Miksi AMEX ei kelpaa?!

minkä takia ameksi ei käy teidän yrittäjien putiikeissa?! Ostelisin CENTURION kortillani vaikka ja mitä mutta kun se ei käy! Pitää lähteä aina kiinaan että saa teetä ja prasiliaan että saa kunnollista kahvia!

laittakaa ne päätteet toimimaan!

laalaalaa!

t:tappajataneli
101157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No voi voi. Amexi ei kelpaa sen takia että American Express veloittaa yrittäjiltä
niin paljon väliä maksusta.

Hanki Visa.25

Äänestä

Minulle on käynyt amex jo vuodesta 1995. Sen vastaanottaminen on lähinnä vain palvelua koska kortin käyttäjiä on niin vähän että välillä menee muutama kuukausi ettei tule yhtään amex ostotapahtumaa. Tämän lisäksi amexissa on kaikkein suurimmat provisiot. Luottokunnan korttien provikka on vain murto-osa akexin provikasta.

En kuitenkaan ole amexin vihaaja, itsellänikin on sellainen, kerron vain miksi kauppiaat ei ole siitä niin kiinostuneita.

Äänestä

On siinä köyhä, ei ole neljää euroa taskussa kahvipaketin ostoon...

Äänestä

Eipä se köyhän merkki ole jos amex on taskussa. Itse käytän paljonkin kortteja ja harvemmin käteistä on ylipäätään mukana. Jossain tutkimuksessa oli maininta, että amexin käyttäjät ovat kortilleen uskollisimpia ja kuluttavat normaalia enemmän. He myös katsovat korttien logotarrat läpi jo liikkeen ovelta. Täytyy sanoa, että minä ainakin teen niin: Katson aina läpi mitkä kortit liikkeessä käyvät.

En oikein ymmärrä tätä provisio-valitusta. Yrityshän voi nykyään halutessaan laskuttaa provision asiakkaalta.

Äänestä

Olisitko valmis maksamaan sen provision, sanotaanko vaikkapa 5 euroa / korttitapahtumasta?

Hanki Visa, pääset amex-syndroomastasi eroon.

Äänestä

Riippuu mitä ostan, jos riittävän kallista: Olisin. Olen ulkomailla maksanutkin.

Ei minulla mitään syndroomaa ole, kerään pisteitä.

Äänestä

Minun kultaisessa Visassani on myös debit-puoli. Luotto-ominaisuuttahan ei tarvitse kuin nettiostoksissa.

Köyhät ostaa korteilla velaksi.

Äänestä

Köyhät todella ostaa korteilla velaksi.

Amexissa tällaista mahdollisuutta ei edes ole. Kyseessä kun on maksu, ei luottokortti.

Vihreäänkin taidetaan edellyttää vähintään 25.000e vuosituloja. Paljonkos kultaisen visan rajat on? 10.000e?

Äänestä

Amexi on maksuaikakortti, eli luottokortti. Maksukortti tarkoittaisi pankkikorttia. Platina-Amexin vuosimaksu on 550€. Silläkin rahalla voi ostaa vaikka hyvän viski-tai viinipullon.

Äänestä

No, lyhyesti tarkoitin että AMEXILLA EI OLE LUOTTOA.

Minä vähennän korttini maksun pisteistä joita kerrytän. En ole kertaakaan maksanut vuosimaksua rahalla, aina pisteillä ja niitä jää ylikin vielä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tappajataneli kirjoitti:

minkä takia ameksi ei käy teidän yrittäjien putiikeissa?! Ostelisin CENTURION kortillani vaikka ja mitä mutta kun se ei käy! Pitää lähteä aina kiinaan että saa teetä ja prasiliaan että saa kunnollista kahvia!

laittakaa ne päätteet toimimaan!

laalaalaa!

t:tappajataneli

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu