Talous lähdössä nousuun

7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jykä vei Suomen EU-lainoihin ja takauksiin korviaan myöten. Raskasta tupeksintaa..

Äänestä

Kas kun mukana ovat olleeet kulloisenkin hallituksen kaikki puolueet, ei yksin kokoomus.

Jote pidä lärviä pienemmällä.

Äänestä

Lankeaa kaikki Jykän operoimat EU:lle lainatut ja taatut maksuun.. Ollaan kusessa.

Äänestä

Taloudesta vastaa lähinnä valtiovarainministeri.
Kiitos kuuluu Jutta Urpilaiselle!

Äänestä

Missä näkyy Kataisen johtaminen? Ei missään ja ne ovat muut henkilöt, jotka saavat kasvun aikaan jos se ylipäätään on mahdollista tänä vaikeana aikana. Nordean talousennuste ei riitä kumoamaan jo aiemmin annettuja useampia ennusteita, joiden mukaan talous ei kasva riittävästi.

Talouden kasvun sijaan suomalaisten työttömyys kasvaa, kun samoja paikkoja ovat hakemassa sekä suomalaiset että ulkomaalaiset. Paikan saavat usein ne, jotka tyytyvät pienempään palkkaan eli ei-suomalaiset vievät työpaikat, ja samalla valtio jää vähemmille verotuloille.

Talous ei pienillä verotuloilla kasva ja olisikin hetimiten saatava ulkomaankauppa vetämään paremmin, jotta rahaa tulisi valtiolle. Siinä hallituksella onkin hommaa saada vienti kasvuun. Hehkuttakoot nyt entistä suuremmalla innolla sitä "erinomaista" Suomi-brändiä, josta Stubb ja muut huuhaat vuosi, pari sitten mesosivat :D

Suurista ikäluokista kaksi kolmasosaa on jäänyt eläkkeelle ja heiltä jääviä paikkoja ei kaikilta osin täytetä. Se tietää sitä, että osa heiltä jääneistä paikoista lakkautetaan ja tilalle ei oteta ketään. Veroihin se vaikuttaa niin, että työtuloveron maksajia on tulevaisuudessa vähemmän. Työvoimapulaa ei siltikään ole, sillä maassa on suomalaisten työttömien lisäksi jo n. 250 000 ulkomaalaista kärkkymässä suomalaisten työpaikkoja. Isänmaallista, hallitus?

Äänestä

No ei tästä voi maata paljon laskuunkaan saada! Nyt on saatu maahan n 300 000 työttömän reservi ja sellainen ulkomaanvelka ettei paremmasta väliä. Lisäksi on yksityistetty vesilaitoksia ja muita instansseja joista suomalaisille tulee varmasti lisää maksamista tulevaisuudessa. Kokoomus on saanut suomen melkein konkurssiin!

Sitten herää vielä kysymys, että kun suomen talous saadaan nousuun, niin kenen talous siinä oikein nousee? Nyt nähtyjen nousukausien aikana on työläiset aina huijattu maltillisiin palkankorotuksiin vaikka teollisuus olisi tehnyt minkälaista ennätystulosta. Teollisuuden tehdessä ennätystuloksia ei ulkomaanvelkaakaan ole maksettu kuin nimeksi. Voitot on jaettu johtajien ja osaakkeenomistajien kesken samaan aikaan kun työläiset on jätetty nuolemaan näppejään!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokoomusta tarvitaan kirjoitti:

Pääministeri Jyrki kataisen johdolla Suomi saadaan nousuun

http://newsroom.nordea.com/fi/2012/12/04/nordean-talousennuste-kohti-parempaa-uutta-vuotta/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu