Alkoholismista eroon muilla aineilla

1234asdf

En tiedä oikeastaan mitä kirjoittaisin, vaikka kysymyksiä riittääkin päässä mielin määrin. Olen 21-vuotias mies, jolla löytyy koulutus, työhistoriaa ja periaatteessa asiat voisivat olla oikeinkin kunnossa. Nykytilanne on vain se, että olen ajautunut pohjalle alkoholin takia.

Olen yrittänyt korvata alkoholia muilla asioilla, mutta tuntuu etten vain onnistu siinä ilman korvaavaa päihdettä. Ehkä tässä ollaan sitten jotain parantumattomia narkomaaneja, mutta haluan takaisin normielämään, mikä ei onnistu alkoholia käyttäessäni. Tätä pohjalla oloa on jatkunut jo vuoden, enkä jaksa enää.

Ajatuksenani on vaihtaa viina amfetamiiniin, koska silloin kun olen amfea käyttänyt, olen myös pysynyt erossa alkoholista. Olen myös alkanut päästä takaisin kiinni elämään ja saada asioita kuntoon, mutta heti amfetamiinin käytön loputtua olen sortunut viinaan ja pudonnut taas pohjalle. Haluan eroon alkoholismista keinolla millä hyvänsä, ja tuntuu että amfetamiinin "lääkinnällinen" käyttö on se jota yritän seuraavaksi. En jaksa uskoa, että tästä enää paljon huonommaksi asiat voisi mennä, koska alkoholi on minulle se pahin huume.

Meinasin poistaa tämän viestin monta kertaa ja todeta turhaksi kirjoittaa tänne, mutta kirjoitinpa nyt kuitenkin. Mitäs mieltä?

2

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • psykedeeli

      Suosittelen ehdottomasti kokeilemaan psilosybiiniä.

    • kuoleman kuokka

      Yritä nyt hyvä ihminen jollain lailla eroon alkoholista,,se on vihoviiminen viikate. Mun elämä on ollu yhtä helvettiä 14-vuotiaasta asti, mutta reilu 20-kymppisenä aloin juoda ja nyt 58 olen jo siinä vaiheessa että kolkutan kuolon portteja enkä enää mahda itelleni mitään, sulla on vielä mahdollisuus, -käytä se!!!!!!! Monet ystävät ovat lähteneet paljon nuorempina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      106
      2679
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      111
      1968
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1586
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1294
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1129
    6. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1042
    7. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1034
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1022
    9. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      1008
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      345
      867
    Aihe