Mitä eri tasoja siellä on ja mitä niissä on?
Minkälainen on astraalimailma?
Astraalimailma
25514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Esim. täältä löydät vastauksia kysymykseesi: http://www.pekkaervast.net/artikkelit/Esitelmat/1929 12 08 Kuoleman jalkeen.pdf
Astraalitaso on vain jatkopaikka (oikeammin olemisen taso) tai vertauskuvallisesti "välilaskeutumiskenttä" eri elämien välillä. Jokaisen 'kenttä' on juuri kunkin yksilölliseen tietoisuuteen sopiva ja muodostuu välittömästi hänen uskomustensa mukaiseksi enemmän vai vähemmän mukavaksi... Vaan kuten sanoin; kaikki sielläkin on vain väliaikaista
Muodostuvat kokonaisuudessaan uskomuksista ja tasot elävät vain uskomusten voimasta. Mitä uskot, sitä saa siellä, ihan mitävain uskot. Jos ei usko mitään ja elää uskomatonta elämää, ei ole sijaa siellä. Ja näkee senkin harhaksi, niinkuin nuo tasot. Tietäville noita tasoja ei ole olemassakaan.
Ne ovat kuin rikas mies joka haluaa omistaa jotakin. Näkyy kauniita vehreitä puistoja ja liplattava meri. Uljaita vuoristoja, golf-kenttä, kirkkoja, teattereita, musiikkia. Klassisen musiikin konsertteja, upeitakin. Siellä on maallinen omahyväinen elämä kohotettu suurempaan värikylläisyyteen, siellä ovat unelmien pilvilinnat suuressa omahyväisyydessä.
Mutta myönnämme, että joudumme niistäkin irrottautumaan. Meillä voi olla unelmia ja persoonakin, mutta ymmärrämme, että joudumme näistä irti päästämään, voidaksemme noudattaa universaalia altruismin periaatetta. Lyöttäytyäksemme yhteen universaalin lain kanssa, irrotamme halumme eli omaisuutemme itsestämme ja nousemme vielä korkeammalle, mikä on ensimmäinen todellisempi uni. Mentaalitason unessa näemme itsemme vapaampana, vaikka olemme täälläkin persoonia. Olemme vapaita törkeimmistä omistamisen muodoista, täällä voimme sentään oppia. Köyhänä voi oppia. Me emme tarvitse enää huvituksia niin kuin alemapana pilvilinnojen astraalihuvipuistoissa ja viihdykkeissä.
Astraalimaailma on jokaisen kokijan oma maailma.
Sehän vaikuttaa kivalta, jos saa kaiken mitä haluaa uskomalla siihen, mutta onko sieltä pakko lähteä pois?
Ei kukaan pakota missään...täälläkään! Jokainen haluaa eteenpäin astraalitasolta ennemmin tai myöhemmin (ajan tajuaminen on 'erilaista' siellä!) kunhan on kyllästynyt sen tunteita ruokkiviin illuusioihin; astraali on näet tunteiden hallitsema taso (niitä on ellei lukemattomia, niin ainakin lukuisia). Seuraava askel eteenpäin - jos olemme valmiita siihen - on mentaalitaso eli tiedon maailma (kaiken mahdollisen tiedon 'koti'), mutta sekään ei ole lopullinen olemisen tasomme, sillä seuraava kehityksemme saavuttama taso on yleisnimeltään kausaalitaso. Se on todellinen henkisyytemme koti, jossa rakkaus on hallitsevana kaikessa olemisessamme. Lopullinen päämäärämme on kuitenkin yhtyminen alkulähteeseemme jota kutsumme Jumalaksi, mutta josta emme oikeastaan tiedä paljoakaan oikeaa tietoa/totuutta (tosin uskomuksia siitä löytyy vähän joka lähtöön).
Ei astraalimaansa voi kukaan valitsemalla valita. Siihen
muunnutaan, eletään todeksi.
Siellä kaikki unelmat tulevat näkösälle eläviksi olennoiksi, maisemiksi, rakennuksiksi ja elämyksiksi. Hohtaviksi, läpikuultaviksi, musiikkia soivaksi. Näemme mitä olemme tunteneet ja ajatelleet ihan sensuroimattomasti.
Tämä olisi oikein täydellistä, mikäli vielä tuota korkeinta astraalitasoa, jota oikeasti ei ole siis todellisena olemassa, luonnehtisi tyydyttävä olotila. Sitä luonnehtii parhaimmilaankin aina hienoinen epätyydyttävyys. Kun tarkkaan tutkaillaan ja tarkkaillaan.
Tämän epätyydyttävyyden vuoksi sekin putoaa pois tarkkaavaiselta tarkkaajalta. Ilmavampi ajatusmaailma koittaa kuin aamurusko alhaalta alkaisi paistaa. Kuin kullankeltainen aurinko nousisi on kokemus. On sekin epätyydyttävää. Se on puolestaan kuin tuo alempi olematon maailma vielä hienommaksi muunnettuna. Maisemat poistuvat sellaisina kuin me sen fyyisesti näemmme, tulemme niin läheisiksi kaiken tuntemamme kanssa ettei voida puhua enää varsinaisesta maiseman näkemisestä. olemme enemmänkin kuin koko taso jota koemme. Ykseys alkaa vähitellen täällä häämöttää. Täällä voimme olla ainoastaan altruistisia, muuta mahdollisuutta ei ole. Tämä altruismin maailma koittaa, kun olemme hetkenkin verran olleet fyysisessä maailma itsemme unohtavia. Mitä kauemmin itsemme olemme unohtaneet, sitä kauemmin kestää kultavalon maan tila. Mutta siinä tilassa siis olemme suureksi osaksi itsemme unohtaneet, joten emme oikeastaan muista keitä olímme maallisessa elämässä. Voimme kai aavistella millaista oli täällä maan päällä, muttemme enää jaksa muistaa. Tässä armoillisessa tilassa on helppo jälleensyntyä jos on tarvis, koska olemme riemun täyttämiä.
Nämä ovat myös maanpäällisiä kokemuksia niillä jo nyt, jotka ovat nopeuttaneet kehitystään. Siksi voi kertoa, jos on jo näissä tiloissa maan päällä ollessaan.
Olen telepaatti. Tulin tietoiseksi vain yhdestä astraalitasosta, joka on ns. earth bound realm, jota sanotaan helliksi. Siellä on kaikki samanlaista kuin täällä: väki käy töissä ja siellä on viinaa ja seksiä kylliksi asti. Jälkimmäiset nautinnot ovat siellä jarruina yksilökehitykselle, sillä kenenkään ei pitäisi jäädä astraalitasolle kauemmaksi aikaa. Täytyy mainita, että astraalitasoa ei enää ole ollenkaan. Se poistettiin, koska siellä keskityttiin vääriin asioihin, vaikkapa noihin viinaan ja seksiin. Juttelin kolmen miehen kanssa, jotka vain joivat viinaa koko ajan ja olivat high päihtyneenä. Oma astraaliruumiini oli seksipeto, joka kävi myös avaruusreissuilla. Olen puhunut astraaliruumiini kanssa. Se on kuin peilikuva meistä fyysisistä olennoista. Heillä oli samat mielijohteet kuin fyysisillä olennoilla.
Siellä vain oleskeltiin ja olosta nautittiin. Schopenhauerin ryhmä toimi hellissä ihmisyyden kasvattamikseksi. Meinasin saada kirjaprojektin Schopenhauerilta, mutta nyt se on mahdotonta. Arthur Schopenhauer on nykyään korkea-arvoinen enkeli. Olen jutellut kaikenmoisten olentojen kanssa, mutta en ole koskaan kuullut muusta astraalitasosta kuin se earth bound level. Ei siellä mitään erikoista ole. Mainittakoon myös se, ettei kesämaata ole enää ihmisiä varten. Sieluille ovat nyt avoinna korkeammat elinpiirit.
Sanottakoon vielä, että on varsinaisia astraalihelvettejä. Piiri, jota sanon helliksi, oli astraalimaallisten oma sanonta heidän tasostaan. Tiedän erään tulisen pätsin. Oppaani kertovat juuri, että vieläkin on astraalihelvettejä tosi pahoja ihmisiä varten. Sinne voi joutua, jos on kovin syntinen ihminen. Enemmän kuin teot vaikuttaa ihmisten sielullinen siveys. Murhaaja voi olla hyvä ihminen ja tavallinen tallaaja voi kätkeä sisimmässään olevaa pahansuopaisuutta, mutta viimeistään life review paljastaa totuuden pimeydestä ja valosta. Itse olen menossa tulista pätsiä tai the voidia kohti. Minä nimittäin olen sekä paha että pervertti. Se on minulle selvinnyt tämän telepatiaelämän aikana. Olen matkalla helvettiin kävipä miten kävi. Astraaliruumiit ovat yhteydessä sieluun, jotta se voi ottaa astraaliruumiin sisäänsä astraaliruumiin kärsimysajan jälkeen.
http://near-death.com/experiences/research14.html
Siinä vielä tärkeä linkki helvettiä koskien.
Jos halutaan virittää aivoja vastaamaan paremmin korkeampiin taajuuksiin, sopivat seuraavat kappaleet siihen tarkoitukseen. Tutkinut Thompsonin musiikkia jo n. 10 vuotta ja todennut sen tehokkaaksi aivoaaltokäyriä viritettäessä. Thompsonin musiikki virittää olemuksen vastaanottamaan unen aikaisia mielikuvia päivätajunnassa ja tehostaa intuitiota, selkeyttä, kirkastaa ja rauhoittaa tietoisuutta. Myönteinen ajattelu ja optimistiset asenteet tämän rinnalla tehostavat virittymisprosessia. Tämä ei ole tehokkain menetelmä kohti itsetuntemusta, mutta varsin käyttökelpoinen niille, jotka eivät meditoi muuten.
* Brainwave massage on tehokkain Thompsonin tuotannista tasapainottamaan aivopuoliskot. Zen-tila on yksinkertaisesti vain aivopuoliskojen täydellistä tasapainoa. Tämä levy valmistaa kestämään levyä Awakened mind system.
http://www.youtube.com/watch?v=mjP3FXUZOU4
* Awakened mind system 1 ja 2 virittävät kohti sitä tietoisuuden tilaa, missä rishit vaikuttavat. Vain max. 30 min päivässä, ei yhtään kauempaa. Tämä on erittäin tehokasta. Tämä kehitettiin niin, että ns. valaistuneilta joogeilta poimittiin aivosähkökäyrät ja muutettiin levy virittämään joogien sähkökäyrien taajuuksille. Samaan aikaan kun olet syväunesssa delta-aalloilla, olet äärimmäisen virkeä hypergamma-aalloilla - siinä salaisuus.
http://www.youtube.com/watch?v=syYtDLrinX8
Parhaimman hyödyn levyistä saa ostamalla kaupasta CD-levy, mutta you tube-versiotkin tehoavat. Resonanssilevyjen kuuntelemisessa oleellista on, että on hyvälaatuiset korvakuulokkeet, joilla pääsee mahdollisimman alhaisille taajuuksille aina jopa 5 Hz saakka. Muillakin kuulokkeilla saa hyötyä, sillä nykyään kappaleet on tehty niin, että ei tarvitse välttämättä kovahintaisia huippukuulokkeita.
Musiikki ei vastaa meditaatiota, sillä meditaatiossa tietoisuuden tiloista tulee pysyviä. Näillä voi päästä vähän maistamaan sitä, mitä jatkuvasti meditoivat kokevat. Esimakua.
astraalimaailma on pimeyden eksytystä.
ja kuoleman jälkeen mennään joko taivaaseen Jeesuksen luokse tai helvettiin ja matkan suunta valitaan täällä maan päällä vielä eläessämme.
uskomalla Jeesukseen, elämän hänen käyttöönsä luovuttaen pääsee paremmalle puolelle kuoleman jälkeen.
