Köyhyys rikastuttaa firmat

Hallitus pitää osan porukkaa työttömänä ja jopa tukee tätä, jotta yksityiset työnantajat saavat lähes ilmaisia työntekijöitä orjapalkalla ja se purukka ei lopu.
firmat rikastuu orjatyön voimalla.
1293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kun näkisikin niitä ilmaisia työntekijöitä. Työvoimatoimisto kyllä lähettää kaikenlaisia haluttomia ja kyvyttömiä kokeilijoita. Niitä riittää, mutta hommista ei tule mitään, eikä osaamattomia kannata ottaa edes ilmaiseksi töihin.

Äänestä
  • Yritäs löytää motivoitunut tekijä 9euroa päivä... ...maksa 2000 egee käteen jotta palkalla tulee toimeen niin löysästä harjottelijastakin tulee huippu ammattilainen.
    Mutta 9egee päivässä ja siivoa toisten paskoja (esim. hitsaaja harjottelijana) ei per...

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Yritäs löytää motivoitunut tekijä 9euroa päivä... ...maksa 2000 egee käteen jotta palkalla tulee toimeen niin löysästä harjottelijastakin tulee huippu ammattilainen.
    Mutta 9egee päivässä ja siivoa toisten paskoja (esim. hitsaaja harjottelijana) ei per...

    Ei muuten tule.

    Ne itseään ammattimiehenä pitävät just amiksesta rimaa hipoen valmistuneet viiksimiehet tulevat yhäkin töihin myöhässä, hakevat säännöllisesti maanantaisin saikkua krapulan takia, ja hokevat töissä isukin punikkikaverien suosikkilausetta "hullu paljon töitä tekee, viisas pääsee vähemmällä".

    Isompi palkka ei auta, koska ammattimiehinä nämä kaverit ajattelevat että 2 000 euroa pitää saada jo siitä että vaivautuu lampsimaan työpaikalle 8.30. Jos palkka olisi 3 000, pian he katsoisivat olevansa niin kovia jätkiä että 3 000 euroa pitää saada jo siitä että vaivautuu lampsimaan työpaikalle 8.45.

    Äänestä

100 rosenttisen oikeen, ny on ns. TYÖANTAJANMARKKINAT, jolloin kaikki ehdot tulee sieltä. Tärkein on PALKKA ja se ei kasva. On toki vastakohta, eli ns. TYÖNTEKIÄNMARKKINAT, jollon duunari saa päättä ottaako 50 e tunti vai 70 e tunti. Tämä on nyky J. Kataisen PAHIN tilanne, koska rikkaat menettää miljoonat. Tilanne ei ole koskaan NEUTRAALI!!!

On toinen juttu myös, eli KYSYNNÄN ja TARJONNAN laki, mikä määrää markkinoiden hinnat 100 rosenttisesti.

TYÖNTEKIÄNMARKKINAT ei palaa, koskaa maan isoin liitto meteli vai matalli on NYNNY joo-joo kiitos kyllä remmissä. Kannattaa miettiä milloin suomessa oli YLEIS lakko!!! Yhden alan lakot on VITSEJÄ ja ne ei saavuta mitään, koska lakon kulut on suuremmat, kuin hyöty.

Jos me köyhät pidettäs oikeesti yhtä maan olis pakko muuttua, sillä köyhiä on eniten. Vastaavasti rikkaita vähiten. Mitään ei ole opittu edes puna/valko sotimisesta, ei mitään.


Päättäjät hallitsevat molempia ja siitä kertyy VERO käytetään vaikkapa sairaalan rakentamiseen tai uuden eduskunnan TUNNELIN louhimiseen. Prioriteettijärjestys tulee ministeriöstä ja YKSITTÄINEN ministeri kokee valtaa kirjoittaessaan nimen tai repiessään paperin.

Äänestä
  • "On toki vastakohta, eli ns. TYÖNTEKIÄNMARKKINAT, jollon duunari saa päättä ottaako 50 e tunti vai 70 e tunti."

    Ja keneltä se 50-70 euroa otetaan kun ei ole ainuttakaan yritystä palkkaamassa työntekijöitä?

    Äänestä

No ei pidä paikkaansa toikaan nimetön virtuaalihörhähdyskäsitteelliistysvirtuaalijorina, mitä näen... Suomen ainoita hyviä puolia nykyisin on, että työntekijän ei ole pakko mennä töihin firmoihin, jotka eivät maksa lainmukaista palkkaa. Itse ainakin olen ihan itse aina työnantajani valinnut, ja ne joiden palveluksessa minä olen ollut, toimii lain mukaan. En ehkä ole tyytyväinen kaikkiin lakeihin, mutta Suomen lakia Suomeen veronsa maksava työnantaja ei kierrä. Jos arvostella haluaa, kannattaisi ehkäpä arvostella globaaleja yrityksiä, jotka toimivat Suomessa Suomen maksaessa viulut. Ja lopettaa löpinä esimerkiksi jostakin kansalaissodasta sata vuotta sitten: oli ne duunarit vaan niin hyviä silloin, että tänä päivänä ei tarvitse pienituloisen olla orjatyössä, Suomessa yhdenkään.


Sosiaalihuoltoa tosin ei ole, paitsi rikkaille yrityksille.

Äänestä

Porvarien junailema orjatyövoima paiskii töitä ja pomot nauravat matkalla pankkiin.

Äänestä

miksiköhän en tunne ainuttakaan mainitsemaanne 'orjaa' kaikki saavat palkkaa, taulukkopalkoilla ei ole kukaan paisti sellainen joka ekaa kertaa tulee työelämään.... nekin on harvassa koska uudet työntekijät kalastellaan toisista yrityksistä joten hekin saavat jo tullessaan hyvää palkkaa.

Äänestä
  • Varmaan siksi et tunne kun aika harvassa uuden työntekijät näin irtisanomisten kultaisena aikana. Jos itse saat kenkään niin tutustut moniin muihinkin köyhiin orjiin.

    Äänestä

Aina pitää tukea jotain kannattamattomia yrityksiä ja uusin villitys on orjatyövoima. Lappu luukulle jos rupuyritys ei kannata, kyllä sieltä toinen tulee joka täyttää paikan.

Äänestä
  • Olen täysin samaa mieltä. Nämäkin firmojen turhat tukirahat voisi sijoittaa jonkin kannattavaa millä lisättäisiin köyhien ostovoimaa.

    Äänestä

Kysymys!
Miksi ihminen suostuu orjaksi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


orjavene kirjoitti:

Hallitus pitää osan porukkaa työttömänä ja jopa tukee tätä, jotta yksityiset työnantajat saavat lähes ilmaisia työntekijöitä orjapalkalla ja se purukka ei lopu.
firmat rikastuu orjatyön voimalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu