On enemmän kuin arvelluttavaa samaa aikaa kuluttaa rikkaana rahaa ja samalla sitten lahjoittaa vaikka kymppi hyväntekeväisyyteen. Ilolla reissataan lentokoneilla saastuttaen ja ostetaan halpatyövoiman tekemiä riistotuotteita. Rikkaat eivät koskaan osallistu egotalkoisiin kun ei yksinkertaisesti tartte. Köyhille kyllä purnataa että teidän pitää lajitella roskanne, auttaa jonkun Mubuin kylän juuri nyt näkään kuolevaa lasta ja maksaa korotettut veronne. Rikkaat sitten kiertävät verot ulkomailla ja kuluttavat/saastuttavat minkä kerkiävät.
Avustamisesta hyvä mieli
3
163
Vastaukset
- rikkaita tarvitaan
Tuota noin. Esim. Suomen sata rikkainta maksoi viimevuonna veroa samanverran kuin 17 000 keskituloista suomalaistra, vaikka nämä rikkaat varmaan tekivät ns. verosuunnittelua. Rikkaita saisi olla kyllä enemmän, nehän kuitenkin elättää köyhät siinä sivussa.
- hyvä rikkaat !
Näin on, kyllä rikkaita tarvitaan täällä, muuhunkin kuin kadehtimiseen.
- tavan veronmaksaja
Aivan, ei egotalkoista paljoa verotuloja heru valtion käytettäväksi.
Aloittajalla on selvästi vain se mutu-tietous johon hän aloitiksessa nojaa.
Minäkin kuulin tuon, kuinka paljon meidän sadan kärki veroa maksaa suhteessa tavalliseen veronmaksajaan. Kyllä se panee ajattelemaan, olisi kiintoista tietää miten monta keskituloista tarvittaisiin, ennenkuin verotuloa tulisi samanverran kuin Suomen 1000 rikkainta maksoi.
Meitähän aina ruokitaan vain, niillä uutisilla, kuinka paljon ne rikkaat tienaavat ja sitten kuinka paljon saavat maataloustukea, jos ovat kartanon omistajia. Niinkuin se maataloustukikin olisi puhdasta tuloa näppiin.
Hienoa että tehdään joskus vertailua tuoltakin pohjalta, ehkä se vähentää vähän köyhien kateilua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637