Lattialämmitykseen pieni veden lämmitin

Eli meillä on talossa ollut ennen vesikiertoinen lämmitys, tämä purettiin kokonaan ison remontin yhteydessä ja nyt talo lämpiää pumpulla.

Kylpyhuoneeseen/saunaan jätettiin vanhan lattialämmityksen vesiputket paikoilleen ja nämä on edelleen ammeen alla piilossa.

Oon koittanu metsästää tähän jotain pienikokoista lämmitystä joka kierrättäis lämmitettyä vettä tuossa lattiassa, ei vain ole löytyny millään vaikka näitä kuulemma on.

Yks vaihtoehto olis päästää lämmintä käyttö vettä aina siitä suoraan kaivoon mutta haaskausta sekin ois.

Eli onko tiellä tietoa hyvistä ratkaisuista tähän, tai linkkiä tuollaisiin pieniin vesikiertolämmittimiin jotka ois todella pienikokoisia.

Vettähän tuolla lattiassa ei montaa litraa kulje, eikä lämpöäkään kauheasti tartte olla.
231962
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

mikä estää laittamasta vaikko omaa 30litran varaajaa, pumppu, joka kierrättää vettä lattiassa, ja varaajassa, thermostaatti tietysi paluupuolelle, näin voisi varaajan lämpö olla esim. 55C, ja thermarin asetus 30C, jolloin thermari päästää veden läpi, kun se on jäähtynyt lattiassa tuohon 30:een asteeseen..

Äänestä
  • Katse asuntovaunujen lämmittimiin. 230 V puolelta löytyy. Kyllä ne toimivat muuallakin kuin asuntovaunuissa- ja autoissa.

    Äänestä

olisko vedenkeitin ja siihe joku pilssipumppu toimiva?

Äänestä
  • Eli se parituhattawattia olis päällä kokoajan?

    Äänestä

  • Kuinkahan arvokas tuo on kun ei googlella meinannu heti löytyä kauppaa josta sais?

    Äänestä

> Eli meillä on talossa ollut ennen vesikiertoinen lämmitys, tämä purettiin
> kokonaan ison remontin yhteydessä ja nyt talo lämpiää pumpulla.

Siis vesikiertoinen lämmitys oli, mutta se purettiin ja alettiin lämmittää pumpulla? Siis ilmalämpöpumpulla?

Onko tuollaisessa mitään järkeä? Miten on lämmöt riittänyt nyt pakkasella? Onko ollut hurinaa?

Äänestä
  • vanha lämmitys oli alkuperäinen -60luvulta ja se lämpeni vaan puilla ulkorakennuksessa.

    Hyvin on lämpö riittänyt tuolla pumpulla, nyt on reilu sata neliötä ja leivinuuni sillon päällä ku jaksaa lämmittää.

    Näin vertailuna, marraskuun sähkölasku nelihenkisenä perheenä 1600kwh, ja kesälläkin sähköä menee ilman pumppua melkein 1000kwh.

    Äänestä

Pian joku tarjoo lämmitettävää koirankuppia, voi elämän kevät näitä nykyajan ihmisiä.

Äänestä
  • Tämäkin hyvä, mutta ylempänä laitoin vastaavan pienempitehoisen caravaanari sivustolta ja oli hieman huokeempi. Tosin en osaa sitä sanoa paljonka watteja tuommosessa pitäis olla että vesi pysyis siellä 30-40 välissä(?).

    Äänestä

Tuli eilen testattua tuo lattialämmitys putkisto ja ehjältä näytti, laitoin lämmintä vettä suoraan kraanasta menemään. Muutama tunti meni niin rupes lämpiämään lattiakin.

Mietin tuota svedbergiä, olis ainaki laadukas, että riittääkö tuo 300W lämmittämään?
Tuolla ei tainnut vesiputkia olla kuin suihkutilassa joka on on 10-12neliötä, ja vettä ei todellakaan siellä paljoa ollut, joitakin litroja korkeintaan kerralla.

Mutta kylmä se lattia talvisin on. Tuota svedua varmaan myy iha perus varustellut lvis liikkeet..

Äänestä

Kyllä riittää 300wattia noin pieneen alaan.

Äänestä

niin aattelinkin, eräs firma ols tarjonnu tuohon 4kW vastuksella olevaa lämmityskattilaa hintaan 1200€ paisuntasäiliöineen kaikkineen.

joskus pistää miettimään että eikö myymisellä ole mitään rajoja..

Äänestä
  • Kyllähän siinä paisutasäiliö on joka tapauksessa oltava. 4kW pönttö lämmittäisi sen nopeammin kylmästä. Pienempitehoinenkin riittää jos se on koko ajan päällä.

    Äänestä

  • tarvii sen kirjoitti:

    Kyllähän siinä paisutasäiliö on joka tapauksessa oltava. 4kW pönttö lämmittäisi sen nopeammin kylmästä. Pienempitehoinenkin riittää jos se on koko ajan päällä.

    mhin sitä tarttee kun vesi kiertää avoimesta astiasta putkeen ja takas?

    Äänestä

Nyt tuli tilattua 300W HAFA:n vastus jossa termostaatti säädettävää mallia.

Ainut mietinnän paikka tässä tulee että kuinka kova virtaus on tuossa vanhan patterikiertolämmityksen kiertovesipumpussa, ja kuinka paljon se pitää meteliä.

Kovin kovaahan veden ei tarttisi kiertää, eikä mielelään sais pitää meteliä.
Mutta toisaalta, eihän se vesi kovin kovaa kierrä pattereissa muutenkaan, eikä tuo omien muistikuvien mukaan paljoa meteliä ole pitänyt silloin kun pannuhuone oli vielä käytössä..

sitte lvi liikkeesen mettästämään sopivia välikappaleita pumppuun ja lattialämmityksen putkiin.

Laskeskelin että lattialämmitys tulee kustantamaan noin 10-15e/kk pumpun viemä sähkö.

Äänestä

vaikee on tosta sun pumpusta mitään sanoa kun ei tiedetä mikä se on.

Äänestä
  • Joku punanen :D, perus lämpimänveden pumppu, eipä tuolla väliä, sen näkee tänään kun varmaan laitan kiinni tuon systeemin muuten ja odottelen vastusta vesisäiliöön myöhemmin tällä viikolla.

    Äänestä

  • TTietämätön kirjoitti:

    Joku punanen :D, perus lämpimänveden pumppu, eipä tuolla väliä, sen näkee tänään kun varmaan laitan kiinni tuon systeemin muuten ja odottelen vastusta vesisäiliöön myöhemmin tällä viikolla.

    Onko sinulla siis kättövesiputket kiertämässä kylppärin laittiassa? Tuo 300W ei muuten riitä sitten mihinkään, jos sinulla ei ole kunnollista eristettä alapohjassa.

    Äänestä

Kyllä se usein riittää.

Äänestä

Nyt on ollu kuukaudenpäivät toiminnassa, ja hyvin on pysyny lämpö vaikka pakkanen ulkona käynyt parhaimmillaan -23 asteessa.

Ainut ongelma on veden käytettävyys kun en ole löytäny sopivaa suljettua rasiaa vedelle joka pitäis vähän lämpöäkin, eli vielä avoimessa astiassa vesi joka tarkottaa sitä että se haihtuu melkosta vauhtia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TTietämätön kirjoitti:

Eli meillä on talossa ollut ennen vesikiertoinen lämmitys, tämä purettiin kokonaan ison remontin yhteydessä ja nyt talo lämpiää pumpulla.

Kylpyhuoneeseen/saunaan jätettiin vanhan lattialämmityksen vesiputket paikoilleen ja nämä on edelleen ammeen alla piilossa.

Oon koittanu metsästää tähän jotain pienikokoista lämmitystä joka kierrättäis lämmitettyä vettä tuossa lattiassa, ei vain ole löytyny millään vaikka näitä kuulemma on.

Yks vaihtoehto olis päästää lämmintä käyttö vettä aina siitä suoraan kaivoon mutta haaskausta sekin ois.

Eli onko tiellä tietoa hyvistä ratkaisuista tähän, tai linkkiä tuollaisiin pieniin vesikiertolämmittimiin jotka ois todella pienikokoisia.

Vettähän tuolla lattiassa ei montaa litraa kulje, eikä lämpöäkään kauheasti tartte olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu