Kun ehkä jotain vuosi sitten olin kävelemässä kuntosalille niin törmäsin kahteen mormoniin.Sitä ennen olin luullut että se mormonin kirja on kasa tylsiä uskonnollisia tekstiä, mutta selvisi että se onkin kertomus oletetusta Jumalan kansasta amerikan mantereella 400ekr-500jkr. Mielenkiintoinen kertomus teillä
Ovela se Mormonin kirja
10
106
Vastaukset
- kuntosalilta
käytätkö hormooneja?
- hämärämiehieäkö?
vai suositko katukauppaa?
- Torta på torta
Nimenomaan keksitystä historiasta on kysymys, ei edes oletetusta.
Kirja joka ei ole historiallisesti ja luonnontieteellisesti mahdollinen, on silti mormonien mielestä jumalan sanaa. Tämä panee epäilemään, että he eivät pidä Jumalaakaan oikeasti olemassa olevana, kun mikä vain satuilu kelpaa.Mutta toisaalta sehän olisi hyvä vaan jos siellä amerikassa olis ollut sellainen Jumalan kansa jossa ollut vanhurskaita ihmisiä tosin mun tilanteeseen tässä ja nyt se ei vaikuttaisi mitenkään.
Mutta on se jännä, todella jännä teoria. tai kertomus- henkistä kuntoilua
L.J.H kirjoitti:
Mutta toisaalta sehän olisi hyvä vaan jos siellä amerikassa olis ollut sellainen Jumalan kansa jossa ollut vanhurskaita ihmisiä tosin mun tilanteeseen tässä ja nyt se ei vaikuttaisi mitenkään.
Mutta on se jännä, todella jännä teoria. tai kertomusYksinkertaisesti: Joseph Smith halusi rikastua kirjoittaessaan mielikuvitusromaani Mormoninkirjan. Se ei perustu mihinkään historiallisiin eikä arkeologisiin tosiasioihin vaan Smith on plagioinut vääristellen 1800-luvun Amerikassa olleita muita uskontoja ja vanhoja juutalaisten ja kristillisten uskomuksia ja perinteitä sekoittaen vapaamuurareiden oppeja, ja käytäntöjä jopa symboleja valheellisesti.
Katsopa vaan, miksi moni uususkonto on perustettu pyramiidihuijauksen tavoin? Perusta uususko, haali siihen maksavia jäseniä ja johtajana voit kerätä rahat huijaamalla ja elää tätä maanpäällistä eloasi 'herroiksi'.
Miten monta toinen toistaan riitaisempaa haaraa mormonismistakin on eronnut sen alusta alkaen 1800-luvulta? Jokainen eronnut lahkon profeetta julistaa olevansa se ainoa oikea profeetta ja saa muka niitä 'ainoita oikeita ilmoituksia jumaliltaan'.
http://suomisanakirja.fi/mormonismi
ja kritiikkiäkin löytyy - lue: www.mormonismi.net
- 4+2
Näin on se on mielenkiintoinen. Kiitos. Vastustajamme täällä vain esiintyvät epämiellyttävästi.
- rahat boys
joo on mielenkiintoisen mielikuvituksellinen romaani - tosiaan. Puuttuu vain, että lehmät lentää.
- M.E.L.
Ei ole 'epämiellyttävää' todeta että Mormonin kirja on historiallisesti epätosi koska nimenomaan sitä se on.
Mikäli olet asiasta toista mieltä, esittänet edes yhden oikean historiallisen todisteen MK:n tarinoiden tueksi.
Totuuden sanominen on epämiellyttävää ainoastaan valehtelijoille.
- 4+8
tässä kuulemma etiopialainen teksti
http://books.google.de/books?id=P2Hq1pKoWOsC&pg=PA332&lpg=PA332&dq=I am a man; and man in the beginning was created after the image of God, and I am called by his Holy Spirit to teach these things unto this people, that they may be brought to a knowledge of that which is just and true; And a portion of [the Holy] Spirit dwelleth in me, which giveth me knowledge, and also power according to my faith and desires which are in God&source=bl&ots=10HYvVt0ee&sig=99Ve8TduJg48HaV2ugwl1yIUe3w&hl=de&sa=X&ei=cj--UJnLFI_Jsgak3YH4AQ&ved=0CDcQ6AEwAQ#v=onepage&q=I am a man; and man in the beginning was created after the image of God, and I am called by his Holy Spirit to teach these things unto this people, that they may be brought to a knowledge of that which is just and true; And a portion of [the Holy] Spirit dwelleth in me, which giveth me knowledge, and also power according to my faith and desires which are in God&f=false
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823303
- 922965
- 532242
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201675- 191634
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..111600Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein221448Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61408Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131381Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin371343