Millä nimellä siellä punikkilassa kutsutaan sitä kommunismissa tehtävää työtä, joka tehdään tarpeiden tyydyttymisen jälkeen jäljellä olevalla työkyvyllä?
Kalle kutsuu sitä kommunistiseksi riistoksi.
...................
Työnteko kommunismissa
13
83
Vastaukset 13
Marx ei tainnut huomata antaa ko. työlle mitään nimeä joten Kalle kutsuu sitä kommunistiseksi riistoksi.
Millä nimellä se kulkee punanuttulassa?
..............................Eikö työnteko suju siellä punanuttulassa vai miksi ette pysty keskustelemaan marxin oppien mukaisesta kommunistisesta tuotantotavasta, joka perustuu kommunistiselle riistolle?
.....................Todellinen kommunismin riisto oli vapauden riisto monella ihmisen elon saralla ja se olikin siinä pahinta. Ainoa asia jota kommunismi ainakin Neukkulassa tarjosi yltäkyllin oli jonotuspaikkoja särki, polkupyörä, lenkkari, kalsari, poplari, leipä ynnä muissa jonoissa. Niissä vietettiin työpäivät koska muuten olisivat kaupan hyllyt olleet illalla töistä palatessa olleet tyhjiä. Kommunismi kun ei pystynyt kunnialla tyydyttämään edes perustarpeita, puolueen johtoa lukuun ottamatta.
Kommunistinen riisto on siis paljon laajempi käsite kuin jokusen työtunnin ansion menetys, jota sitäkin perin harvoin edes tehtiin.
- uusi homo sapiens
Koneellinen suurtuotanto maailman mitassa on vallitseva. Suurtuotanto luonnollisesti tarvitsee myös pientuotantoa.
Kaikkien kansalaisten perustarpeet on tyydytetty. Työ on muuttunut välttämättömyydestä tarpeeksi. Ihmiset hallitsevat monia ammatteja. Luonnolliseksi tulee ruumiillisen ja henkisen työn vuorottelu tai toisinsa limittyminen. Välttämätön tuotannollinen työ kattaa noin 3 -4 tuntia päivässä.
Ihmiskunta muuttuu työn kulttuuriyhteisöksi. Valtiot perinteisessä merkityksessä katoavat jonkin yhteiskuntaluokan pakotuskoneistona. Yhteiskunnan hallinnollisiin tehtäviin osallistuvat vuorollaan suuri osa väestöä.
Armeijat ja sota katoavat ja ovat kauhistuttava esimerkki menneisyyden alkukantaisen ihmisen olemuksesta. Yhteisössä on "poliisi- ja järjestysjoukot".
Maapallon raaka-ainevarat on luetteloitu ja niitä kulutetaan ihmiskunnan etuja silmälläpitäen. Tiede nousee kukoistukseen. Synteettiset materiaalit syrjäyttävät luontoa tuhoavaa kaivannaisteollisuutta.
Tuotannossa on vallitseva suljettu kierto. Ulos ei päästetä saasteita. Toisin sanoen kehitetään raaka-aineiden käsittely huippuunsa Kaikki työn tekijälle vaaralliset prosessit on automatisoitu.
Tavraroiden kierrätys lähentelee 100 prosenttia. Kierrätys niiden uusiokäyttö.
Kaupan mainosmiesten ammatti muuttuu tavaroiden asialliseksi esittelyksi. Ihmiskunta on kumonnut talouskasvun mainosten mielikuvilla tuotavan loiskulutuksen.
Ihmiskunta on kehittänyt valoa nopeamman liikuntamuodon ja löytänyt uusia ajattelevia elämänmuotoja ja joiden kanssa tapahtuu rauhanomainen kanssakäyminen. Ihmiskunta maankaltaistaa asumattomia planeettoja.
Tällöin on löydetty miljoonia rinnakkaisia universumeja ja tutkittu mahdollisuuksia matkustaa niihin.
Kun tämä toteutuu, ollaan kommunismissa. Ihminen on palannut alkuyhteisön yhdenvertaisuuteen korkeammalla tasolla. Se on yhteisö jossa kaikki toimivat yhteisen hyväksi ja jossa yksilö mahdollsimman hyvin voi toteuttaa järjellisiä mielihalujaan.
Tämä yhteisö ei tarvitse huumeita tai rahanhimoa. Se saa tyydytyksen sadoilla erilaisilla ihmismäisillä tavoilla. - Sitä kutsutaan
>joka tehdään tarpeiden tyydyttymisen jälkeen jäljellä olevalla työkyvyllä?
Sitä hommaa kutsutaan huvittelemiseksi, ei kaikkea kukaan uhraa työnteolle, hauskaakin pitää pitää, vanha sanontakin kertoo, että: Hullu paljon työtä tekee - viisas pääsee vähemmällä.Ajattelukin on työtä, minä olen siten leipäni ansainnut kymmeniä vuosia. Ajattelu ei tosin aina sivullisesta työltä vaikuta.
Viisas taas ajattelee paljon tai vain näyttelee viisasta, joten tuo sananlasku ei oikein päde jokaisen kohdalla kuin siinä mielessä, että viisas pääsee vähemmällä ruumiillisella työllä.
Hullukin voi päästä vähällä työllä mutta tyhmä joutuu kärsimään työn raskaudesta. Viisaus ja hulluushan ovat joskus vaikeasti toisistaan erotettavia asioita.
Eikö työnteko suju siellä punanuttulassa vai miksi ette pysty keskustelemaan marxin oppien mukaisesta kommunistisesta tuotantotavasta, joka perustuu kommunistiselle riistolle?
.....................Kommunismissahan ei tarvita työntekoa koska valtio maksaa kaiken, verotkin. Siellä tuhlataan aiemmin järkevien ihmisten keräämät omaisuudet kun ne ensin on laitettu pakkotyöhön oppimaan komutavoille. Kun vanhat rahat loppuvat palataan kapitalismiin kuten Neuvostoliiton seikkailut osoittavat.
Turhaa sitä komuilta on kysyä, sana työ ei kuulu heidän aktiiviseen sanavarastoonsa. Luulisi sinunkin jo sen huomanneen!
Eikö työnteko suju siellä punanuttulassa vai miksi ette pysty keskustelemaan marxin oppien mukaisesta kommunistisesta tuotantotavasta, joka perustuu kommunistiselle riistolle?
.....................Miksi te palstan punaänkyrät ette pysty keskustelemaan marxin oppien mukaisesta kommunistisesta tuotantotavasta, joka perustuu kommunistiselle riistolle?
.....................Mikä ihme estää palstan änkyröitä keskustelemasta kommunistisesta tuotantotavasta?
Tietämättömyyskö marxin opeista?
Vai totuus asiassa?
.......................Tuotannosta ja työstä puhuminen kommunistille on saman kaltaista hukkaa kuin entisille mustalaisillekin. Kumpiakaan ei työ kiinnosta ja meidän ahkerampien pitää pitää ne hengissä ja varoissaan jotteivät ne vallan masennu maailman kataluuteen.
Olet valinnut toivottoman aiheen arvoisa Kalle.
Tuntuu olevan ylivoimainen kysymys palstaänkyröille.
.........................
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1831648Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2581141Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.180800- 43731
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah216718Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63685- 53674
- 72597
Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi50593- 40586
Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul66572Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on68570- 37555
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal176514Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23499- 28491
Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.30487- 72482
- 6463
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma24452