jännä huhu Hesasta!

Ähtäriinkö tulee hyvä demari kansanedustaja ehdokas?
Hyvä oikein hyvä, ja nainenko viellä se saadaan läpi.
Nyt kaikki Ähtärin etua toivovat alamme huhun varmistuttua ajamaan omien verkostojemme kautta koko maakunnan edustajaa, Ähtäriläistä eikä se nyt ole väliä vaikkapa olisikin demari.
5209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Demareilla ei ole Vaasan vaalipiirissä mahdollisuuksia kuin korkeintaan kolmeen kansanedustajaan. Todennäköisesti paikkoja tulee jatkossakin olemaan kaksi, sillä vaalipiirin edustajien kokonaismäärä käsittääkseni on laskemassa yhdellä.

Kun vaalipiiristä eduskunnassa ovat istuva puheenjohtaja sekä vaasalainen Kumpula-Natri, tuntuu aika mahdottomalta ajatukselta, että ähtäriläiset saisivat jonkun läpi. Väliin tulee vielä Seinäjoki ja Harry Wallin, jolla on jo valmiiksi verkostot koko maakuntaan.

Vähän nyt jäitä hattuun siellä ja järkeä käteen. Täyte-ehdokkaaksi kelpaatte, ääniä keräämään puolueelle ja pönkittämään kahden vahvan naisen läpimenoa. Oma kansanedustajuus jää sen sijaan kyllä haaveeksi.

Ja tämä on ihan puhdasta vaalimatematiikkaa - ei sen kummempaa.

Äänestä
  • Joka tapaukessa hyvä ajatus. Vaikka ei läpi menisikään näin maitotilallisena naapuri kunnasta ehdotan Esko Ahosen tukemista. On sitä mitä sanoo olevansa ja hyv ät oikeat keskustan verkostot myös Ähtärissä.
    Jos menee kotikuntaansa viellä kuntajohtajaksi saamme, selkeän keskusta ehdokkaan läpi.
    Kyllä ne äänet uurnassa lasketaan eikä ennustaja eukon matematiikalla,
    Naiset äänestää usein naista, makunnasta näkyviin nousee Paula Sihto joten hyvä kun tulee myös demarista hyvä ehdokas.
    LÄPIMENO EI OLE SE TÄRKEIN KOSKAPA SE SAATTAA SUMENTAA VALANPITOA, ETTÄ UNOHTUU SE KUNTALAISTEN ETUJEN AJAMINEN. Vaihtuu vaan siihen että pätkätyöläinen uusis pakkansa. Tästäpä mallista meitä kepulaisia on jo Ähtärissä nuhdeltukin ja se ei tuo ääniä se käytös malli vain vie jos sellainen toimii kuntalaisten mielestä.

    Äänestä

  • KYLLÄ DUUNARIT JA TAVIKSET TARVITSEE OMAN EHDOKKAAN ÄHTÄRISTÄ, HYVÄ UUTINEN TOIVOTTAVASTI TOTTA.

    Äänestä

  • Onhan se hyvä jos meille Alavudelle tulee kokoomuksesta oikea ehdokas ja Lehtimäelle KD-ihminen. Mutta kun Ähtärissä jos kokoomus tekee rökäletappionsa jälkeen vaaliiton kahden menettämänsä valtuustopaikan vuoksi kristillisenten kanssa äänet laskee KD ja kokoomuksen säkissä. Mutta demarille ne Ähtärissä nousee...

    Äänestä

Ei se auta vaikka olet SDP, ja nainen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ÄhtäristäJYTKÄHTÄÄ kirjoitti:

Ähtäriinkö tulee hyvä demari kansanedustaja ehdokas?
Hyvä oikein hyvä, ja nainenko viellä se saadaan läpi.
Nyt kaikki Ähtärin etua toivovat alamme huhun varmistuttua ajamaan omien verkostojemme kautta koko maakunnan edustajaa, Ähtäriläistä eikä se nyt ole väliä vaikkapa olisikin demari.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu