Psykologia aiheuttaa järjetöntä väkivaltaa

Kansalaisten komissio Ihmisoikeuksista: Psykologia aiheuttaa järjetöntä väkivaltaa.
"Käveli luokkaan ampumaan tappaen yhden ja loukaten viittä uhria. Verenkierrossaan oli litumia ja rauhoittavaa lääkettä Anafranilia"
"Ritalin-lastenlääkettä syönyt hakkasi mailalla kuoliaaksi toverinsa."
jne.
englanninkielinen linkki
http://scientologyagainstdrugs.wordpress.com/category/psychiatry-causes-senseless-violence/
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=835581
277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Todella vaikea tapaus ollut kysymyksessä, kun nuoren agressiivisen henkilön lääkintään on käytetty "Ritalin-lastenlääkettä" jonka miedosti rauhoittavat ainesosat on Litium ja Anafranilia. Niin väitän että tuo lastenlääkitykseen tarkoitettu Ritalin oli aivan liian mietoa lääkintää, ja olisi täytynyt siirtyä ajoissa vahvempaan lääkitykseen.

Äänestä

tunnetaan varsin hyvin masennuslääkkeiden toimintamekanismi.

Se perustuu siihen, että moni masentunut yksilö kokee ettei kestä jatkuvasti vastaantulevaa epäoikeudenmukaisuutta (sekä yhteisöllistä että henkilökohtaista) jonka itse kokee vääryydeksi mutta jota yhteiskunta tuntuu pitävän normaalina ja hyväksyttävänä. Tämä aiheuttaa sen "seinät kaatuvat päälle" tunteen.

Masennuslääkkeen teho perustuu siihen ettei sitä käyttävä koe asioissa niihin liittyen moraalisia arvotuksia. Kaikki sellainen johon olisi ennen reagoinut, tuntuu sellaiselta "mitä välii" taustakohinalta. Samalla myös tunnepuolen positiivinenkin kirjo kaventuu. Moni kokee muuttuvansa kaavaa toistavaksi robotiksi.

Ongelma syntyy, jos jollakin masennuslääkkeen käyttäjällä on väkivaltaisia tendenssejä. Toisinaan tiedostamattomiakin. Kun tällainen yksilö saa kimmokkeen toteuttaa väkivaltaista oivallusta, niin noraalinen arvotus joka ilman lääkintää pysäyttäisi aikeen, ei vaikutakaan. Näin syntyy niitä tapauksia joissa yksilö saattaa ampua joukon ihmisiä, koska ei koe sitä moraalisesti sen pahempana tekona kuin ampumapelin pelaamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huumeet pois kirjoitti:

Kansalaisten komissio Ihmisoikeuksista: Psykologia aiheuttaa järjetöntä väkivaltaa.
"Käveli luokkaan ampumaan tappaen yhden ja loukaten viittä uhria. Verenkierrossaan oli litumia ja rauhoittavaa lääkettä Anafranilia"
"Ritalin-lastenlääkettä syönyt hakkasi mailalla kuoliaaksi toverinsa."
jne.
englanninkielinen linkki
http://scientologyagainstdrugs.wordpress.com/category/psychiatry-causes-senseless-violence/
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=835581

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu