Onpa ollut tuulinen ja kylmä päivä näin marraskuun lopuksi. Joulukuukin alkaa hyytävissä merkeissä. Talvesta voi tulla perinteinen pakkastalvi eikä ilmaston lämpenemisestä ole merkkiäkään. Nyt kun alkava viikko vielä olisi lumeton niin maa kerkeäisi jäätymään sitten voisi sataa hieman lunta n10 cm se riittäisi koko loppu talveksi.
Vastaukset 29
- lasivillaa
Tämä taisi olla vain alkusoitto. Jatkossa keli on vieläkin rajumpaa. Tälläiseen tuuleen laitetaan 20 ast pakkasta, silloin kyllä huomaa kenellä lämmöneristys on kohdallaan
- morgin
mee ny pesulle
- rati riti rallaa...
Ja pakkanen senkun kiristyy. Nyt jo yli 20 pakkasta, tulee ankara ja pitkä talvi.
- Lässynlässynlää
Mitä lässytystä tämä on? Aivan joutava avaus.
- lässytellään
tämähän on paljon hienompaa kuin jatkuva politiikka lässytys. Siinä ei tule valmista suuntaan ei toiseen. Yksikehuu itseään ja edustamaansa " puoluetta " samalla haukkuu muut puolueet ja oman puolueen toisin ajattelevat. Olisihan noita muita esimerkkejä vielä.
Tiesitkö lässyttäjä sitä että Suomessa on sananvapaus. Siksi täälläkin on niin monenlaista lässyttäjää kuten sinä ja minä sekä ehkä joku muukin.
On muuten ollut kirpeää joulukuun alkua, aamulla oli n21 ast miinuksella. Mutta onhan nyt talvi ja energian tuottajat tykkää - Lässynlässynlää
Joo, kiva.Meillä on jääkaapissa 3 astetta ja pakastimessa - 19. Viime kesänä yhtenä sunnuntaina oli 17 astetta. Suorakulma on 180 astetta. Ympytä on 360 astetta. Jos suorakulman puolittaa, siitä tulee 45 astetta. Sitten on tietysti mukava sarjakuvasankari Asterix ja Sutelaisen Jani, eli Aste. Emme saa unohtaa tietenkään ala-astetta ja ylä-astetta.
englanti: degree
espanja: grado m.
kroatia: stupanj m.
puola: stopień m.
ranska: degré m.
romania: grad n.
ruotsi: grad
saksa: Grad m.
italia: grado
serbia: stepen, степен m.
tšekki: stupeň m.
venäjä: градус
serbia: stepen m.
Kirpeetä on ;)- Lässynlässynlää
Tässä sulle asteita lisää:
Alkuaste, alokasaste, arvoaste, aste-ero, asteikko, asteittain, astejako, astejaotus, astelevy, astevaihtelu, bruttoveroaste, celsiusaste, esiaste, fahrenheitaste, haitta-aste, jalostusaste, kaariaste, kapaloaste, käyttöaste, kehitysaste, keskiaste, kokeiluaste, korkea-aste, korkeakouluaste, koteloaste, kotimaisuusaste, kouluaste, kulma-aste, laimennusaste, lämpöaste, lepoaste, leveysaste, malja-aste, miinusaste, oikeusaste, opistoaste, paahtoaste, pakkasaste, perusaste, peruskouluaste, pituusaste, plusaste, puhtausaste, rakkula-aste, säästämisaste, sukulaisuusaste, toukka-aste, työkyvyttömyysaste, työllisyysaste, työttömyysaste, uusaste, vaikeusaste, väliaste, valmiusaste, vammaisuusaste, varhaisaste, veroaste, vertailuaste jne. jne. - asteet.teetsa
Lässynlässynlää kirjoitti:
Tässä sulle asteita lisää:
Alkuaste, alokasaste, arvoaste, aste-ero, asteikko, asteittain, astejako, astejaotus, astelevy, astevaihtelu, bruttoveroaste, celsiusaste, esiaste, fahrenheitaste, haitta-aste, jalostusaste, kaariaste, kapaloaste, käyttöaste, kehitysaste, keskiaste, kokeiluaste, korkea-aste, korkeakouluaste, koteloaste, kotimaisuusaste, kouluaste, kulma-aste, laimennusaste, lämpöaste, lepoaste, leveysaste, malja-aste, miinusaste, oikeusaste, opistoaste, paahtoaste, pakkasaste, perusaste, peruskouluaste, pituusaste, plusaste, puhtausaste, rakkula-aste, säästämisaste, sukulaisuusaste, toukka-aste, työkyvyttömyysaste, työllisyysaste, työttömyysaste, uusaste, vaikeusaste, väliaste, valmiusaste, vammaisuusaste, varhaisaste, veroaste, vertailuaste jne. jne.mahtavaa!!! paras on kapaloaste!
- lässytellään
asteet.teetsa kirjoitti:
mahtavaa!!! paras on kapaloaste!
Kerrankin asiallista ASIAA asteista. Jatka samalla tyylillä. Muuten 16 ast pakkasta. Onneksi on lämmennyt muitamilla asteilla.
- heh heh hah haa
Lässynlässynlää kirjoitti:
Tässä sulle asteita lisää:
Alkuaste, alokasaste, arvoaste, aste-ero, asteikko, asteittain, astejako, astejaotus, astelevy, astevaihtelu, bruttoveroaste, celsiusaste, esiaste, fahrenheitaste, haitta-aste, jalostusaste, kaariaste, kapaloaste, käyttöaste, kehitysaste, keskiaste, kokeiluaste, korkea-aste, korkeakouluaste, koteloaste, kotimaisuusaste, kouluaste, kulma-aste, laimennusaste, lämpöaste, lepoaste, leveysaste, malja-aste, miinusaste, oikeusaste, opistoaste, paahtoaste, pakkasaste, perusaste, peruskouluaste, pituusaste, plusaste, puhtausaste, rakkula-aste, säästämisaste, sukulaisuusaste, toukka-aste, työkyvyttömyysaste, työllisyysaste, työttömyysaste, uusaste, vaikeusaste, väliaste, valmiusaste, vammaisuusaste, varhaisaste, veroaste, vertailuaste jne. jne.Hernekeppi veti herneet nenään. Mikä on ympytä 360 astetta? Oli hyvä kopio eri asteista, ei ollut yhtään kirjoitus virhettä kannattaa kopioida.
- -25 astetta
heh heh hah haa kirjoitti:
Hernekeppi veti herneet nenään. Mikä on ympytä 360 astetta? Oli hyvä kopio eri asteista, ei ollut yhtään kirjoitus virhettä kannattaa kopioida.
Kirjoitusvirhe on yhdyssana ja pilkkuakin voisit käyttää, jos osaisit.
- pitosuksi
-25 astetta kirjoitti:
Kirjoitusvirhe on yhdyssana ja pilkkuakin voisit käyttää, jos osaisit.
Ei hellitä pakkanen paljon yli 20 astetta. Holotnaa pitelee. Siperiasta tuulee.
- ASTEet
pakkanen meni persielleen, hienoa vain muutama ASTE miinuksella lauhtu aika monella ASTEELLA. Oikein mukavaa tälläinen muutaman ASTEEN pakkanen.
- ¨å¨å
nytpä saapi ASTElla muutaman ASTEen pakkasessa.
- lumi ja linko
Tulipa lunta yön seutuna. Olisipa talven lumimäärä tässä.
- lumi & kola
lumi ja linko kirjoitti:
Tulipa lunta yön seutuna. Olisipa talven lumimäärä tässä.
Kyll nyt tarvii lumilinkoo ja kolaa. Lisää vaan luvataan oikein tuulen kera. Pakkanenkin alkaa taas kiristyä. Ankara talvi meillä on edessä.
- ItänapurinELKEIN
Siperia opettaa, jopa pakkoliitos Ahteriin tulossa.
- def argen
Siperiasta tulee talvella pakkaset ja kesällä helteet. Harvoin pakkoliitoksia.
- erty åpo
def argen kirjoitti:
Siperiasta tulee talvella pakkaset ja kesällä helteet. Harvoin pakkoliitoksia.
Kiva talvisää pikku pakkanen vain muutama aste. Tälläisenä kun jatkuu maaliskuulle saakka niin hyvä kesä tulisi.
- 22 astetta
erty åpo kirjoitti:
Kiva talvisää pikku pakkanen vain muutama aste. Tälläisenä kun jatkuu maaliskuulle saakka niin hyvä kesä tulisi.
Pakkanen lisää otettaan Suomesta kuin EU-peikko. Lisää puuta pesään niin pienhiukkas päästöt lisääntyy. EU kieltää puunpolton meiltä.
- 27 astetta
22 astetta kirjoitti:
Pakkanen lisää otettaan Suomesta kuin EU-peikko. Lisää puuta pesään niin pienhiukkas päästöt lisääntyy. EU kieltää puunpolton meiltä.
27 astetta
- lisää
27 astetta kirjoitti:
27 astetta
Mahtavaa panee edes pakkanen..
- aina vaan
lisää kirjoitti:
Mahtavaa panee edes pakkanen..
Pakkanen se vaan jatkaa panemistaan. Vauhti vaan kovenee ennen loppua.
- Plääp plääp
Ahetrista lässyn lässyn.
- lässyttäjälle
sinä se vaan lässyttelet lässyttelet ja lässyttelet
olet aika lässy kun vaan lässytät.
keskustele aiheesta äläkä lässytä lässyttäjä.
hah HAAAAAA hah HEH HEEEEEEEEEE
läs säl läsläs säl säl läss - jipiaa yeah
lässyttäjälle kirjoitti:
sinä se vaan lässyttelet lässyttelet ja lässyttelet
olet aika lässy kun vaan lässytät.
keskustele aiheesta äläkä lässytä lässyttäjä.
hah HAAAAAA hah HEH HEEEEEEEEEE
läs säl läsläs säl säl läss32 astetta pakkasella. Kyllä siin viirukset taintuu muutkin kuin tietokone.
- kesä 2013
On vaihtumassa kauniiksi ja lämpimäksi kesäksi. HURRAA HURAA!!!!
- riittäs jo
Talvi tekee tuloaan. Lumivaippa peittää taas maan.
- Anonyymi00029
Täällähän on tällasia aivan sekavia juttuja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091320
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 5438
- 52403
- 42400