Suomen ulkoministeriö vaatii avustuslaiva Estellen palauttamista Suomeen. Ulkoministeriöistä kerrotaan Turun Sanomille, että se on saanut avunpyynnön Estellen omistajilta, ja aikoo ottaa yhteyttä israeliin.
Alus takavarikoitiin lokakuun lopussa. Aluksen kapteeni Mika Jämiä on iloinen ulkoministeriön avusta.
Toimittaja: Paula Tapiola. Kuvaaja: Seppo Kärki HS
Alus takavarikoitiin lokakuun lopussa. Aluksen kapteeni Mika Jämiä on iloinen ulkoministeriön avusta.
Toimittaja: Paula Tapiola. Kuvaaja: Seppo Kärki HS
Vastaukset 23
Vanhimmat
Mika Jämiä on Suomalainen Sankari joka ei pahuuden valtakuntaa pelkää.
Ai tääks se on se kaljaa kittaava kapteeni?
Mitä se alkoholisti on tehnyt "sankaruutensa" eteen??
Ei muutaman viikon juopottelu laivalla ole mikään
kovin suuri sankariteko!
Ja itse et kaljaa käytä?
Kuinkahan kauan tuokin on elänyt rehellisten ihmisten maksamilla verorahoilla?
Hankala sanoa koska se ei ole juutalainen.
Kysäseppä niin osaat vastata.
UM ei ole vaatinut eikä vaadi laivaa takaisin, korkeintaan tekee jossain vaiheessa tiedustelun olisiko mahdollista saada terroristilaiva takaisin.
Uutisoinnin ja todellisuuden välillä on aina syvä kuilu ja kun kyseessä on hs niin pohjaton kanjoni.
Olisin hyvin iloinen jos kukaan ei koskaan linkittäisi yhtään hs sepitelmää palstaa pilaamaan, ei kopioisi eikä referoisi. Näin palstan herkimmät säästyisivät sen sisältämältä saastalta.
Selittäkääpä punavihreät miksi jumaloitte hamasterroristeja, Assadia ja Ahmadinejadia? Mitä hyvää heissä on joka nostaa heidät kritiikin yläpuolelle? Miksi olette hiirenhiljaa kun Assad murhaa lapsia ja Ahmadinejad hirttää homoja?
Miksi yksikään vasemmistolainen ei ole kritisoinut ääri-islamisti Mursin vallankaappausta Egyptissä? Gazan pennut ovat miljoonasosa maailman ongelmista mutta ette ikinä muusta puhu.
kiduttavat ja tappavat omiaan kaiken aikaa. Vetävät moottoripyörän perässä pitkin katuja, rusikoivat, hirttävät, ampuvat, kivittävät. Tekevät kauheuksia ihan kaikissa muodoissa. Media vaikenee.
Eihän arabit huvikseen ketään vastaan sodi vaan kyllä siellä syy on se että usasionistit hyökkäilevät ja varastelevat niiltä.
Pitäisikin kysyä että miksi te sionistit ette halua mitään muuta kuin sotaa ja kriisejä maailmaan?
"Hamasin rotat", please: Hamasilla on Talvisota, ja ennen pitkää se johtaa "Torjuntavoittoon". Monta vielä kannetaan pois, mutta kiveen ei ole katsominen, kun sen voi heittää.
USA yritti estää Gazan hyväksynnän tarkkailevaksi valtioksi. Se on kumma, sillä terroristeina hekin aloittivat, samoin kuin heidän pikkuystävänsä Israel vieläkin elävine terroristi-veteraaneineen. Taisikin olla tekoitkua! Länsirannan presidenttiä tuli samalla tiettua, kun annettiin ymmärtää "vie sinä, ja minä vähän tässä vikisen, jos muistan miten se tehdään. Samalla unohtuvat ne 130 Gazan pommituksissa kuollutta.
Mitä viddua !