Jeesus on tie, totuus ja elämä.
"Älkää jokaista henkeä uskoko sillä monta viettelevää ja harhaanjohtavaa henkeä on olemassa"
Nämä astraalimaailmat, joogat ja muut idän filosofiat eksyttävät ihmisen.. Kuulostavat, jopa tuntuvat, ehkä alkuun todella fiksuilta ja kehittyneemmän ihmisen puheelta..mutta ihminen omassa viisaudessaan joutuu harhaan jos ei halua nöyryä Jumalan Raamatussa ilmoittaman totuuden edessä.. On vain yksi tie Jumalan yhteyteen, todelliseen elämään: Minä olen tie, totuus ja elämä, sanoi Jeesus! Itseämme kehittämällä ja itsestämme totuutta ja todellista rakkautta etsimällä petymme..Ja eksyttävissä opeissa vaikuttavat myös pimeyden henkivallat, jotka esiintyvät valkeuden lapsina..mutta eivät sitä ole!Siksipä monet ahdistuvat näihin hienolta kuulostaviin oppeihin pitkälle mennessään.. Jeesus todella on suvereeni auktoriteetti, Jumala, Luojamme, ei pelkkä historiallinen opettaja.. Hän on myös rakkaus!Saamme kehittyä myös ihmisinä Hänen johdossaan, mutta myös olla vajavaisia..Täydelliseksi tulemme vasta iankaikkisuudessa, kun pääsemme todelliseen kotiimme..täällä olemme vielä ja vain matkalla..
Tällaista soi noiden tasojen ylemmissä kerroksissa. Soi tällaista ylempänäkin aina vain intensiivisempänä ja läheisemmin. Ylempänä on loogisempaa, järkevämpää ja harkitsevampaa - tutkivaa. Opiskellaan luonnon lakeja eri tieteiden ja taiteiden lomassa.
Tunnusmusani jota soitan keikoilla:
http://www.youtube.com/watch?v=0R9MokCgP40
Astraalitaso on todellakin "välitaso", jonka kuollut "nukkuu" läpi, eli ei herää siellä, ellei siihen ole joku erityinen syy (mikä se olisi, en tiedä). Tuo taso sisältää olentoja ja energioita, joiden hyväntahtoisuus on hyvinkin arveluttavaa, siksi se ohitetaan nukkumalla.
Tuolta tasolta tulee suurin osa "tuonpuoleisista" yhteydenotoista.
Meillä kaikilla on vastineemme jokaisella tasolla. Kuten tälläkin fyysisellä tasolla, tapahtuu tuollakin sen tason käyttövälineen hajoaminen "maatuminen".
Astraalitasolla on lukuisia itseään tärkeänä pitäviä olentoja, jotka onkivat tietojaan noista hajoavista astraalitason ruumiista (käyttövälineestä) ja saadulla tiedolla ruokkivat sitten tällä fyysisellä tasolla toimivia Meedioita ja heidän kuulijakuntaansa.
Tietämättään meedio ja seurakuntansa ruokkii ja kanavoi energiaa tuolle astraaltasolla esiintyvälle loiselle, joka parhaan taitonsa mukaan kanavoi "tietoja" vainajan omaisille.
Astraalitaso on siis fyysistä tasoa korkeampi olemustaso, mutta sen energiarakenne on sangen karkeaa. Häiriköinnit ja muu ei-toivottu henkinen toiminta tapahtuu tuolta tasolta.
Tuon tason olennot osaavat todella kietoa uhrinsa omaan tahtoonsa lupauksilla, ohjeilla jne.
Se aika minkä tuore vainaja viipuu tuolla tasolla, riippuu aivan ko henkilön henkisestä kehityksestä ja muista asioista (mm. alkoholin, tupakan ja päihteiden käyttö jne).
Puhdas elämä, positiiviset ajatukset, ajatuksien suuntautuminen kohti korkeinta, nöyryys, kiitollisuus, rakkaus kaikkea elollista kohtaan, anteeksianto. Ne ovat avaimia, jotka valitettavasti meitlä ovat suurimmalta osin kadoksissa.
Täältä siirrytään tasolle, joka vastaa sielun henkistä tietoisuutta...eli ei siinä liene mitään mystistä.
Astraaliruumis on kevyt ja vaikeammin hallittava aluksi, kunnes sopeutuu olotilaan.
Eittämättä ehkä tärkeimpiä asioita on oivaltaa jo täällä fyysisyydessä tulevat olosuhteet....
Useat sielut eivät ole tajunneet siirtymää....koska elämä on jatkunut..tietoisuustaso on muuttunut.
Jos on fyysisyydessä nostanut tietoisuuttaan...voi välittömästi hyödyntää sitä astraalitasoilla tajuamalla yksinkertaisesti mihin on tullut.
En usko helvettiin...tämä termi on pelkkää pelottelua....mutta uskon omien toiveiden täyttymättömyyden helvettiin.
Mainiosti tuli tuossa esille niiden tasojen luonne - itserakkaus ja itsetärkeys. Siellä on egon sikiämispaikka.
Toisaalta, kun kuolemme psykologisen kuoleman jo nyt, ei meillä ole sijaa missään. Karkein egomme hajoaa ja persoonallinen käpertynyt oleminen vähenee. Tietoisuus on, joka on pohjimmaltaan altruismia. Tämä viite on avain seuraaville tasoille, joita sanotaan taivasmaailmoiksi.
Pekka Ervasi oli väärä profeetta. Huomaat sen esim siitä että lyhensi vuorisaarnan 4 kohtaan. Että se riittä.
Se henki, enkeli joka hänelle ilmestyi oli Lucifer. Häntä tutkinut.
Maailmassa on jo nykyään ja oli silloinkin oikeita profeettoja.
Ei ole syytä uskoa mihinkään ulkopuoliseen, sillä hengellinen totuus on vain itsessä. Oma sisin kertoo puhtaan totuuden.
On monista lähteistä todettu, että olisi hyvä asia tiedostaa fyysisessä olotilassa, mitä ns. kuolemanjälkeinen tila tarkoittaa.
Ihan siksi, ettei ihmettele.....'ettei kuollutkaan'.
Ihminen ytimeltään on se monadi jonka Luoja alussa yksilöi. Rakkaus on jokaisen ihmisyksilön ydin.
Mä olen kasvanut
Kiinni niihin ajatuksiin
Joita toisillemme totuuksina hoettiin
Mä annoin niiden pitää aamut kaukana musta
Ne sanoo mulle
Tää on nyt sun todellisuus
Tää on nyt sitä, tässä kaikki,
Tää on lopullisuus
Tän ulkopuolella päivät valuvat hukkaan
Päästä, päästä irti jo
Ennen kuin se taittuu johonkin tyhmään
Tää on hengen kuolio,
Ollut pitkän aikaa jo
Tässon kaikki olemukseltaan väärää
Haavekuva
Hauras ja haavoittuva
Enkä mä väitä enää olevani muuta kuin
Tiivistynyt huokaus
Mun pitäis olla nyt tyyni ja rauhallinen
Syvältä viisas, tunteilta harmooninen
Ja vauhtisokeana siltä hetkittäin näyttää
Päästä, päästä irti jo
Ennen kuin se taittuu johonkin tyhmään
Tää on hengen kuolio.
Ollut pitkän aikaa jo
Tässon kaikki olemukseltaan väärää
Haavekuva
Hauras ja haavoittuva
Enkä mä väitä enää olevani muuta kuin
Tiivistynyt huokaus
-apupaska-
Tossa on ideaa, hyvä Toni. ;)
Tieto on aina ollut lähellä, siellä aivan silmiemme takana("osoittaa otsaansa") ja rakkaus aina sisällämme.