Porvareita Vimpelissä ?

Onko Vimpelissä yhtään porvaria, vai onko vain kepuja, pesuja ja vasureita ?
20300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Peruss ja kokoomus = yhtä suurta perhettä.

Äänestä

Ei mitään yhteistä linjoissa.Kokoomuslaiset eivät halua leimautua persujen vehkeilypolitiikkaan.

Äänestä

Vain kepuja? Keskusta on edelleenkin suurin ryhmä Vimpelissä.
Kokoomus on kadonnut Vimpelistä siitä syystä, että on olemassa eräitä itsekkäitä vallantavoittelijoita, joille ei tunnu oma puolue riittävän.
Kun ollaan haistettu,että entisessä puolueessa ei ole enää nostetta, perustetaan joku mukamas kansaliike ja yritetään uskotella kuntalaisille,että heidän kautta asiat tulee paremmalle tolalle Vimpelissä.
Tosiasiassa mitään uutta ajattelua ei synny kun valtuustoon on päästy eri ryhmittymän nimellä. Jarrua on painamassa samat vanhat jarrumiehet nyt vain "kansanliikkeen" nimissä.
Kohta saamme nähdä kuinka uudelleenlämmitetty eri puolueista koottu porukka palaa pohjaan kunnolla.

Äänestä

Ka Keskusta on taas herännyt haukkumaan muita kun pitäisi tehdä yhteistyötä...

Hyvä kommentti Paason Jukalta sunnuntain 25.11.2012 Ilkassa

"Paason mielestä koko Etelä-Pohjanmaata vaivaa Kauhava-ilmiö, joka haittaa demokratian toteutumista ja maakunnan kehittymistä.
- Pieni klikki päättää täällä asioista."

Osuu ja uppoaa sitten Vimpelinkin kohdalla

Äänestä

Vimpeli on ajelehtinut kuin uppotukki keskustan hallitessa kuntaa.

Rahat on loppu ja velkaa pukkaa.

Vimpeli on siirtynyt kepun siivittämänä pula-aikaan...

Äänestä

Vimpelin tapauksessa yleensäkkin kaikkien ryhmien joilla on valtuutettuja tulisi ottaa hattu käteen ja mennä puhumaan kuntalaisten kanssa. Luurankotornista käden heiluttelu ei auta asiaa.

Voin sanoa, että monet yritykset alkavat olla avoimempia kuin esim. kunnan toiminta, kuntalaiset eivät välttämättä tiedä mitä kunnassa tapahtuu. Ensinnäkin sanoisin että kunnan valtuuston kokoukset tulisi lähettää joko streamina netin kautta tai kokoukset pidettävä muualla koska valtuustosaliin ei mahdu kuin 10-15 henkilöä seuraamaan kokousta.

Rimaa pitää madaltaa jotta ihmiset alkavat seuraamaan mitä kunnassa tapahtuu.

Äänestä
  • Kannatan tätä, esimerkiksi Alajärven valtuuston kokoukset lähetetään suorana nettiradion kautta.

    Ei pitäisi olla vaikea toteuttaa Vimpelissäkin jos vaan on valtuutetuilla tahtoa tuohon.

    Äänestä

Ei kai kenenkään ole pakko nyt seurata kunnanvaltuuston kokouksia?
Eihän se ole aiemminkaan kiinnostanut.
Viimeistään neljän vuoden kuluttua kokoukset siirretään joko Alajärvelle tai johonkin muuhun kasvukeskukseen.
Haloo Vimpeli takaa hihhuli politiikallaan sen,että kuntaliitos tulee.
Minne sen jälkeen vanhukset kyyditään hoitoa saamaan?
On mielenkiintoista nähdä kyseenalaistavatko perussuomalaiset Haloo Vimpeli ryhmittymän politiikan?
Haloo Vimpeli on perussuomalaisten uhkaavin kilpailija tällä hetkellä.
Hyvä juttu! Perussuomalaiset katoavat Vimpelin kyläkuvasta!

Äänestä
  • Ei ole pakko mutta olisi hyvä että Vimpeliläiset seuraisivat mitä kunnanvaltuustossa tapahtuu ja näin ollen tietäisivät kuinka äänestämänsä valtuutettu oikein toimii.

    Viimeisen kahden valtuustokauden aikana valtaa pitäneet puolueet ovat ajaneet Vimpelin tähän tilanteeseen ja se vielä lisättynä Paras hankkeeseen jonka takia Vimpeli lähti vielä pahemmin syöksykierteeseen. Järvi-pohjanmaan yhteistoiminta-alueen taloudellinen valvonta on ollut erittäin haastavaa kunnanhallitukselle ja valtuustolle. Vaikka näyttää siltä, että nyt aloitetaan raportoimaan useammin Järvi-pohjanmaan yhteistoiminta-alueen taloudellisesta tilanteesta menevät raportit useammin vain kunnan johtoryhmälle ei esim. kunnanhallitukselle eikä tilaavalle kunnanvaltuustolle muuta kuin kaksi kertaa vuodessa.

    Haloo Vimpelissä on myös näitä vanhoja ehdokkaita/valtuutettuja jotka ovat olleet päättämässä asioista mutta suoraan Haloo Vimpeliä ei voida syyttää sellaisesta joka on aiheutettu jo vuosien saatossa, voisi jotkut muutkin katsoa peiliin.

    Kyllähän tälläkin hetkellä vimpeliläisiä kuskataan Alajärvelle osasto hoitoon ja kenen ansiota se on?

    Haloo Vimpelin valtuutetuilla ei ole ryhmäkuria joten he voivat äänestää juuri siten kuten ovat äänestäjillekkiin luvanneet ja sitoutumattomia. Enemmän Keskusta näyttää olevan huolissaan Haloo Vimpelistä.

    Äänestä

Ei olla huolissaan mistään Haloo liikkeestä. Sisäänpäin lämpiävä ja seuraaviin vaaleihin mennessä sammuva liike.
Vindala näyttää olevan autuaan tietämätön ns. "ryhmäkurista".
Et näytä ymmärtävän,että valtuustossa asioita ei ajeta eteenpäin millään villillä ja vapaalla äänestyskäyttäytymisellä. Sooloilut kuuluvat oopperaan...
Mitä kuvittelet saavutettavan sillä,että esim Haloo Vimpelin valtuutetut äänestäisivät jossakin tärkeässä asiassa jokainen oman mielensä mukaisesti?
Vastaan puolestasi: Ei mitään. Haloo Vimpeli ei tule missään tapauksessa muutenkaan saavuttamaan mitään mainittavaa tulevalla valtuustokaudella.
He eivät asioita pysty yksin muuttamaan.
Olisi hauska tietää: mitä kaikkea Haloo Vimpeli onkaan tullut luvanneeksi äänestäjilleen? Kertokaapa jos jotain tiedätte.

Äänestä
  • Kyllä olen tietoinen ryhmäkurista ja Vimpelissä valtuusto tekee päätöksensä periaatteessa suljetuissa ryhmäpalavereissa joissa päätetään myös äännestyskäyttäytymisestä.

    Tuo ns . kurittomuus vaatii vain ja ainoastaan asian esittelijältä enemmän töitä, nykyisin valtuuston kokouksissa näyttää olevan äänessä ainoastaan puolueiden keulahahmot kaikki muut istuvat suut supussa valtuustosalissa....

    Kyllä sieltä keskustankin puolelta kuuluu, että asioihin ei voi vaikuttaa kun ryhmän painostus on suuri ja kaikesta pitää olla samaa mieltä ryhmän johdon kanssa.

    Se, että arvostelen nykyistä päätöksentekomallia tuntuu ottavan nyt kovin kipeää joihinkin. Kuten tuossa ylempänä on myös maininta, että asioista päättää pieni ryhmä jonka päätöksien mukaan pitää mennä eikä päätöksiä saisi edes arvostella.

    Valtuusto on nykyisessä toimintamallissa ainoastaan kumileimasin jo ennalta tehtyihin päätöksiin, päätökset tehdään aivan muualla kuin valtuustosalissa ja tiukan ryhmäkurin ansiosta kaikki runnotaan läpi.

    Tämäkö on sitä demokratiaa jota kuntalaiset haluavat?

    Äänestä

Tulihan se sieltä Kepu täällä on siis vain ja ainoastaan äänessä!

