Oranssi Yötaivas..Jatkuvasti

Ihmettelen kovasti

Oletteko ihmetelleet miksi taivas on öisin oranssi/punainen???? Olen kinnittänyt huomion siihen viimeisen 4 kk ajan..Onko tähän mitään selitystä..mistä moinen johtuu??? Outoa...

28

5652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yölinnutar
      • AjanMerkit

        Ihmettelen kovasti kirjoitti:
        Oranssi Yötaivas..Jatkuvasti

        "Oletteko ihmetelleet miksi taivas on öisin oranssi/punainen???? Olen kinnittänyt huomion siihen viimeisen 4 kk ajan..Onko tähän mitään selitystä..mistä moinen johtuu??? Outoa..."
        ..
        Joo, ennen oli oranssi yötaivas iltaisin välillä, mutta nyt myös aamutaivas on usein ollut oranssi, jollaista en ole ennen huomannut. Ei johdu mistään tulivuorenpurkauksista.


    • Me Again

      "Oletteko ihmetelleet miksi taivas on öisin oranssi/punainen????"

      En sen jälkeen kun nuorempana tajusin taajamien valosaasteen heijastuvan pilvistä ....

      • xxxxxsukupolvi

        Nyt ei ole kysymys pimeän ajasta vaan aamusta valoisan tulon jälkeen. Silloinkin oranssi.


      • MeAgain
        xxxxxsukupolvi kirjoitti:

        Nyt ei ole kysymys pimeän ajasta vaan aamusta valoisan tulon jälkeen. Silloinkin oranssi.

        Ei mitään tavatonta siinäkään. Näen tälläkin hetkellä suhteellisen matalalla olevan auringon valaisevan hyvin ohutta pilvikerrosta ja muuttavan taivaan oranssisävyiseksi.

        Ainoa, mistä nämä "hämmästykset" todistavat on se miten kauas ihmiset ovat vieraantuneet luonnosta ja sen ilmiöistä, eikä tämä ole edes ainoa kohtaamani esimerkki. Hälyttävää? Kyllä, mutta ei sillä tavalla kuin asian esittäjät uskovat.


      • Anonyymi
        MeAgain kirjoitti:

        Ei mitään tavatonta siinäkään. Näen tälläkin hetkellä suhteellisen matalalla olevan auringon valaisevan hyvin ohutta pilvikerrosta ja muuttavan taivaan oranssisävyiseksi.

        Ainoa, mistä nämä "hämmästykset" todistavat on se miten kauas ihmiset ovat vieraantuneet luonnosta ja sen ilmiöistä, eikä tämä ole edes ainoa kohtaamani esimerkki. Hälyttävää? Kyllä, mutta ei sillä tavalla kuin asian esittäjät uskovat.

        Pidä pääs kiinni vitun Harvard homo. Luuletko että jotku saatanan kivimiehet tiesi jostakin valoilmiöiden tieteellisistä kaavioista.


    • Jaska Jokunen

      haistappa sinä pitkää kakkaa.. Onkohan ne sitte ihan yhtäkkiseltään alkanu heijastamaan valoasteita sieltä taajamasta ku ei näin pitkään olen mun elinaikanani toi taivas oranssi ollut joka yö..Kiva että täällä on joku fiksu ihminen... (Me Again)

      • Me Again

        Ei kannata purkaa apinaraivoa jos oletkin juippi, joka ei ole ennen katsonut omaa napaansa kauemmaksi. Ei se toisten keskustelijoiden syy suinkaan ole.


    • Jeesus armahtaa

      Suomen pääkaupunkiseudulla on koko ajan pilvistä eikä näy mitään oranssia.......

      missä päin maailmaa olet?

    • Jaska Jokunen

      Varsinais-suomessa asustelen. :)

    • kyllne...

      katu-ja tievalojen heijastuksia ovat.Riippuu pilvien laadusta ja määrästä miten ne heijastuu.

      • väärätsyyt

        Uskokaa jo ettei aamulla valaistumisen jälkeen led-valaistus tai mikään muukaan riitä muuttamaan taivasta taivaanrannassa oranssiksi.


    • örkkilästäkotoisin

      Johtuukohan siitä että kaikki siirtyy led-valoihin?

      mitä lienee silmille tekevät nuo, pahalta tuntuu,

      vanhat valot takaisin !!!!

    • ruskea taivas

      Varmista nyt enste, ettei sulle oo jääny viime vapulta värillisiä laseja päähän.

    • Ihmettä Kerrakseen

      Pari päivää sitten havaitsin saman ilmiön täällä Espoossa...selittää en osaa...

    • Täti

      Oranssia taivasta sanotaan ionitaivaaksi, ydinvoimalat sen aiheuttavat.

    • alfa123om

      Kuulin radiossa selityksen, että johtuu meteoripölystä.

      Raamatussa muistaakseni Psalmeissa sanotaan, että jumalattomien tuhon merkki. Kun taivas punertaa.

      Otin kevään ja kesän paljon valokuvia punertavasta taivaasta, mutta valitettavasti nykyiset digikamerat eivät kovin hyvin toista punertavan taivaan värejä.

    • heppatyttö

      Kilpilahen jalostamo se siellä valottaa, ja ylempänä suomea ihan vaa valosaaste...

    • tunguskan räjähdys

      tuleva komeetta voi laittaa taivaan värihehkuun samanlaisia värejä oli myös nähty ennen tunguskan räjähdystä!! voi olla että kohta jytisee

    • Olettamustaesittävä

      Meilläpäinkin on vähän sitä jo nyt. Ehkä se johtuu kaamosajasta tai auringonnoususta, koska alkuilta ei ollut ihan oranssitaivainen.

    • ttkkl

      Aurinkokunta on Linnunradan ekvaattoritasolla ja siellä ilmeisesti on hiekkaa kuin saturnuksen kiekoissa.

    • Salainen_testiajo

      Olkiluoto kolmosta ajetaan sisään.

    • cvbvv

      Ihme juttu, kun täällä maalla taivas on pilkkopimeä pimeän aikaan. Pilvettömällä taivaalla tosin näkyy tähdet ja kuutamolla kuu. Taitaa oranssi olla aloittajan omaa pierusaastetta.

    • dfnsfgnzgfzngf

      Tämä oranssa väri vain lisääntynyt.
      Vielä 80-luvulla en muita tällaista nähneeni jatkuvana,
      Ilmeisesti pienhiukkasia täynnä yläilmakehät .
      Ei oikein hyvältä vaikuta....

    • Anonyymi

      Minä ajattelen että ihan normaalia!!

    • Anonyymi

      Jokku saatanan alienit heittää jotaki valo showta keskellä vitun yötä

    • Anonyymi

      Toi vuoden 2012 outo taivaan väri joka ikinen päivä oli islamin eskatologiassa merkitty Imaami Mahdin tulon läheisyyttä koskevaksi merkiksi.
      Myös muita merkkejä on näkynyt. Merkit alkoivat 1.9.2011 kun taivalle muodostui outoja pilvitunneleita, joissa valo kirkastui kulkiessaan noiden tunneleiden lävitse sellaiseksi kirkkaudeltaan, että valoleikki pilvissä oli erittäin harvinaista. Myös tuo valoleikki pilvissä oli ennustettu Imaami Mahdin tulon merkiksi jo yli tuhat vuotta sitten. Myös vuonna 2013 tuli selvä merkki kun kaksisarvinen komeetta, joka myös oli ennustettu yli tuhat vuotta sitten ilmestyi. Vuonna 2014 merkiinä oli Isiksen kalifikaatin syntyminen. Myös monia muita merkkejä on ollut, mutta ne ovat olleet vähenemään päin viime vuosina.
      Australian pensaspalojen aiheuttamat ilmiöt ilmakehässä on ollut ilmeinen merkki myös. Sekä muistaakseni yksi on epätavallisen pimeät ja MUSTAT yöt. Joita on silloin tällöin ollut. Merkit olivat voimakkaat silloin kun Syyrian sota alkoi. Ehkä Imaami Mahdia odotettiin silloin kiihkeästi ja enkelit vaikuttivat nuo merkit saattaakseen toivoa kansojen sydämiin????

      Kuten sanoin viime vuosina merkit ovat olleet hiipumaan päin, mutta ne saattavat jäleen nousta. Yksi vuosi joka on ennakoitu on vuosi 2022, joka on 1400. aurinkovuosi Islamin ajanlaskun alkamisesta.

    • Anonyymi

      Minä olen kiinnittänyt huomioni tiettyyn kellonaikaan hyvin kirkaana loistavaan aurinkoon. Auringon ääriviivoja ei edes näy kun valkoinen valo leviää laajalle alueelle taivaalla. Onkohan tuo normaalia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe