Suomen talouden veturi nokia hiipuu.
Vanhanen on kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kummallinen ukko.
Vanhanen on kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kummallinen ukko.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
oletko Nokian osakas?
kuinka paljon valtion tulisi tukea Nokiaa?
Valtion ei pidä tukea Nokiaa.
Sensijaan valtiontalouden hälytyskellojen pitäisi jo soida.
Mutta Vanhanen istuu maitolasin ääressä ja pyörittää peukaloitaan.
nimimerkki "hiipuu", mitä Vanhanen tekee?
saunis!
ja eikun saunaan ja vihtomaan!
Talouden veturi, antakaamme kaikki rahamme sille!!!
taivahan TOSI!
Kaikki pyörii sen varassa ,että maanviljelijöiltä riistetään tuotteet ja puut alihintaan pois ,että joutomiehet saa puuhastella jotakin "ihan oikeasti tuottavaa".Mutta laskun aika pukkaa päälle ja silloin taitaa monella pojaalla valua paska puntista.
Vanhasen antaa määräys Nokin hallitukselle että nyt pojat puhelimia markkinoille kannattavaan hintaan.
Ei taija olla Vanhasella paljon sanomista tämän öykkäriyrityksen tekemisiin.
Nokia vähän kapinoikin suomen valtiota vastaan suomen verotuksen tason vuoksi. Osa tästä huonosta menstyksestä on sitäkin. Tai sitten nokia ei olekaan korkean laadun yritys jona se on tunnettu.
Nikia on kyllä itsekin vähän täpeksinyt. Kun taito loppuu aletaan tekemään "bulkkituotteita" halpavalmistusmaissa. Siitä sitten syytellään että suomessa ei kannat kun verotus on kireää.
Nokian ongelma on se että hyvät tuotteet laitetaan liialla kiirellä markinoille. Ei malteta viimeistellä tuotteita toimiviksi. Minulla on kahdesta Nokian uutuudesta kokemusta. Ne eivät alkuun toimineet mitemkään. Ensimmäinen kävi kaksi kertaa softahuollossa ennen toimimista. Toinen kävi tehtaalla mutkan ja sen jälkeen vielä softahuollossa enne kuin alkoi toimia. Nyt kumpikin toimii moitteettomasti.
Tällaisia keskeneräisiä tuotteita ei kestä kovin monta pistää markkinoille kun maine kärsii. Bulkkituotteet toimii. Niissä ei tarvita sen kummempaa tuotekehittelyä eikä viimeistelyä kuin pistetään "venttikymppi" pienemmässä koossa halpaan hintaan. Tässä se taitaa olla se Nokian tulevaisuus.
On siinä suomen tuotekehitysrahat tainneet mennä lepikkoon. Tai ei lepikkoon, vaan kansainvälisille sijoittajille osinkona suomen rajojen ulkopuolelle suurin osa.
Olisipa sekin raha joka on Nokiaan syydetty käytetty muuhun tuotekehittelyyn, olisi tulos ollut ihan erilainen.