
        Ikävä
        241
        1585
      3. Kaivattusi nimi vol.3

        Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
        Ikävä
        94
        1380
      4. 6 vkoa kulunut ilman sua

        …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
        Ikävä
        8
        901
      5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

        Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
        Ikävä
        65
        882
      6. Jotenkin se harmittaa

        Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
        Ikävä
        46
        700
      7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

        Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
        Ikävä
        2
        652
      8. Haluan kysyä vain yhden asian

        Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
        Ikävä
        39
        579
      9. Mies aion pilata elämäsi

        Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
        Ikävä
        73
        562
      10. Kauneus on katsojan silmissä

        Mitä kaunista sun silmät näkevät?
        Ikävä
        22
        512
      Aihe