Synkkä elämänkerta..

Kuoleman syleily

Lapsuus oli kärsimystä riitelevässä kodissa, olin arka enkä halunnut olla yhteydessä kehenkään, siskoni (7 v.vanhempi terrorisoi) en olisi halunnut käydä koulua, olin liian ujo,,-kärsin. Jotenkin pääsin peruskoulun läpi mutta huonoin arvosanoin. Olisin halunnut ammattikouluun mutta vanhemmat sanoi: -tehtaaseen töihin, -molemia ei kouluuteta, sisko oli päässyt oppikouluun. Lähdin maailmalle 14-vuotiaana, -tsupparina,-ei rahaa ruokaan ja viha pinnassa. Tulin raskaaksi 16-vuotiaana, vanhemmat pakotti avioon, 17-vuotiaana erosin. Koko ikäni olen hakenut rakkautta ja turvaa sitä löytämättä. Lopulta löysin elämäni rakkauden mutta oltuamme 3 vuotta yhdessä sairastui hän pääsyöpään ja ja kuoli. Sain perheläkkeen ja pärjäsin olosuhteisiin ottaen jokseenkin hyvin, ostin asunnon etelän mailta halvalla ja ajattelin asettua sinne, sitten alkoi vaivata ihmisen ikävä. Elämään astui paljon vanhempi mies joka halusi pitää minusta huolta, lupasi että kunhan jää eläkkeelle (max 3 v.) lähdemme sinne etelän asuntoon loppuiäksemme, -menimme naimisiin ja olimme onnellisia n. 1 kk. Menetin tietenkin perhe-eläkkeen mennessämme naimisiin mutta olinhan rakkauteni kukkuloilla. Meni vuosi-pari, hänelle syntyi lapsenlapsia eikä hän enää halunnutkaan etelän maille. Olimme käyneet vain 1-2 krt/vuosi etelän asunnossani. Välillemme tuli eripuraa ja oltuamme 13 vuotta naimisissa erosimme. Katkeruuteni kasvoi ja kasvoi. Olen nyt avoliitossa ollut 6 vuotta ihanan (despootin) kanssa joka määrää kaiken ja minä passaan ja valitan mutta en vieläkään pääse minnekään, aikaa siitä kun sain mahdollisuuden päästä etelän asuntooni on kulunut 22 vuotta enkä vieläkään ole päässyt, maksan kulut ja huollot mutta elän elämän orjana. Katkeruus on vuosien mittaan kasvanut äärimmilleeen ja nyt olisin valmis vaikka tappamaan päästäkseni ennen kuolemaani edes käymään etelän auringossa. Vieläkin yhteiskunta ja läheiset pitää minua otteessaan, olen 58 ja työkyvytön mutta en eläkkeellä, olen poikani pojan ilmainen päivähoitaja. Kuntoutuseläkkeellä n. 900 e/kk tuloilla maksan etelän asuntoni kulut ja elämisen Suomessa ikinä sinne etelään pääsemättä. Kysyn vaan, -OLISITTEKO TE KATKERIA SIJASSANI?
Vuosien mittaan olen sortunut alkoholiin koska se tuo hetkellistä huojennusta ja vaikka tiedän ettei se ole todellista mutta se on niin lohtua antavaa että siihen voisi kuolla.

1

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Synkän elämänk.jatko

      Osa 2. Eikä siinä kaikki! Sisareni 7 v. vanhempi joka koko lapsuuden dominoinut minua kavalsi dementoituneen äitini varat, jouduin viemään asian poliisille, -kaikki niin raskasta, mutta pakko tehdä, tajusin kuinka sairas sisareni voikaan olla. Hän takavakaroi koko äitini omaisuuden omaan kämppäänsä salaa. Olen niin väsy, sitä sisareni tahtookin etten jaksa taistella. Sisareni asui koko ajan äitini kustannuksella ja kun sain äitini palveluasuntoon jatkoi sisareni elämäänsä äitini asunnossa 2 vuotta ilmaiseksi, häntä yritettiin häätää asunnosta (huom! hänellä oli oma asunto myös) myös edunvalvoja jonka jouduin hankkimaan sisareni kavalluksen takia oli ammattitaidoton joka ei osannut hoitaa asiaansa vaan sisareni pääsi tekemään myyrän työtänsä mielin määrin. Ei ihme että olen niin rikki ja tahtoisin päästä koko paskasta pois!!! Kuolema tuo vain helpotuksen kaikkeen paskaan!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe