Joulu on tulossa ja minä olen alkanut miettiä, mikä on joulun merkitys nyky-Suomessa. Kristinuskon mukaanhan joulu on Jeesuksen syntymäjuhla, mutta merkitseekö se sitä enää. Onko joulu iloinen juhla vai mitä te ajattelette tulevasta joulusta. Mistä jouluilo tulee? Mikä on joulun merkitys? Onko joululla enää kristillistä sanomaa ja merkitystä? Tällaista minä olen miettinyt. Mitä te ajattelette?
Joulu
Amma
15105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Riippuu siitä, miltä pohjalta kukin asiaa pohtii, toisille on syntymäjuhla, toisille ei.
Toisille iloinen, toisille ei. Joulun merkitykset kukin pohtii tykönsänsä ja sen sanomaa.
Mitäpä siitä enempiä pohtimaan, vai tarviiko sitä pohtia?
Joulun merkitys on aina se sama kuin ennenkin ja kautta aikain on ollut. Jouluna on tarkoitus hiljentyä ja rauhoittua "maailman melskeestä".
Joulu on oikeastaan ainut juhla, joka saa kovimmankin ihmisen herkistymään ja pehmenemään, antamaan lahjoja, jakamaan omastaan. Jeesus syntyi tänne meille ikuiseksi lahjaksemme.
Jeesus tahtoo tänäänkin näyttää meille, että joulun henki ei synny materiasta ja rahasta, vaan sen löytää siitä, kun on rauha Jumalan ja ihmisten kanssa. Ja että on myös armollinen itseään kohtaan. Siitä se ilo tulee, se sisäinen ilo ja rauha.
>>> Onko joululla enää kristillistä sanomaa ja merkitystä?
ENÄÄ? Voit v-ittu. Joulu on alunperin täysin PAKANALLINEN juhla, ettäs tiedät!!! :-D
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHH!!!
T: Iloinen nauraja
http://www.kolumbus.fi/gematria/joulu.htm (täältä löytyy perusteellinen selvitys joulun alkuperästä).
Dan.7:25 Hän puhuu sanoja Korkeinta vastaan ja hävittää Korkeimman pyhiä. Hän pyrkii muuttamaan ajat (tarkempi käännös on juhla-ajat) ja lain, ja ne annetaan hänen käteensä ajaksi ja kahdeksi ajaksi ja puoleksi ajaksi.
Kol.2:16-17 Älköön siis kukaan(ihminen?) teitä tuomitko(kadotustuomio?) syömisestä tai juomisesta(tarkoittaa ilmeisesti tapaa jolla tehdään kuten myös seuraavat asiat), älköön myös minkään juhlan tai uudenkuun tai sapatin johdosta, jotka ('vain';tätä ei ole alkutekstissä) ovat(huomaa aikamuoto! Paavali kirjoitti Kolossalaiskirjeen n.60 jKr) tulevaisten varjo, mutta ruumis on Kristuksen.
PyhistäKirjoituksista löytyy 7 Herran juhlaa, joista 'kristityt' viettävät vain kolmea (pääsiäinen-lyhteenheilutus-viikkojuhla) ja niidenkin ajankohdan ihmiset ovat muuttaneet; lisäksi on viikottaisen lepopäivän muutos jonka "seurakunta on tehnyt" mutta onko JeesusKristus sen 'seurakunnan' pää ?
'kristittyjen' erottautuminen juutalaisista vainojen vuoksi ja korvausteologia ovat johtaneet Herran juhla-aikojen hylkäämiseen ja niiden tilalle ihmiset ovat tuoneet PyhiinKirjoituksiin perustumattomia, epäjumalien palvontaan käytettyjä juhlia jotka ihmiset ovat 'pyhittäneet' kirkon käyttöön; Mark.7:9 Ja hän sanoi heille: "Hyvin te kumoatte Jumalan käskyn noudattaaksenne omaa perinnäissääntöänne.
jos tunnetaan hyvin PyhätKirjoitukset(alkukielet!), Pyhänmaan olosuhteet ja hebrealaisten kulttuuri( joka Jeesuksen aikaan oli paljolti PyhienKirjoitusten vaikuttamaa) niin silloin on mahdollista selvittää JeesusNasaretilaisen todellinen syntymäaika joka on erittäin todennäköisesti Lehtimajanjuhlan aikana eli ei tarvita muuta juhlaa vaan voidaan käyttää vanhaa Raamatun juhlaa myös tähän jos halutaan.
koska Jeshuan syntymää ei Raamatussa(Grammata eli Kirjoitukset) selvästi Jumala käske erityisesti muistamaan tietyllä tavalla eli juhlimaan niin sehän on silloin täysin omantunnon kysymys juhliiko ihminen tästä syystä ja millä tavoin;
joulu on ollut loistava tilaisuus ihmisten evankelioimiseen ja aikaisemmin kun länsimainen kulttuuri oli hyvin kristillisyyden vaikuttamaa niin muutkin kuin uskovat ajattelivat ja levittivät Raamatun sanomaa joulun aikaan.
nykyään joulu on palannut juurilleen ja on taas pakanallinen sikajuhla jossa mässäillään, juopotellaan ja palvotaan epäjumalia (tavaranvaihto).
>>> nykyään joulu on palannut juurilleen ja on taas pakanallinen sikajuhla jossa mässäillään, juopotellaan ja palvotaan epäjumalia (tavaranvaihto).
Kyllä. Ja se vasta on HIENO ASIA!!!! :-D
AHAHAHHAHAHAAHAHH!!! :-D
T: Iloinen nauraja
eli palvot siis omien sanojesi mukaan paholaista.
>>> eli palvot siis omien sanojesi mukaan paholaista.
Arvoisa "pyh!". Enpäs palvo. Etkö tiedä, että "paholainen" on mielikuvitusolento?
AHAHAHAHAHAHAHAHAH!!! :-D
T: Iloinen nauraja
Joulu on pakanallinen juhla, ja silloin tehdään itsestä loppu Jes 66: 17
" Sillä Jumala on jättänyt sen viisautta vaille ja tehnyt sen ymmärryksestä osattomaksi
..Job 39 luku..Kamelikurjesta puhuin, en pyhistä,, benedi
vai silleen, sieltäkö se tuleekin. kiitos tiedosta
Mikä mistä?
miksei adventistit sitten vietä Herran juhla-aikoja jos on Raamatullista ?
Viettäväthän; Herran sapattia.
miksi adventistit eivät vietä lehtimajanjuhlaa mutta kuitenkin joulua viettävät ?
lehtimajanjuhlahan on laissa mutta joulu ei joten miksi vain osa laista?
ettekö te kuulukkaan Jumalan Israeliin?
Amma, ..minä en puhu joulusta, koska Jumalakaan ei siitä puhu.. mutta koulusta puhun, koska me olemme Jeesuksen opetuslapsia"
terv. benedi
Totta benedi, Hänen elämänsä täällä maailmassa on meille Täydellinen Esimerkki siitä miten HerraIsraelinJumala Tahtoo meidän vaeltavan eikä Hänen Elämänsä meissä voi olla erilaista kuin elämä jota Hän eli täällä maailmassa n.2000 v. sitten vaeltaessaan Juudeassa ja Samariassa sillä tottahan Jumala Tietää että Esimerkki on tehokkain tapa kasvattaa Lapsia.
niin Hänen Elämänsä meissä PyhänHengen kautta joka on PyhänHengen Kasteessa meille Annettu kun paimenet rukoilivat puolestamme heti sen jälkeen kun meidät oli upotuskasteella kastettu
HerranJeesuksenKristuksenNimeen kun julkisesti todistajien läsnäollessa tunnustimme uskomme Häneen, Jumalan Sanaan, eikä ihmisoppeihin ja
kun täytyimme PyhälläHengellä niin profetoimme ja puhuimme uusilla kielillä, niin sitä on hienoa muistella kun saa olla varma että on uudestisyntynyt ja kun PyhäHenki Vaikuttaa meissä Tahtomisen ja Tekemisen, eikä omia tekoja ja
eihän Evankeliumin levitys mitenkään onnistuisikaan jos Merkit eivät todistaisi siitä että Immanuel on kanssamme, Yliluonnollinen Jumalan Voima !
Johanneksen evankeliumi:
10:35 Jos hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan sana tuli - ja RAAMATTU EI VOI RAUETA TYHJIIN ?!?
Luukkaan evankeliumi:
11:10 Sillä jokainen anova saa, ja etsivä löytää, ja kolkuttavalle avataan.
Matteuksen evankeliumi:
7:11 Jos siis te, jotka olette pahoja, osaatte antaa lapsillenne hyviä lahjoja, kuinka paljoa ennemmin teidän Isänne, joka on taivaissa, antaa sitä, mikä hyvää on, niille, jotka sitä häneltä anovat! >> Jakeen lisätiedot
Luukkaan evankeliumi:
11:13 Jos siis te, jotka olette pahoja, osaatte antaa lapsillenne hyviä lahjoja, kuinka paljoa ennemmin taivaallinen Isä antaa Pyhän Hengen niille, jotka sitä häneltä anovat!"
Markuksen evankeliumi:
16:17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka USKOVAT: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,
Joh.14:12 Totisesti, totisesti minä sanon teille: JOKA USKOO MINUUN, myös hän on tekevä niitä tekoja, joita minä teen, ja suurempiakin, kuin ne ovat,
hän on tekevä; sillä minä menen Isän tykö,
Markuksen evankeliumi:
16:20 Mutta he lähtivät ja saarnasivat kaikkialla, ja Herra vaikutti heidän kanssansa ja vahvisti sanan sitä seuraavien merkkien kautta.
Ilmestyskirja:
3:2 Heräjä valvomaan ja vahvista jäljellejääneitä, niitä, jotka ovat olleet kuolemaisillaan; sillä minä en ole havainnut sinun tekojasi täydellisiksi Jumalani edessä.
Ilmestyskirja:
3:18 Minä neuvon sinua ostamaan minulta kultaa, tulessa puhdistettua, että rikastuisit, ja valkeat vaatteet, että niihin pukeutuisit eikä alastomuutesi häpeä näkyisi, ja silmävoidetta voidellaksesi silmäsi, että näkisit.
Ilmestyskirja:
3:19 Kaikkia niitä, joita minä pidän rakkaina, minä nuhtelen ja kuritan; ahkeroitse siis ja tee parannus.