Kaikilla maailman mailla on ”pakkomatematiikka”. Eivätkö pakkoruotsin puolustajat todellakaan ymmärrä mikä ero on ruotsin kielellä ja matematiikalla koko maailman näkökulmasta. Voidaan puhua vaikkapa koko maailmankaikkeuden näkökulmasta. Jos nimittäin jossain päin maailmankaikkeutta opiskellaan eri oppiaineita kuten Maassa, on erittäin suuri todennäköisyys, että oppiaineiden joukosta löytyy matematiikka. Kovasti kapea-alainen pitää ihmisen olla, jos millään perusteella yrittää verrata ruotsin kieltä matematiikkaan.
Ruotsin kielen tärkeys?
C/R
764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ruotsissa on varmaan noin 500 000 suomenkielentaitoista , entisiä suomalaisia jotka on sinne menny töihin. Miksi meillä pitäisi olla enepää ruotsinkielentaitoisia.? Onko maan kielilakia muuttamassa siten , että muumimurteesta tulee virallinen kieli ja muut on vähemmistökieliä..? Vai onko niin että hurrit ei osaa suomenkieltä joka kuuluu yleissivistykseen ja on portti muihin ilmaisuvoimaisiin kieliin. Sitä paitsi sillä pärjää kaikkialla maailmassa , menet vain lähimpään baariin missä oletkin, kysyt onko suomalaisii yleensä aina joku löytyy ..;-)
Kirjoitat että suomen kielellä pärjää kaikkialla maailmassa ??
Taidat kyllä olla aikamoinen kielitaidoton moukka jos kuvittelet niin !!
Osaatko mongertaa muuta kuin Savon murretta, luuseri ??
Sinuna pitäisin kalastajien, pankkiirien, juristien ja muiden loisien ja yhteiskunnan parasiiteista koostuvien halpasaastojen elukkana sen hevosturpasi tukossa. Tuki ne vaikka nillä hörökorvillasi tai rumilla mulkosilmilläsi.
Heh, persujen "ääniharava" taas jakamassa tyhmiä ajatuksiaan.
pois pakkoruotsi
Ruotsi on tärkeä kieli. Onhan ne hehehe "mahtikansa" saaneet Volvonkin kasattua. Kysy vaikka Peter Horburyltä.
Pakkomatematiikka-argumenti on upotettu jo kauna sitten, mutta vieläkin svekot sitä käyttävät, koska parempaakaan ei löydy.
Jopa Tarja Halonen käytti tuota onnetonta argumenttia, VAIKKA jo viidessä sekunnissa ajatteleva ihminen tajuaa sen onttouden. Mitä tämä kertoo Halosesta, svekoista ja heidän moraalistaan?