Moottorinlämmitin diesel-Epicaan

Evandaattori

Pakkaset saapuivat jälleen "yllättäen". Huomasin, että vielä kesäkelillä hankkimassani Epica dieselissä ei ole moottorinlämmitintä lainkaan, mitä pidän näin meikäläisissä olosuhteissa varsin kummallisena. No ehkä edellisellä omistajalla on ollut lämmin talli, josta aina lähteä. Pamautin auton tuossa reippaassa -22 asteen pikkupakkasessa käyntiin, ja vielä lähti, mutta eipä se käynnistys tainnut moottorille kovin terveellistä olla.

Olen nyt katsellut vaihtoehtoja, mitä laittaa. Säteilylämmitin näyttäisi olevan suositus, ja ehkä ainoa mahdollinen, vai onko? En ole semmoisen tehosta kovin vakuuttunut ja ajattelinkin kysäistä teiltä muilta kokeneemmilta, että onkohan kukaan laittanut Epicaan letkulämmitintä? Defalla ainakin semmoinen valikoimissa vielä on. Sitä proppua, johon lokilämmittimen voisi asentaa siellä koneen kyljessä ilmeisesti ei ole?

8

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arrikoski

      Letkulämmitin on aina parempi kuin säteilijä. Proppuja ei pitäisi enää moottoreissa olla. Merkkiliike saattaisi tietää, onko letkulämmitintä laitettu dieseliin.

    • 10+16

      Tämän vuosituhannen autoissa alkaa olla moottoreissa alumiinilohko, joten koneen kyljessä ei ole proppuja lohkolämmittimelle. Niitä on vain vanhemmissa valurautalohkoissa.
      Jos tarvikeliike myy kyseiseen autoon sopivaa letkulämmitintä, niin todennäköisesti sen voi siihen myös asentaa siten että toimii, eikä lämmitä vain letkunpätkää.

      • arrikoski

        Letkulämmittimessä lämmennyt vesi lähtee liikkeelle eli siinä lämpeää kyllä vähän enemmän kuin letkunpätkä. Nykyisissäkin autoissa on valurautalohkoja vaikkei niihin lohkolämmittimiä saakaan.


      • Evandaattori

        Niin. Defalta löytyy letkulämmittimiä eri vahvuisille letkuille, siis ilmeisesti sama lämmitinelementti kaikissa, mutta letkun paksuus on erilainen. Defan luettelo kuitenkin antaa Epicaan sopivaksi vain säteilylämmittimen. Kyllähän se käyntiinlähteminen on jokaisella dieselillä arvuuttelua, kun pakkasta on 20 tai yli. Eivätkä kaikki bensavehkeetkään ole kuin muinoin 3-sylinterinen pikku-Suzuki, joka pamahti käyntiin vielä -35:ssä ilman lämmitystä.


      • Toimii tai ei
        arrikoski kirjoitti:

        Letkulämmittimessä lämmennyt vesi lähtee liikkeelle eli siinä lämpeää kyllä vähän enemmän kuin letkunpätkä. Nykyisissäkin autoissa on valurautalohkoja vaikkei niihin lohkolämmittimiä saakaan.

        Letkulämmittimet voivat joskus lämmittää konetta niin että moottorinohjaus luulee moottorin olevan lämpimämpi kuin se oikeasti on. Säteilylämmitin on heikompi teholtaan mutta ei sotke mitään. Kumpi sitten on parempi riippuu ihan autosta.


    • ei nim

      Korjaamot asentavat ainoastaan säteilylämmittimiä Chevroletteihin!

      • arrikoski

        1.4 T moottoriin saa sekä vesiletkuun että öljypohjaan lämmittimen. Meille laitettiin öljypohjaan.


    • ~~~~

      Eivät nuo öljypohjaan asennettavat mitään säteilylämmittimiä ole, vaikka niitä siten kutsutaankin. Niistä tulee lämpöä kyllä säteilemälläkin, mutta pääasiallisestihan se lämpö tulee siitä johtumalla metallikosketuksen kautta. Kiinnityksestä riippuen hiukan eri tavalla. Auton öljyn lämmittäminen on auton kestävyyden kannalta paras mahdollinen vaihtoehto. Silloin öljy lähtee mahdollisimman nopeasti kiertämään auton käynnistyessä ja liikkuvien metallipintojen väliin muodostuu nopeasti hyvä öljykalvo. Vesitilan ja letkujen lämmittimet lämmittävät lämmityslaitteen kennon ja antavat nopeammin lämmintä ilmaa lämmityslaitteen kautta auton sisälle, mutta itse moottorin liikkuvien osien lämpiäminen kauttaaltaan kestää kauemmin. Siksi öljypohjan lämmittimen tehoarvot voivat olla pienemmät. Ja tuolla aiemmin mainitun moottorin ohjauksen sekoilemisen vuoksi ei nykyisiin autoihin pitäisi enää laittaa muita kuin noita öljypohjan lämmittimiä. Letkulämmittimiä vain työkoneisiin ja vanhempiin autoihin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      244
      15232
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      46
      1934
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      188
      1467
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      116
      1371
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1209
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      968
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      912
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      784
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      748
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      668
    Aihe