Katainen ei sanojensa mukaan ole vielä saanut Urpilaiselta tietoa, paljonko Kreikan myönnytykset tuli maksamaan Suomelle.
http://www.hs.fi/talous/Katainen Ilman Kreikka-ratkaisuja voisimme kärsiä satakertaisesti/a1305622865280
http://www.hs.fi/talous/Katainen Ilman Kreikka-ratkaisuja voisimme kärsiä satakertaisesti/a1305622865280
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tässä asiassa Katainen on oikeassa. Valltionvarainministeriön tehtäviin kuuluu laskea kulut.
"Hintalappukeskusteluun Katainen osallistui todeten, ettei hänkään ole valtiovarainministeriön laskelmia vielä nähnyt. Katainen korosti, että Suomelle ei koidu nyt uusia kuluja, vaan kyse on voitoista luopumisesta ja korkojen laskemisesta.
Kreikan kansa on maksanut Suomen kansalle tähän mennessä noin 50 miljoonaa euroa korkotuloja. Maksaa jatkossakin, mutta vähän vähemmän", Katainen sanoi Jyväskylässä ennen Martti Ahtisaari -luennon alkua."
Kyse on voitosta luopumisesta ja korkojen laskemisesta, eli alunperin suureen ääneen huudetut Suomelle tulevat voitot kääntyivätkin tappioksi. No sehän tiedettiin heti, kun Kreikan tilanne tuli julki ja vain paheni siitä. Poliitikot kuitenkin jaksoivat lässyttää kaiken kääntyvän hyväksi.
Voi niitä typeryksiä, jota sanoivat Suomen saavan isot rahat Kreikalta. Liika innokkuus ja sen kylkiäisenä ollut typeryys teki tehtävänsä, ja nyt se kostautui. Kansa tiesi niin käyvän, mutta poliitikot luulivat tehneensä hyvän diilin. Taas tuli tehtyä kalliit ilmakaupat :D
Kreikan lainat anteeksi..
Urpilainen vie koko maan tuhoon. Ihan käsittämätöntä antaa sellaisen alakoulun open touhuta tällasilla asioilla, jonka suurimpia ansioita on taulujen myynti Kokkolan kaupungille ja palkkioiden nostaminen kokouksista, missä ei käy.
Miksi Katainen ei ota ohjaksia käteen Kreikkalainoissa? Urpilainen ei edes tiedä mitä tämä on jo tullut Suomelle maksamaan?
katainen kantaa taas vastuuta!
Vastuu raha-asioista kuuluu valtionvarainministeriölle. Ei pääministerin kuulu toisen tontille hyppiä.
Päänimisterille kuuluvat kaikki asiat talousasiat etunenässä, mutta katainen pötkii raukkana pakoon vastuutaan. Nyt ei auta pelkkä fatastisen hokeminen ja typerä irvistely.
Valtionvarainministeriön tulee vastata kuluista. pääministerin pitää luottaa valtionvarainministeriön laskelmiin. Nyt näyttää pahasti siltä että Urpilaisen laskelmat ei pidä paikkaansa.
Katainenhan kehui että Suomelle Kreikan lainoista tulee tosi hyvä bisnes!
Katainen on todella huippubisnesmies Suomelle.
Jos/kun Katainen tai Urpilainen käväisee Euroopan ytimissä niin yksi on ainakin varmaa: Jokaista reissua seuraa mehukas lasku Suomelle.
Käy niin kuin entiselle piialle kun meni kaupunkiin myymään voita. Kotiin tullessa ei ollut sen enempää voita kuin rahojakaan plakkarissa. Ja neitsyyskin reissulla oli mennnyt kauppoja hieroessa.
Urpilainen on kuitenkin vasttuussa Kreikkaneuvotteluista.
Vai, että vastuussa. Tarkoittaako se, että hän korvaa omasta kukkarostaan Suomelle aiheutetut tappiot. Politikko ei ole oikeasti koskaan vastuussa mistään.
Jutta: 2 3=ööööh, tota, öööh..., Raimooooh, APUVAAA!
En vaan sitä ettei Demareita kannata äänestää seuraavissa vaaleissa.
Demareita ei kannata äänestää koskaan. Varmin tapa tehdä itsepetos. Ennen vaaleja jaetaan kaikille, mutta vaalien jälkeen äänestäjät huomaavat että se onkin moninkertaista ottamista. Niin antaminen muuttuu ottamiseksi.
Katainen kylläkin oli entinen valtiovarainministeri, joten jotain hajua pitäis olla nykyisellä pääministerilläkin