Kai se on sentään laivan omistajan tehtävä lähettää paikalle miehistö. joka purjehtii laivan ihan sinne mihin omistaja sen haluaa. Vai haluavatko nämä punavihreät loiset tähänkin jonkin valtion avustuksen?
En millään usko, että Israel haluaisi pitää mitään vanhaa laivanrähjää uppoamassa laiturissaan. Kyllä sen varmaan saa viedä hevon kuuseen sieltä, kunhan toimittaa miehistön paikalle.
"Vai haluavatko nämä punavihreät loiset tähänkin jonkin valtion avustuksen"
On meren pohjassa. Keuhkot täynnä rehellistä merivettä, joka olisikin tuolloin ainoa rehellinen piirre heissä.
Hävettävää että suomalaisista löytyy tuollaisia heitiöitä! Älyääköhän se oikeesti mitään...uskoo vain sokeasti yleläistä propagandaa?
Minä kyllä haluaisin että Estelle-purjelaiva palautettaisiin jo siihen alkuperäiseen hyvään ja rauhantahtoiseen tehtäväänsä. Reilun Kaupan rahtipurjelaivana Estelle kävi hakemassa kahvilasteja Angolasta ja toi niitä Suomessa edullisesti myytävänä Reilun Kaupan kahvina markkinoille.
Mihin tämä Vihreiden alulle panema hyvätahtoisuus oikein katosi Estellen ympäriltä?
Miksi siitä tuli tuollainen kansainvälisen politiikan pelinappula, jota käytetään lähinnä propagandamielessä?
Toivottavasti alusta ei enää palauteta, sillä alus suunniteltaisiin seuraavaa propagandamatkaa varten.
Tämä samainen Jämiä on kunnostautunut takavuosina mm. ympäristöjärjestö Greenpeacen aktivistina.
Greenpeace on täynnä pelkuriheppuleita....aina ne on lännen kimpussa...tuossa meidän naapurissa on meressä Venäjän sotalaivoja kalustoineen linnut jo vuosia, kuuluvat olevan vaaraksi ihmisille.....eivät uskalla sinne päin katsoakkaan......amnesty on samaa klaania täysiä pellejä! mistä näitä pellejä riittää ?
rikolliisia pitää jotenkin vastustaa imf jne.
Estelle pitäisi mahdollisimman nopeasti palauttaa siihen tehtävään mihin se oikeasti modifioitiin jälleenrakennuksen yhteydessä, eli reilun kaupan rahtilaivaksi. Estelle kuskasi paljon reilun kaupan tuotteita ollessaan Uuden tuulen tehtävissä sekä Emmauksen tehtävissä merellä.
Estelle on aina ollut rauhan asialla ja purjehtinut hyvien asioiden puolesta.
Kyllä Suomessa sitten asuu TYHMÄÄ sakkia! Estelle on pääasiassa kansalaisaktivismin ja reilun kaupan tehtävissä purjehtiva rahtilaiva, mutta sitten kun laiva käy kerran avustamassa Gazalaisia niin se on heti "terroristilaiva". Kyseisen purjehduksen pääasiallinen tarkoitus oli tuoda Gazan tilanne maailman tietoisuuteen, siinä onnistuttiin. Lasti oli kokonaan toissijainen asia. Laivalla oli mukana myös eri EU-maiden kansanedustajia.
Estelle ei ole ollut eikä tule olemaan mikään "terroristilaiva". Estelle todennäköisesti palaa takaisin kuskaamaan reilun kaupan kahvia ja muita tuotteita Afrikasta sekä muista köyhistä maista. Gaza oli vain yksi laivan monista matkoista. On EStelle purjehtinut Greenpeacenkin tehtäviä ja Emmaus-liikkeen tehtävissä.
Estellen kyydissä ei ollut yhtään terroristia vaan siviilejä joka ainoa Gazan reissulla, osa kansanedustajia, osa muuten vain aktivisteja ja laivan miehistöä.