Talouden veturi

hiipuu

Suomen talouden veturi nokia hiipuu.

Vanhanen on kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kummallinen ukko.

8

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rpu

      oletko Nokian osakas?

      kuinka paljon valtion tulisi tukea Nokiaa?

      • hiipuu

        Valtion ei pidä tukea Nokiaa.

        Sensijaan valtiontalouden hälytyskellojen pitäisi jo soida.

        Mutta Vanhanen istuu maitolasin ääressä ja pyörittää peukaloitaan.


      • rpu
        hiipuu kirjoitti:

        Valtion ei pidä tukea Nokiaa.

        Sensijaan valtiontalouden hälytyskellojen pitäisi jo soida.

        Mutta Vanhanen istuu maitolasin ääressä ja pyörittää peukaloitaan.

        nimimerkki "hiipuu", mitä Vanhanen tekee?


    • tulossa

      saunis!
      ja eikun saunaan ja vihtomaan!

      • Joo

        Talouden veturi, antakaamme kaikki rahamme sille!!!


      • sitte
        Joo kirjoitti:

        Talouden veturi, antakaamme kaikki rahamme sille!!!

        taivahan TOSI!


      • Riiston loppu
        Joo kirjoitti:

        Talouden veturi, antakaamme kaikki rahamme sille!!!

        Kaikki pyörii sen varassa ,että maanviljelijöiltä riistetään tuotteet ja puut alihintaan pois ,että joutomiehet saa puuhastella jotakin "ihan oikeasti tuottavaa".Mutta laskun aika pukkaa päälle ja silloin taitaa monella pojaalla valua paska puntista.


    • Kauppateknikko

      Vanhasen antaa määräys Nokin hallitukselle että nyt pojat puhelimia markkinoille kannattavaan hintaan.

      Ei taija olla Vanhasella paljon sanomista tämän öykkäriyrityksen tekemisiin.

      Nokia vähän kapinoikin suomen valtiota vastaan suomen verotuksen tason vuoksi. Osa tästä huonosta menstyksestä on sitäkin. Tai sitten nokia ei olekaan korkean laadun yritys jona se on tunnettu.

      Nikia on kyllä itsekin vähän täpeksinyt. Kun taito loppuu aletaan tekemään "bulkkituotteita" halpavalmistusmaissa. Siitä sitten syytellään että suomessa ei kannat kun verotus on kireää.

      Nokian ongelma on se että hyvät tuotteet laitetaan liialla kiirellä markinoille. Ei malteta viimeistellä tuotteita toimiviksi. Minulla on kahdesta Nokian uutuudesta kokemusta. Ne eivät alkuun toimineet mitemkään. Ensimmäinen kävi kaksi kertaa softahuollossa ennen toimimista. Toinen kävi tehtaalla mutkan ja sen jälkeen vielä softahuollossa enne kuin alkoi toimia. Nyt kumpikin toimii moitteettomasti.

      Tällaisia keskeneräisiä tuotteita ei kestä kovin monta pistää markkinoille kun maine kärsii. Bulkkituotteet toimii. Niissä ei tarvita sen kummempaa tuotekehittelyä eikä viimeistelyä kuin pistetään "venttikymppi" pienemmässä koossa halpaan hintaan. Tässä se taitaa olla se Nokian tulevaisuus.

      On siinä suomen tuotekehitysrahat tainneet mennä lepikkoon. Tai ei lepikkoon, vaan kansainvälisille sijoittajille osinkona suomen rajojen ulkopuolelle suurin osa.

      Olisipa sekin raha joka on Nokiaan syydetty käytetty muuhun tuotekehittelyyn, olisi tulos ollut ihan erilainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2722
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      17
      1720
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1608
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      83
      1031
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe