sisältää useamman sadan euron arvoista tavaraa yksityiseltä myyjältä ostettuna, ja paketin sisällä on myös kuitit tavaran alkuperästä, niin onko kuluttajalla mitään mahdollisuutta saada korvaavia tavaroita alkuperäiseltä kaupalta tai rahakorvausta Itellalta?
Jos Itella hävittää postipaketin joka
11
1064
Vastaukset
- 212
Lähettäjän vastuulla on paketti niin kauan kuin vastaanottaja on sen saanut. Eli ongelma on lähettäjällä.
- Itellan vastuu
Vastuunsa on Itellallakin. Pykälät löytyvät postilaista:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2011/20110415#e-8 - qwerty18+6=24
Itellan vastuu kirjoitti:
Vastuunsa on Itellallakin. Pykälät löytyvät postilaista:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2011/20110415#e-8"Lähettäjän vastuulla on paketti niin kauan kuin vastaanottaja on sen saanut. Eli ongelma on lähettäjällä. "
"Vastuunsa on Itellallakin. Pykälät löytyvät postilaista:"
-Ei kai vastaanottajalla ole mitään ongelmaa Itellan kanssa.
Ongelma on todella vain lähettäjällä, jos ei saa rahojaan, postin hukattua tavaran. Vastaanottajalla voi olla jotakin tekemistä asian kanssa vasta kuitattuaan lähetyksen vastaanotetuksi. - logiikka?
qwerty18+6=24 kirjoitti:
"Lähettäjän vastuulla on paketti niin kauan kuin vastaanottaja on sen saanut. Eli ongelma on lähettäjällä. "
"Vastuunsa on Itellallakin. Pykälät löytyvät postilaista:"
-Ei kai vastaanottajalla ole mitään ongelmaa Itellan kanssa.
Ongelma on todella vain lähettäjällä, jos ei saa rahojaan, postin hukattua tavaran. Vastaanottajalla voi olla jotakin tekemistä asian kanssa vasta kuitattuaan lähetyksen vastaanotetuksi.Hauskinta tässä postilaissa on se, että jos joku lähettää vaikka 500 euron vihkisormuksen ostajalle ja se myöhästyy hääjuhlista, saa 150 euron korvauksen. Taas jos joku itellan työntekijä varastaa paketin, saa korvauksia (olettaen että postipaketti painaa 50 grammaa) 0.05kg * 25e/kg = 1.25 euroa.
- logiikka+2
logiikka? kirjoitti:
Hauskinta tässä postilaissa on se, että jos joku lähettää vaikka 500 euron vihkisormuksen ostajalle ja se myöhästyy hääjuhlista, saa 150 euron korvauksen. Taas jos joku itellan työntekijä varastaa paketin, saa korvauksia (olettaen että postipaketti painaa 50 grammaa) 0.05kg * 25e/kg = 1.25 euroa.
Voiko joku olla niin pölvästi, että pyytää lähettämään 500 euron vihkisormuksen postipakettina vakuuttamatta sitä? Jos on, saakoon kaikin mokomin kärsiä kaikki mahdolliset vahingot paketin perille tulemattomuudesta.
- Ei korvauksia
Täytyy olla todella pässi ihminen jos lähettää monen sadan euron arvosta tavaraa tavallisena postipakettina, kun vakuuttaminen maksaisi muutaman kymmenen euroa.
Jos kyse on tavallisesta paketista, niin saat korvauksia Itellalta enintään 25 euroa/kilo
Enkä kyllä ymmärrä miten voisit saada mitään korvausta alkuperäiseltä kaupalta?? Siis jos tajusin tekstisi oikein, niin joku on ostanut kaupasta jotain ja sitten myynyt sen sinulle? Millä ihmeen logiikalla sinun mielestäsi kauppa voisi olla enää millään tavalla vastuussa tavaran katoamisesta?????- ei ilmeisesti
Onko sellainen käsite kuin "takuu" tuttu?
- wrtuwrtjwr
ei ilmeisesti kirjoitti:
Onko sellainen käsite kuin "takuu" tuttu?
Sinulle ilmeisesti ei käsite "takuu" ole tuttu jos kuvittelet takuun korvaavaan kolmannen osapuolen (posti) hukkaaman paketin...
Vai minkälainen valmiste tai materiaalivika sinusta on kyseessä jos joku hukkaa tavaran?
Ilmeisesti kuvittelet myös että jos joku varastaa autosi niin autokauppa on velvollinen antamaan sinulle uuden jos on tämä ihmeellinen "takuu" voimassa? - Ei korvauksia
ei ilmeisesti kirjoitti:
Onko sellainen käsite kuin "takuu" tuttu?
Minulle on kyllä sana "takuu" tuttu, ja sanan merkitys myös. Sinulle mitä ilmeisemmin ei, kuten toinen kirjoittaja jo totesikin.
- ei etukäteen
Onkohan edes lähettänyt koko pakettia.Vai huijari sillä tuo on juuri tyypillistä varsinkin jos joku on niin tyhmä,että lähettää rahat etukäteen tuntemattomalle myyjälle.Lähettäjällä pitää olla tuosta todistus eli lähetyslappunen postin leimalla ja sitä ei kukaan laita sisälle siihen lähetettävään pakettiin.Ainoa tapa ostaa yksityiselta on posti tai rahtiennakko.Se on vitosenlisää,mutta ei voi myyjä kusettaa sillä voi vaatia sen vielä merkkaan että vastaanmottaja saa tarkistaa tavaran ennen maksua.Eli voi avata paketin,ja todeta että sisältää muutakin kuin tiiliskiven:=)sitten maksaa ja saa paketin mukaan.
- viha-kasvaa-tämän-takia
Posti ei välitä hukkasi 2010 arvoisen muumimukin, välillä Oulu Lahti.
Maksoin myyjän tilille 2015 euroa sanoi että se sisältää myös postin kulut.
En saanut koskaan lähetystä posti oli sen jonnekkin onnistunut kadottamaan.
Poliisille tein myyjästä petostutkinta pyynnön.
Vastaus kaiken jälkeen oli.
Myyjä vakuutti että oli paketin postiin viennyt!
Posti totesi että se on kadonnut, ei mitään korvausta.
Poliisi sanoi olleensa yhteydessä myyjään, ei ole näyttöä petoksesta.
Tutkinta lopetettu.
Rahat meni 2015 euroa minulta hukkaan, kyseessä oli Fatserin muumimuki.
Tapahtui vuonna 2015 ostin mukin Tori.fi sivun kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861570
- 711200
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1741105Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!52902Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46881- 47868
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38868- 46792
Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9783IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35769