valita ketä seurakuntaansa ottavat jäseniksi?
Muista Turussa kun liityin seurakuntaan, niin eräs nainen tuli bussissa haukku aan että minut oli otettu seurakunnan jäseneksi vaikka olin kuulema epäilyttävä henkilö. En kysynyt että missä mielessä epäilyttävä.
Miksi ortodoksit pelkäävät uusia jäseniä?
Muista Turussa kun liityin seurakuntaan, niin eräs nainen tuli bussissa haukku aan että minut oli otettu seurakunnan jäseneksi vaikka olin kuulema epäilyttävä henkilö. En kysynyt että missä mielessä epäilyttävä.
Miksi ortodoksit pelkäävät uusia jäseniä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Älä välitä, ei noilla akoilla ole valtaa päättää mitään, rähjätä osaavat, muuta eivät osaa puhua, luulotella sitäkin enemmän! Onneksi noita on kumminkin aika vähän.
Oliko naisella tiukka rasvainen nuttura niskassa?
En enää muista muuta kuin kiiluvat silmät ja sihisevän naurun!
Osui Turun seurakunnan sivulta silmään: Yiistaiseura on mukana piispan toimittamassa palvelukseen 2.12. Klo 10.00
Tervetuloa iloiseen joukkoomme.
Jahas mitähän toimituksesta tulee jos tiistaiseura on mukana? Vai onko tiistaiseura nyt koko papisto ja tiistaiseura siis papistotiistaiseura?
"Haluavatko seurakuntalaiset useinkin valita ketä seurakuntaansa ottavat jäseniksi?"
Mitä väliä, kunhan otetettavien joukossa on mahdollisimman runsaasti hyvännäköisiä misuja.
Misuja? Kissoja en ole nähnyt vielä palveluksissa!
Enemmänkin voisi kauniita munankipeitä vosuja niissä kiehnätä.
Taitaa kiähnätä pimpin vonkaajia enemmänkin!
"Enemmänkin voisi kauniita munankipeitä vosuja niissä kiehnätä."
No ei kai voisi, kun niitä tursuilee kirkossa jo nykyisellään siinä määrin että niihin aivan meinaa kompastua.
Minä en tiedä mikä tilanne on Turussa, kun itse en kuulu siihen seurakuntaan. Mutta tuo käyttäytyminen voi viitata jonkinlaiseen mielenterveysongelmaan. Sanon tämän ilman mitään sarvia tai hampaita. Meillä yleensä kaikki liittyjät otetaan vastaan erittäin hyvin,ja uskon tämän tilanteen olevan sama vähän joka puolella Suomessa. Aina on hyvä saada yksi uusi ortodoksi lisää. ;)