Ihmetyttää se ahdas paikka johon aletaan rakentamaan kerrostaloja, kun kunnassa on tilaa vaikka kuinka. Pitääkö rakentaa noin tiukkaan ? Parkkipaikkaongelma alueella jo nyt, saati sitten.
Kohta vihreät ja asukkaat kiukuttelee, kun tiestä nousee pölyä ja meteli kiusaa nukkujia, noinkin vilkasliikenteinen tie kun on kyseessä.
Kai siihen sitten laitetaan autoilijoiden riemuksi joku hikinen 30 kmh rajoitus.
Tämä taas viittaa paineisiin rakentaa hyrylän ohitustien pohjoispää, jolle uhrataan taas vihreä vyöhyke, joka korvataan asfaltilla.
Maallikon mielestä aika outoa kaavoituspolitiikkaa.
Kievarin uusi rakennusalue !
4
301
Vastaukset
- puupäät
Oikeassa olet, juuri tuo kaistale olisi pitänyt jättää tyhjäksi, liian tiukkaan tulee talot ja ihan tiehen kiinni. Tuusulan kunnantalolla ei kaavoittajien järjenjuoksu tässä asiassa ole ymmärrettävää kuin yhdestä syystä. Tässäkin tonttikaupassa ja kaavoituksessa tulee kunnantalon kassaan huomattava summa rahaa jolla kunnan virkamiehet voivat paikata omaa talouttaan palkankorotusten ja muiden palkkioiden tuomien etuje muodossa. Jos talo olisi rakennettu sivummalle hinta olisi huomattavasti alhaisempi. Elikkä tässäkin asiassa asukkaat kärsii ja kunnantalolla voidaan pitää kunnon pileet ja hurrata omille aikaansaannoksilleen. Kunnan virkamiesten työpaikkojen säilyttämiseksi ollaan vielä kaavoittamassa kerrostaloja aivan Hyrylän keskustaan, asuntoja sekä liiketilaa. No, kyllä ne tontit joskus loppuu, katotaan miten sitten suu pannaan.
- Tuusulasta pois
Hyrylä on muutenkin ankea paikka. Täällä ei ole mitään. Kaksi hautaustoimistoa, pankit ja kolme jumalattoman isoa RUOKAkauppaa melkein vierekkäin. Ei mitään paikkoja missä voisi käydä iltakävelyllä, kahvilla, ostoksilla, drinkillä. Tuijottele sitten ns keskustan ikkunoissa olevia hauta-arkkuja, muuta siellä ei ole. Hyvätuloisille rakennetaan kovanrahan asuntoja, mutta palveluja ei näemmä tarvita... Tosin hyvätuloiset vievät veromarkkansa ostosten ja huvitusten muodossa aivan muualle kuin Tuusulaan. Ja kyllä, Kievarinkaareen rakennettava kolossi on älyttömyyden huippu sijainniltaan.
- sarppa11
joo,hyrylä on tosi ankee paikka pois vaan. Pohjois-tuusulassa on sentään hyvä junalla kulkuyhteydet etelään- ja pohjoiseen
- xxx.com.fi
Minulle alkaa olemaan ajankohtaista touhua katsella noita arkkuja näyteikkunassa, on mukava pysyä muodin mukana tässä arkkuasiassakin. Jos nyt heti varaa arkun, pitäisi olla ehto että jos kuoleman jälkeen tulee uusi hieno malli, niin sitten vaihdetaan siihen ja perikunnan mulkerot maksaa erotuksen jos on kalliimpi. Ei minulla niin tarkkaa ole tuon arkun kanssa, kunhan on Oregonin Jalavaa ja hopeisilla takotöillä koristeltu (Käsitaonta), ja upotetut Ebenholz rimat kannen kulmissa, kantokahvat voi olla vaikka tyhjiölaminoitua hiilikuitua, päällä 20 mikronin lehtikultaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3884385Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032725Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei172264Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit162012Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511932Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181868- 1201836
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419