Ähtäri haki miljoonaa harkinnanvaraista valtionosuuden korotusta tälle vuodelle, mutta eipä annettu euroakaan. Olisko valtiovarainministeriössä huomattu Ähtärin päättäjien holtittomat päätökset, esim. bulevardit ja Ähtärihallilaajennukset, liikuntahallikaavailut, oudot kiinteistökaupat ym. ym.
Nyt pitäisi pohtia, kuka ja ketkä ovat olleet Ähtärin ahdinkoon ajamisen takana viimeisten parin valtuustokauden aikana. Oma lehmä ojassa ja mahdollisuuksilta silmänsä sulkien ei kunnan asioita voi hoitaa.
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/viidelle-e-p-n-kunnalle-harkinnanvaraista-valtionosuuden-korotusta-1.1297012?localLinksEnabled=false
http://www.vm.fi/vm/fi/04_julkaisut_ja_asiakirjat/03_muut_asiakirjat/20120831Harkin/Harkinnanvaraista_valtionosuuden_korotusta_hakeneet_kunnat_2012.pdf
Nyt pitäisi pohtia, kuka ja ketkä ovat olleet Ähtärin ahdinkoon ajamisen takana viimeisten parin valtuustokauden aikana. Oma lehmä ojassa ja mahdollisuuksilta silmänsä sulkien ei kunnan asioita voi hoitaa.
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/viidelle-e-p-n-kunnalle-harkinnanvaraista-valtionosuuden-korotusta-1.1297012?localLinksEnabled=false
http://www.vm.fi/vm/fi/04_julkaisut_ja_asiakirjat/03_muut_asiakirjat/20120831Harkin/Harkinnanvaraista_valtionosuuden_korotusta_hakeneet_kunnat_2012.pdf
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tämä ahdinkotilanne ei lopu niin kauan tällä menolla ja pätemättömillä päättäjillä ja kummallisilla päätöksillä. Käytännössä pakkoliitos Alavuden kanssa voisi olla ratkaisu - tähän ihmepolitiikkaan mikä Ähtärissä on vallalla. En kannata liitosta sinänsä, mutta kun meno ei muuten muutu ennen kuin väkisin - muuttuuko sittenkään.
Tarttee laittaa taas Hennalle postia,eiköhän se pakkoliitos tule.Homma etenee.
kyllä liikuntahalli on turha, kun eihän se jäähallikaan toimi omilla. aina on rahaa ruikuttaas kaupungin kassasta...!!!!!!!!!
Pirkanpohjaan menee omantalon verran, entä ne elokuvat yli 50.000e josta elokuvasäätiön tulisi maksaa noin 20,000 näin oli lehdessä.
Lapsiin ja nuoriin tulee sijoittaa, mutta pirkanlinna ja viikonloppuisin kiinni ja työntekijät vapaalla jää ABC.
Juuri noin rahaa on. Onneksi valtio näkee ja etenkin kuulee
Arvattavaa oli, että tämä aihepiiri saa korvat punaisiksi monella. Ottakaas nyt vastuuta, kun olette päättäneetkin. Odotamme konkreettisia toimia, jotta Ähtärissä pääasia olisi ähtäriläiset. Nyt päähuomio kaikessa päätöksenteossa kääntyy pelkästään matkailualueelle, jossa tuetaan muutamia yrittäjiä.Matkailualueelle ei kuitenkaan voi kuka tahansa mennä yrittämään. Lisäksi hyysätään muutamia hassuja venäläisiä, jotka kerran vuodessa Ähtäriin sattuvat eksymään. Milloin aletaan oman kunnan asukkaista ja heidän hyvinvoinnistaan pitää yhtä hyvää huolta ?
Nice
Ähtäri oli taas mainitti eilisissä kymppiuutisissa Ei todellakaan. missään positiivisessa valossa, vaan yhtenä pahana ongelmakuntana.Pahenee vaan meininki, kun seuraa nykyistä päätöksentekoa.
Voi voi sentään, kyllähän ME se ollaan tiedetty.
ÄHTÄRI OLI KYMPPIUUTISTEN KOLMEN PARHAAN JOUKOSSA.SIINÄ MITEN HUONOSTI ON ASIAT.
VALTIO EI ANNA RAHAA TUOLLAISEEN PÄÄTÄNTÄÄN, JOKA JOHTAA KONKURSSIIN.
MUTTA KUN KAIKKI NE JOILLA OLISI KYKYÄ, IDEOITA, LUOTTAMUSTA HOITAA ÄHTÄRIN ASIOITA AJETAAN JO "ALA-ASTEELLA" NURKKAAN.
KUN SYNTYY ÄHTÄRISSÄ, OTTAA "SERKUN" VAIMOKSEEN ELÄÄ 5KM SÄTEELLÄ ELIPIIRI KÄY SILLOIN KAPEKASI JA LUULEE ETTÄ TODELISUUS ON SAMAA KUIN HAUKKUMINEN. EI VOI ODOTTAA MUUTA KUIN VALTION PAKKOTOIMIA.
SEHÄN NYT ONKIN MEILLÄ AIN UT TOIVO, JA LOHTU. PIAN PIAN HENNA PIAN TULE JA PELASTA.
Kirjoitus hyvä. Paikka väärä. Sinun olisi saatava tuo kirjoitus johonkin painettuun mediaan eli lehteen esim maaseuduntulevaisuus siinä on kriittisiä mielupiteitä asiastakuin asiasta ja on luettu lehti ja leviää koko Suomeen. Tällä palstalla se häviää bittien mereen
Upeaa, ettei valtio antanut turhuuden toreille rahaa Ahteriin.
Kuinkahan kalliiksi tuli taas sekin herraan rahan haku Helsingistä.
Oliko siellä se 6 henkilön porukka?
PIAN OLLAAN ALAVUTELAISIA, JA PÄÄSTÄÄN NOISTA SAMOISTA LUOTTAMUSHENKILÖISTÄKIN MUKAVASTI.
Kyllä on ollut taitava kirjoittaja.
Ei ihme, että ähtäriläisiä pidetään fiksuina.
Pirkanpohjaan menee joka suunnasta kultuuritoimista ja hallituksen menoista.
Hävettäis jos olisin yrittäjä ja joka suunnasta pitääs lypsää rahaa. Mikä humanitäärinen tuo on. Samaa kuin ne hevosen lihat.. Ähtärissä on erikoista humanittääristä toimintaa..
kalliksi on rahojen haku tullut.
Monet herrat matkusti hesaan ja kansakoulun opettaja yli 7 tuhannen euron kuu palkalla joten Ähtärillä on rahaa, mutta valtio kyllä onneksi valvoo...