Pommi-iskut kirkkoihin jatkuvat

ihmisoikeus

Helsinginsanomat uutisoi 25.11. islamistien jatkavan pommi-iskuja kirkkoihin Nigeriassa.

Kahden autopommin räjähdyksessä haavoittui ainakin 45 ihmistä ja kuoli 30. Pommit räjähtivät kirkon edessä Jajin kasarmialueella Kadunan osavaltiossa.

Ensimmäisen iskun tekijä ajoi räjähteillä lastatun auton kirkon edustalle puolilta päivin. Autopommi räjähti vain viisi minuuttia jumalanpalveluksen alun jälk
een.

Paikalla olleen armeijan työntekijän mukaan jälkimmäinen itsemurhaisku oli tuhoisampi: kasarmilla olleet ihmiset kerääntyivät auttamaan ensimmäisessä pommi-iskussa haavoittuneita, jolloin toinen autopommi räjähti.

Vielä mikään ryhmittymä ei ole ilmoittautunut iskujen tekijäksi. Epäilyt kohdistuvat kuitenkin ääri-islamilaiseen ryhmittymään Boko Haramiin, joka kohdistaa iskunsa yleensä armeijaa, poliisia ja hallintoa vastaan. Viime aikoina se on iskenyt yhä useammin pieniin kohteisiin, kuten kirkkoihin.

Boko Haramin kapinalliset ovat tappaneet ainakin 2 800 ihmistä vuoden 2009 jälkeen. Järjestön tavoitteena on saada islamilainen hallinto Nigeriaan.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2012/11/pommi-iskut-kirkkohin-jatkuvat.html

0

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

        Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
        Seinäjoki
        84
        3272
      2. Mikä on kaivattusi

        ammatti?
        Ikävä
        76
        1304
      3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

        Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
        Maailman menoa
        182
        1279
      4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

        Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
        Kaste
        240
        1040
      5. Kaipaatko nainen

        Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
        Ikävä
        103
        971
      6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

        Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
        Maailman menoa
        310
        942
      7. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

        Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
        Ikävä
        95
        857
      8. Onko kaivattusi ulkonäkö

        tarpeeksi miellyttävä? 🥕
        Ikävä
        43
        849
      9. Milloin ymmärsit

        Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
        Ikävä
        78
        835
      10. Nojatuoli !

        Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
        80 plus
        124
        825
      Aihe