Äänestä

Jälleen väärää tietoa Vindala.
Ryhmäpalavereissa keskustellaan yhdessä eikä todellakaan päätetä mistään ehdottomasta äänestyskäyttäytymisestä. Jokaisella valtuutetulla on toki mahdollisuus olla eri mieltä päätettävänä olevista asioista mutta eihän sellaiset päätöehdotukset johtaisi mihinkään jos jokainen valtuutettu olisi yksinään ja erikseen täsmälleen eri mieltä päätettävänä olevista asioista.Se ei johda päätökseen. Puolueella on yleensä yhteinen tavoite päätöksenteossa.
Tavoite on kunnan ja kuntalaisten parhaaksi.
Jos joku yksittäinen valtuutettu on eri mieltä päätettävästä asiasta se sallitaan.
Jos yksimielisyyttä ei synny on äänestettävä.
Vindalan väittämä painostus on kyllä todella huimaa mielikuvituksen tuotetta.
Missä kuvittelet käytettävän ylempää päätösvaltaa kunnan asioissa kuin valtuustosalissa?
Nelimarkan kuppilassako?
Haloo Vimpeli taitaa olla todellinen kumileimasimien ilmentymä, joka sumeilematta johtaa harhaan kuntalaisia käyttämällä heidän pahaa aavistamatonta tietämättömyyttä hyväksi esim. hankkimalla petollisella tavalla kuntalaisilta nimiä kannatuslistallensa päästäkseen vaaleihin mukaan.
Tapaan: ei äänestyspakkoa,kunhan vain nimi saadaan listalle.
No nyt kai on sitten korkeimmat luottamuspaikatkin jaettu Haloo Vimpelille vai mitä?
No millainen tulos on syntynyt? Valtuuston vai kunnanhallituksen pj:n paikka?
Jos ja kun paikkoja näyttää nyt suunnattomasti lohkeavan niin Haloo Vimpeli aikoo sitten ihan yksin laittaa Vimpelin asiat nousu-uralle? Sitähän olette koko ajan mainostaneet, eikö totta? Mietin vain,että millä tavalla se Vimpelin nousu-ura urkenee jos Haloo Vimpeli sallii ryhmänsä jäsenille erivapauden äänestyskäyttäytymisessä? Ei kovin ruusuiselta näytä.

Onkos tämä nyt sitten sitä oikeaa demokratiaa jota kuntalaiset haluavat?

Äänestä
  • Täytyy sanoa, että oli hieno kirjoitus Nelimarkan Parlamentilta Järviseudun sanomissa....

    Äänestä

Valitettavasti sieltä Keskustan nykyisten valtuutettujen seasta on kuulunut ettei asioihin voi vaikuttaa. Omasta mielestäni se on erittäin huolestuttava signaali.

Toisaalta Vimpelissä on nyt huomattavasti parempi tilanne demokratian toteutumisen suhteen kuin menneellä/kuluvalla valtuustokaudella koska yksi ryhmä ei voi päättää suoraan asioista neuvottelematta muiden kanssa.
Tämäkin taitaa olla taas väärää tietoa...

On mielenkiintoista kuinka aliarvioit kuntalaisia, heidän tietämättömyyttään... Miksette siis ole kertoneet kuntalaisille avoimesti?
Tähän varmaan on vastaus, että heitä ei kiinnosta...

Noihin Haloo Vimpeliä koskeviin kysymyksiin en pysty vastaamaan koska en ole minkään ryhmän jäsen. Mutta oma veikkaus on se, että muut ryhmät heijastavat Keskustan omaa politiikkaansa takaisin, eli ne paikat otetaan mitkä kuuluvat meille ja kenellekkään muulle ei anneta vastuuta.

Lehdissä olleen tiedon mukaan Keskusta on tehnyt teknisen vaaliliiton vasemmiston ja KD:n kanssa joten mitenkä Haloo Vimpeli voi viedä mitään paikkoja? Myös kahdesta blokista puhuttiin, no mielestäni Keskustalla olisi ollut mahdollisuus lähteä murtamaan noita blokkeja kutsumalla kaikki ryhmät koolle mutta ilmeisesti näin ei tehty....

Haloo-Vimpelin sivuilta lainattua:

"Olemme valmiit yhteistyöhön menneiden vuosien malliin, jolloin valtuusto vaalien jälkeen sitoutui yhden puolueen, Vimpelin puolueen taakse."

Keskustahan syytteli tässä kaksi vaalikautta PS:ää kaikesta, nyt on vaan suuntaa muutettu.

Äänestä

Kyllä on valtuustossa on jokainen valtuutettu aina pystynyt vaikuttamaan.

Demokratia on kieltämättä toteutunut Vimpelissä. En iloitse siitä kuitenkaan ennenaikaisesti sillä kuntarakenneasiaan on annetttava lausunto alkuvuodesta. Haloo vimpeli joutuu punnitsemaan omia taitojaan siinä vaiheessa.
Riittääkö heidän valtuutetuilla asiantuntemusta mikäli pitää lähteä neuvottelemaan Virkkusen ministeriön kanssa kuntaliitosasioista kun heidän ryhmänsä muodostuu käytännössä ensikertalaisista valtuuston jäsenistä
Se jää nähtäväksi.
Mistään poliittisesta puolueesta heille ei neuvonantajia ilmesty sillä Haloo Vimpeli ei ole mikään puolue.

En aliarvioi ketään mainitsemalla "pahaa aavistamatonta tietämättömyyttä". Olisin voinut sanoa vaikkapa herkkäuskoisuutta tai sinisilmäisyyttä.
Tarkoitan sanomallani sitä, että kuinka moni olisi kirjoittanut nimensä Haloo Vimpelin kannatuslistaan jos olisi ollut tietoinen, että listat tulevat julkisiksi?
Tätä eivät varmaankaan allekirjoittaneet toivoneet? Toimiko Haloo Vimpeli tässä asiassa mielestäsi moraalisesti oikein? Heidän olisi kuulunut kertoa tämä asia allekirjoittajille.

Keskusta antanut omista paikoistaan viime valtuustokaudella paikkoja, joten vastuuta on jaettu toisillekin puolueille. Joka muuta väittää ei kerro totuutta.

Tuohon Haloo Vimpeli sivulta lainattuun tekstiin jossa viitatataan yhteistyöhön menneiden vuosien malliin voin sanoa,että on kovin outo tapa tehdä yhteistyötä yrittämällä tehdä sopimus perussuomalaisten ja KD:n kanssa kutsumatta edelleenkin Vimpelin suurinta ryhmää keskustaa mukaan neuvotteluihin.
Että se siitä Vimpelipuolueesta ja yhteistyöstä!

Keskusta ei ole syytellyt perussuomalaisia. Nyt omasta puolestani kehun.
Perussuomalaiset ovat vain menestyksekkäästi viivyttävät tärkeiden hankkeiden eteenpäinviemistä Vimpelissä.
Tästä koituu kaikenaista tappiota mutta ei se mitään kunhan vain demokratia toteutuu.
Edistääkö tuollainen toiminta kuntalaisten etua saa jokainen itse päätellä?

Syyttelyssä asia taisi olla aivan päinvastoin.
Perussuomalaiset syyttelivät Vimpelin perussuomalaiset nettipalstalla keskustalaisia milloin mistäkin asiasta.. Lakaniemen koulun lakkauttamisesta, Vimpelin venetsiasta ja kallista tonteista ja milloin mistäkin asiasta.
Auraamattomista ja liukkaista teistäkin oli kirjoituksia.
Kirjoituksissa mentiin usein henkilökohtaisuuksiin.
Ja mikä pahinta palstalle ei asianosaiset päässeet antamaan vastinetta jossa olisi voinut kertoa asian oikean laidan.
Tämäkö on perussuomalaisten tapa käyttää demokratiaa.
Kuka mahtaneekaan olla se henkilö joka tällaisen kyseenalaistamis- ja riitelypolitiikan Vimpeliin tullessaan toi?

Äänestä

Kun näyttää käyvän tämä keskustelu aika vilkkaana niin kerrotaanpa faktaa.

Haloo Vimpeli on omalta osaltaan luvannut ettei julkista nimilistoja, sille emme voi mitään jos joku välttämättä haluaa kaivaa nimet esille ja julkaista ne. Jokainen voi itse miettiä onko se sitten moraalisesti oikein ajaa tällä tavalla omia tarkoitusperiään.

Keskustaan ollaan oltu yhteydessä viimeksi lauantaina, Keskusta ei halunnut tavata.

Haloo Vimpelillä on yhteinen linja ja jokainen kyllä tietää, että yksin ei asioita pysty viemään eteenpäin.

Kiitoksia nimimerkeille "Vindala ja Haloo! Ei sooloilua" kommenteista näytämme edelleenkin nostattavan tunteita pintaa.

Äänestä
  • Siis tunteiden nostattaminenko onkin vain teidän tavoite, ei sillä vielä kovin pitkälle pötkitä. Paitsi ehkä pakoon?

    Äänestä

Eli näiden em. juttujen takia ei kannata äänestää kun sopua ei löydy vaikka ennen vaaleja niin kehuttiin että ollaan yhdessä rivissä.
Takinkääntäjiä ja sanansasyöjiä kaikki valitut.
Joka puolue tasaisesti.
Kaikki vaan ajavat omaa etuaan-mutta elämän sivu on pitkä ja *lupaukset* muistetaan pitkänaikaa.

Äänestä

Pelätäänkö Vimpelissä kuntalaisia niin paljon että pitää poistaa kaikki tulevatkin vaikutusmahdollisuuslinkit pois?

Perustin oman palstan tulevasta kuntalaisaloite palvelusta niin eiköhän se oltu poistettu

Palvelua kehitetään yhteistyössä kuntalaisten, kuntien ja Kuntaliiton kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelen vaan kirjoitti:

Onko Vimpelissä yhtään porvaria, vai onko vain kepuja, pesuja ja vasureita ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu